Usmernenie k hodnoteniu žiakov v školskom roku 2019/2020

Riaditeľ   Základnej školy na Ul. Dr. Janského č.2 v  Žiari nad Hronom oznamuje, že v zmysle Usmernenia MŠVVaŠ zo dňa 20. apríla 2020 k hodnoteniu žiakov základných škôl v čase mimoriadnej situácie, spôsobenej prerušením vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020 vydáva nasledovné usmernenie k hodnoteniu žiakov v školskom roku 2019/2020:

Získavanie podkladov na hodnotenie

1. Podklady na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov získava učiteľ v čase prerušeného vyučovania v školách najmä z portfólií žiackych prác a rozhovormi so žiakmi, príp. konzultáciou s rodičmi. Podkladmi môžu byť projekty, riešenia komplexných úloh, samostatné praktické práce spracované žiakmi počas domácej prípravy s prihliadnutím na individuálne podmienky každého žiaka.

2. Počas prerušeného vyučovania v školách sa neodporúča hodnotiť žiakov na základe testov a písomných skúšok.

3. V čase mimoriadnej situácie sa ruší povinnosť realizovať predpísané kontrolné písomné práce, vyplývajúce z výkonového štandardu štátneho vzdelávacieho programu.

4. Po obnovení vyučovania v školách sa písomné a ústne skúšanie nerealizuje najmenej tri týždne od nástupu žiakov do školy.

Hodnotenie:

1. V nultom až štvrtom ročníku sa v čase mimoriadnej situácie vo všetkých predmetoch, okrem výchovných predmetov, priebežné aj záverečné hodnotenie realizuje formou slovného hodnotenia v zmysle Metodického pokynu MŠVVaŠ SR č. 22/2011 na hodnotenie žiakov ZŠ.

2. V piatom až deviatom ročníku sa v čase mimoriadnej situácie vo všetkých predmetoch, okrem výchovných predmetov, priebežné aj záverečné hodnotenie realizuje formou slovného hodnotenia v zmysle Usmernenia MŠVVaŠ zo dňa 20.04.2020 na hodnotenie žiakov základnej školy.

3. Všetky výchovné predmety v nultom až deviatom ročníku sa nebudú hodnotiť. Na konci školského roka sa na vysvedčení v predmete uvedie slovo absolvoval/absolvovala.

Sú to predmety:

a) pracovné vyučovanie

b) výtvarná výchova

c) hudobná výchova

d) telesná a športová výchova

e) etická výchova/ náboženská výchova.

Taktiež predmety ako občianska náuka, informatika, technika.

Postup do vyššieho ročníka:

1. V čase mimoriadnej situácie nemôže byť žiak zo žiadneho predmetu hodnotený stupňom prospechu nedostatočný alebo dosiahol neuspokojivé výsledky, t.j. nemôže opakovať ročník okrem prípadov, uvedených v bode 2 a 3.

2. V čase mimoriadnej situácie je vo výnimočných prípadoch možné určiť pred postupom do vyššieho ročníka preskúšanie u tých žiakov 2. stupňa ZŠ, ktorí zo subjektívnych príčin neplnili požiadavky vyučovania na diaľku a dosiahli neuspokojivé výsledky za obdobie pred prerušením vyučovania. Preskúšanie je možné najskôr dva mesiace po obnovení vyučovania v školách alebo do 31.8.2020. O preskúšaní žiaka rozhoduje pedagogická rada.

3. V čase mimoriadnej situácie žiaci druhého stupňa ZŠ, ktorí v 1. polroku dostali známku nedostatočnú z dvoch a viac predmetov alebo boli neklasifikovaní, môžu absolvovať komisionálne skúšky najneskôr do 31.8.2020

30.04.2020                                                                                         Mgr. Marek Baláž