O škole

Špeciálny pedagóg

Výchovný poradca

Školský psychológ

Iné aktivity - I. stupeň

1.A onlineVeľká pochvala pre prváčikov z 1.A, ktorí sa počas povinnej karantény naučili napísať svoje prvé písmenko aj prvú slabiku, formou on-line vyučovania, pri ktorom sme si okrem učenia užili aj veľa zábavy. Prváčikovia, boli ste úžasní.
Veľké poďakovanie rodičom a starým rodičom, bez ktorých by sme ešte takéto vyučovanie nezvládli.                                   
p.uč. Harangozóová Lívia


jeseňJeseň, pani bohatá, 
farbí stromy dozlata, 
premaľúva celý sad. 
Zleteli húseničky, šiki-miki, 
vytvorili dielok plný sad.
Mgr. Soňa Bistová

 

 

 

 

ŠvPOd 14.09 do 18. 09 sa deti z 3.A., 3.B. a 5.A zúčastnili školy v prírode  na Repišti.

Bolo slnečno a teplo. Deti si tento týždeň užili. Navštívili zámok Markus, v Repišti hľadali poklad, súťažili v marketoch, v športe, zažili nočné hry, v ktorých zložili skúšku odvahy. Dozvedeli sa mnoho zaujímavostí o včelách od miestnej včelárky. Preskúmali okolité lesy. Cestou domov vystúpili na hrad Revište. Na tieto zážitky nikdy nezabudnú.

 

1bPrváci nezáhaľajú, trénujú, tvoria, ...pozrite sa TU

 

 

učeniePrerušenie školského roka trápi nielen nás učiteľov, ale aj našich rodičov. Obdobie, v ktorom sa práve nachádzame prináša mnohé výzvy. Jednou z nich je aj online učenie, prostredníctvom ktorého naďalej podporujeme školské návyky našich žiakov.

Tretiaci sa už tretí týždeň spoločne stretávajú pri online učení. Ocenili to nielen rodičia, ale aj samotné deti, ktoré sa na online učenie veľmi tešia, nie tak na samotný proces učenia, ako na to, že sa môžu navzájom vidieť, porozprávať , zasmiať  a podeliť sa o svoje dojmy. Taktiež majú pravidelný režim, učia sa väčšej samostatnosti,  zodpovednosti a na diaľku si plnia svoje školské povinnosti.  O tom, že učiť sa dá na diaľku, svedčia aj tretiacke práce a videá :-).

Za spoluprácu a asistenciu pri práci ďakujem hlavne rodičom.

(foto TU)

Judita MôcikovádivadloNaši prváci navštívili divadelné predstavenie "Pom Pomove rozprávky" vo Zvolene.
Kto je Pom Pom? Občas vyzerá ako brmbolec, občas ako parochňa a občas ako klbko vlny. Dievčatku Babuli stihne cestou do školy predstaviť Artúra Buchtu, Gumovacieho pavúka aj Hodinovú Skočpružinu, ktorá sa záhadne stratí z vežových hodín. Celé mesto preto žije v popletenom čase, až kým sa Pom Pom s Babuľou nepodujmú nájsť riešenie.
Deti boli vtiahnuté do sveta fantázie a zažili autentický divadelný zážitok plný hravosti, ktorý ocenili veľkým potleskom.        M. Giláňová, S. Bistová


vo fyzikeNulťáci sa učia v učebni fyziky. Pán učiteľ im vysvetľoval čo dokáže vzduch a oheň.Janka a Tibor Lubuškí vyštudovali Poľnohospodársku univerzitu v Nitre, kde mali včelármožnosť „pričuchnúť" aj k včelárstvu. „Bol to jeden z našich predmetov, no zo začiatku by ma vôbec nenapadlo, že sa tým budem hlbšie zaoberať," hovorí Janka. „Ja som mal včely ešte pred vysokou školou, ale bol to len taký pokus," pridal sa jej manžel. Včelárstvo ho vždy priťahovalo, no nevedel si predstaviť, že by ho robil sám. „Je to časovo náročné, bez manželky by som do toho nešiel."
Prvý roj dostali ako svadobný dar od svojho suseda Ladislava Máčaja. „Doteraz nám veľmi pomáha a odovzdáva dlhoročné skúsenosti," spomenú svojho tútora. 
Teta Janka oboznámila štvrtákov v ŠvP so životom včiel a na záver sme si mohli zakúpiť včelárske produkty. Ďakujeme.

 

RepišteV škole v prírode sa super máme, 
napriek poveternostným podmienkam sa nevzdávame,
po obede prázdne taniere máme,
a všetky životné zručnosti veselo rozvíjame.
... IV.B na Repišti :)

foto deň 1.
foto deň 2.
foto deň 3. (Výlet do Hodrušských hlbín - podzemného sveta baníkov - bol spestrením pobytu IV. B v škole v prírode. Vedeli ste, že dielami bane Starovšechsvätých fáral v roku 1751 cisár František Štefan Lotrinský, manžel Márie Terézie? A svadobný závoj anglickej kráľovnej Alžbety II. vyrobili zručné hodrušské čipkárky? 

 

 

28.11.2019 sa žiaci 1.stupňa zúčastnili veľkého súboja o najmvšetkovedkoúdrejšieho medzi najbystrejšími Všetkovedka. Žiaci si precvičili nie len čítanie s porozumením a vedomosti zo všetkých predmetov , ale aj logické myslenie. Úlohy riešili viac pre zábavu, ako  pre povinnosť.

      Do súboja sa zapojilo 29 žiakov a ich snaha nebola márna. Monika Giláňová z 3.B  zahviezdila medzi najbystrejšími na škole a za preukázanú múdrosť získala titul Všetkovedko školy s umiestnením na 6. mieste a tým predbehla vo svojej kategórii najväčšie percento súťažiacich.

Titul Všetkovedko získali žiaci z :

2.A  Borisko Kicko -  42. miesto

2.B  Samko Táborský -  20. miesto

3.B Nelly Tonhajzerová  a Lili Kačšáková - 23. miesto

3.B Matej Dvorský -  27. miesto

3.B Anetka Neuschlová -  31. miesto

3.B Šimonko Kováč - 32. miesto

3.B Michal Mesík , Jakub Macko a Filip Šulák - 34.miesto  a svojimi odpoveďami sa zaradili  medzi 30% najmúdrejších žiakov.

Ostatní žiaci za preukázanú múdrosť získali titul Všetkovedkov učeň. Žiakom gratulujeme a tešíme sa na najbližšiu súťaž  Klokanka.

Judita Môciková

 

 

 

chrbatikyŽiakov 1.B triedy navštívila Mgr. Bronislava Ondríková a pripravila si pre nich zábavné a hravé cvičenia pre zdravé nôžky a chrbátik. Cvičenia sú vhodné ako prevencia plochých nôh, podpora zdravého vývoja chodidiel a správneho držania tela. Cvičenie bolo vedené zábavnou formou a deti mali veľkú radosť z cvičenia.

 

Hókusy pókusyVšetci prváci navštívili učebňu fyziky, kde si pre nich p. uč. Straňák pripravil ďalšie zaujímavé pokusy.

Ďakujeme a tešíme sa na ďalšie hókusy - pókusy.

 

Vianočná joga
Vianočná jogaPredvianočný čas si opäť tretiaci spríjemnili cvičením jogy pod odborným vedením lektorky Ivky Píschovej. Tentoraz boli cvičenia zamerané na nácvik relaxácie a vnímanie dychu. Jogová aktivita pozostávala z jednotlivých dychových cvičení, z jogových pozícií a relaxačných polôh. Kombináciou dychových cvičení s cieleným pohybom sa deti postupne zdokonaľujú v rôznych oblastiach, ako napríklad v jemnej motorike. Precvičovali si koordináciu a výdrž, ale aj pozornosť a spoluprácu. Aj takýmto spôsobom učíme našich žiakov k životným zručnostiam.
Judita Môciková

 

 

rybkaDňa 10.12.2019 k nám zavítalo Divadlo Etudy z Prešova. Herci si pre žiakov prvého stupňa pripravili rozprávku O zlatej rybke. Tvorcovia sa zamerali na poučenie, ktoré poukazuje na silu skromnosti a dobrosrdečnosti napriek pokušeniam, ktoré prináša nielen stretnutie sa so zlatou rybkou, ale častokrát aj sám život. Nechýbali aj vtipné dialógy a krásne pesničky.

Dúfame, že Divadlo Etudy sa k nám čoskoro vráti s ďalšou rozprávkou.

                                                                                      Mgr. M. Giláňová

 

 

 

pokusyPrváci navštívili učebňu fyziky, kde si p. uč. Michal Straňák  pre nich pripravil zaujímavé pokusy. Žiaci sa nielen zabavili, ale sa aj dozvedeli  zaujímavé informácie. Deťom sa strávená hodina v učebni veľmi páčila a už teraz sa tešia na ďalšie hókusy - pókusy. Ďakujeme :)

 

snehuliaciAj v nultom ročníku sa tešia na zimu a sneh - kreslili  a vyrábali snehuliakov

 

 

 

 

 

všetkovedkoDobojované:-)

28.11.  2019 si žiaci prvého stupňa zmerali sily vo veľkom súboji Všetkovedka o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími. Súťaž je príjemná, otázky nie sú zamerané jednostranne. Sú veľmi rozmanité, z rôznych oblastí, preverujú všeobecný prehľad vedomostí a poznatkov u žiakov. Sú zamerané aj na čítanie s porozumením, pri ktorom museli žiaci pozorne čítať, aby vedeli vybrať správnu odpoveď.  Súťaž je u žiakov veľmi obľúbená a vždy sa tešia, aké otázky sú pre nich pripravené.

J. Môciková

 

rúška

Húseničky si vyskúšali na vlastnej koži čaro rúšky na tvári a tým umožnili spolužiačke prežiť jeden deň bez nej. Životná zručnosť starostlivosť o iných nám ukázala, že úprimný záujem o spolužiakov nám pomáha zefektívniť vyučovanie. Všetci sme si pred vstupom do triedy založili na tvár rúšku a počas jej nosenia sme zistili, že je náročné plnohodnotne fungovať celé vyučovanie.

 

 

včielkaDruháci navštívili CVČ, kde sa zúčastnili besedy na tému Život včielky.

Mgr. M. Urblíková, PaedDr. S. Neštinová

 

 

 

včelyV utorok 19.11. sa tretiaci zúčastnili veľmi zaujímavého workshopu v CVČ na tému Včely a včelárstvo. Pútavou prednáškou ich sprevádzala lektorka Ing. Janka Lubušká, ktorá sa stará o svoju včeliu farmu „Včelia robotnica“ v Sklených Tepliciach. Tretiaci si zábavnou formou obnovili svoje vedomosti o včelách a dozvedeli sa veľa nového a zaujímavého zo života včiel. Mohli si vyskúšať ochranné oblečenie, spoznali a skúmali včelie plásty a veľa iného.
A neodišli naprázdno...... mohli si zakúpiť výrobky z medu, z propolisu a z vosku. Zasa sme o niečo múdrejší :-)

 

 

smart wall paint laviceV 2.B sa deti učia aj pomocou lavíc, ktoré sú známe chytrým náterom Smart Wall Paint. Deti na ne kreslia, píšu, počítajú, bez obavy, že sa pomýlia. Učenie s týmito lavicami je zábava. PaedDr. Soňa Neštinová  

 

 

finančná gramotsnoťŽiaci z 2.B. si zábavnou formou vyskúšali svoju finančnú gramotnosť. Kupovali, predávali, jednali. Domov si tak odniesli nové hračky, ktoré sa im podarilo kúpiť. Z vyučovania mali pekný zážitok.                

PaedDr. Neštinová Soňa 

 

 

knižniceDňa 28.10.2019 sa v našej školskej knižnici uskutočnilo podujatie pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc. Vďaka žiakom z 3.A literárne postavy z detských rozprávkových kníh na chvíľu ožili a v tento deň privítali v školskej knižnici žiakov našej školy, aby im prečítali úryvky zo svojich príbehov. Budkáčik prišiel so svojim bračekom prasiatkom Dubkáčikom, Danka zobrala svoju sestričku Janku, Psíček nezabudol na svoju mačičku, prihopkal aj Smelý zajko a naši žiaci si v školskej knižnici v tento deň vypočuli aj Rozprávky starej matere. Malým návštevníkom sa netradičné podujatie veľmi páčilo a už teraz sa tešia na stretnutie s ďalšími hrdinami detských rozprávkových kníh.

(Fotografie TU, video TU)

 

naťahovanieNaši tretiaci začali dnešný deň nezvyčajne.Skôr než sa začali učiť, si poriadne ponaťahovali kĺby a kosti, čím si zlepšili pružnosť a ohybnosť. Zábavnými cvikmi a správnym dýchaním si upokojili myseľ a koncentráciu, ktorú potrebovali počas celého dňa. Naučili sa skrotiť myšlienky, zahnať nervozitu a objavili v sebe aj trpezlivosť a pokoj.

Za to všetko ďakujeme Ivke P.

 

 

O repePrvý, druhý, tretí.... a ako sa to píše? Dozvedeli sme sa u nás, Húseničiek, za pomoci starkej, ktorá nám predstavila rozprávku O repe. Čítala, spievala, hrala a my sme počúvali, spievali a všetci hrali. Životné zručnosti aktívne počúvanie, spolupráca a úcta nás voviedli do rozprávky. Ani sme si nevšimli a už z toho bolo čítanie, písanie, počítanie, strihanie, lepenie, kreslenie  spojené so spontánnou radosťou. Veď sa pozrite!  Starká, ĎAKUJEME! Soňa Bistovánultý ročníkAj žiaci nultého ročníka sa radi spolu učia a hrajú.

nôžkyŽiakov 1.B triedy navštívila Mgr. Bronislava Ondríková a pripravila si pre nich zábavné a hravé cvičenia pre zdravé nôžky.  Cvičenia sú vhodné ako prevencia plochých nôh, podpora zdravého vývoja chodidiel a správneho držania tela. Deti si precvičovali nôžky na nerovnom teréne a rôznych rehabilitačných pomôckach.  Cvičenie bolo vedené zábavnou formou a deti mali z neho veľkú radosť. Ďakujeme a už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie.
M. Giláňová

Potulky jesennou prírodouKrahule
 Krásne jesenné počasie využili štvrtáci na spoznávanie prírody a zaujímavostí Kremnických vrchov. Navštívili rozhľadňu na Krahulskom štíte a Stred Európy na Kremnických Baniach.

 

 

 

darčekyOktóber je už tradične mesiacom úcty k starším. A preto prváci  pre starých rodičov zhotovili  zaujímavé darčeky. Veľmi sa zo svojich výtvorov tešili, a tiež aj na to ako  obdarujú svojich starých rodičov. 

 

 

stará mamaOktóber je mesiacom úcty k starším a my sme si do 1.A pozvali jednu z našich starých mamičiek, ktorá nás voviedla do rozprávky O Jankovi Hraškovi. Jej prednes zaujal všetky očká, ušká i srdiečka húseničiek . Naviac nám priblížila autora zbierky rozprávok, vysvetlila pojmy spisovateľ a ilustrátor. A ako správna stará mama, nám uspokojila naše maškrtné jazýčky. My sme si precvičili počúvanie, rozprávanie, počítanie s hráškami, tvorenie obrázkovej osnovy, spievanie a tanec s Jankom.
Veľké ĎAKUJEME posielame starkej Neshodovej a tešíme sa na ďalšiu návštevu iných starých rodičov u nás. Soňa Bistová

 

plastelínaKocky, valce, gule a kvádre nám pomohli vytvoriť v 1. A  postavičky, zvieratká a veci okolo nás. Pozrite sa.opekačkaČo je lepšie, ako slnečná októbrová "opekačka" so spolužiakmi?  Tretiaci nemuseli chodiť ďaleko. Posledné teplé dni  využili a opekali si v areáli školy.
Žiaci 1.B triedy si vypočuli rozprávku O medovníkovom domčeku a potom sa mohli pustiť do plnenia rôznych úloh - odpovedali na otázky, maľovali podľa inštrukcií, zoradili dej rozprávky, skladali puzzle a aj porovnávali.

 

šípkyNa konci septembra sa druháci vybrali na Šibeničný vrch na šípky. V blokovom vyučovaní sme využili slnečné a teplé počasie. Z nazbieraných šípok sme si uvarili liečivý čaj a pripravili limonádu. Deti si doplnili svoje vedomosti z internetu. Na hodinách čítali, prepisovali text, ktorý dotvorili ilustráciou z vychádzky.   

Mgr. M. Urblíková, PaedDr. S. Neštinová

ihriskoVšetci prváci sa vybrali spoznávať naše ihriská. Vyskúšali si obratnosť, výdrž, koordináciu a svoju pevnú vôľu na jednotlivých stanovištiach. Presun po chodníkoch a komunikáciách nám tiež nerobí problém, tak sa už teraz tešíme na ďalšie ihriská.                                                M.Giláňová a S.Bistová

ciapockaAktívne počúvanie a spolupráca nám v prvej A pomohli vytvoriť filmy z rozprávky O Červenej čiapočke. Využili sme všetky typy inteligencii. Po dramatizácii rozprávky sme si preverili matematické a logické schopnosti v pracovnom liste, zoradili sme dej rozprávky, naše manuálne činnosti nám preverilo strihanie a vyfarbovanie. Nakoniec sa chlapci premenili na vlkov a dievčatá na Červené čiapočky.  Už sa tešíme na rozprávky so starými mamami v mesiaci októbri.    

Bistová Soňa

 

27.6., deň pred vysvedčením, sa druháci vybrali do Vydrovskej doliny neďaleko Čierneho Balogu po stopách lesníctva. Čiernohronskou lesnou železnicou sme sa priviezli priamo do Lesníckeho skanzena, ktorý je tvorený 4 km dlhým náučným chodníkom "lesného času". Nachádzali sme zaujímavé stanovištia s tematikou histórie, súčasnosti, ale aj budúcnosti lesníctva. Prostredníctvom zábavných hier zameraných na viaczmyslové vnímanie a poznávanie prírody, si naši druháci budovali vzťah k prírode. 

 

„Šťastný je ten, kto našiel šťastie v rodine." Lev Nikolajevič Tolstoj

Význam dňa rodiny spočíva v pripomenutí dôležitosti rodiny ako základnej stavebnej bunky spoločnosti. Ani druháci nezabudli na svoju rodinu. Spoločne si pripravili pre svojich rodičov "mini koncert", ktorým otvorili športovo zábavné popoludnie.V tento deň sa liezlo po horolezeckej stene, strieľalo sa zo vzduchovky, opekalo sa, ale čo je najdôležitejšie, deti strávili krásne popoludnie s tými, ktorých najviac ľúbia. So svojimi rodičmi. Bolo nám super.....

 

Takto bolo niektorým našim deťom na MDD :) ... Fotografie TU

 

Tak sme si vyskúšali, ako je to robiť s nožíkom. Máme vyrezávané palice a teraz už len pobehať všetky blízke turistické cestičky a overiť si, či naše turistické paličky zvládnu miestne chodníčky. Len pre zaujímavosť: mali sme štyri rezné rany, no my štvrtáci sme to zvládli s hlavou hore..... Soňa Bistová

 

 

Štvrtáci hľadali vajíčka na školskom dvore, predtým si ich ale  maľovali :)

 

Deň pred Veľkou nocou sa druháci rozlúčili tradičnou slovenskou "šibačkou". Chlapci vyšibali a jemne pooblievali dievčatá, aby boli zdravé a krásne. Dievčatá ich zato obdarovali čokoládovými vajíčkami a uviazali im na korbáče farebné mašličky. A bola to veľká zábava........ 

 

Na výtvarnej výchove sa štvrtáci preniesli do tvorby filmových príšer. Skupiny rôznorodého zloženia vytvorili množstvo príšer a teraz už len aby nás objavil nejaký šikovný režisér, ktorý použije naše nápady.   Soňa Bistová

 

 

9.4. sa druháci vybrali na “Hotelovku” pomôcť kuchárovi Samkovi, ktorý sa v Taliansku naučil pripravovať pravé talianske cestoviny, nájsť stratený recept. Druháci mu pomáhali triediť cestoviny, ovocie a zeleninu, rozpoznávať bylinky, zdolávať prekážky a iné zaujímavé úlohy, ktoré si pre nás pripravili maturanti “Hotelovky”..... odmena za nájdený recept bola sladká a všetci sme si na nej pochutili.

 

Žiaci druhého ročníka  tému Človek v prvouke zakončili besedou s rehabilitačnou sestrou p. Sedlákovou. Najprv si zopakovali, čo všetko sa o človeku naučili a naozaj dokázali, že sa tejto téme dôkladne venovali. Potom si spoločne zacvičili. Ďakujeme. (fotografie TU, video TU)

 

 

Dňa 14.3.2019 k nám zavítalo Divadlo Etudy z Prešova. Herci si pre žiakov prvého stupňa pripravili hranú rozprávku Polepetko. Divadelné predstavenie rozosmialo školákov a aj pani učiteľky. Nechýbali vtipné dialógy, rýmovačky, krásne pesničky.

Dúfame, že sme sa nevideli poslednýkrát a čoskoro sa k nám Divadlo Etudy vráti s ďalšou vtipnou rozprávkou.           Mgr. M. GiláňováPrváci sa veľmi tešili na snehovú nádielku. Snehuliaka sa im postaviť nepodarilo kvôli sypkému snehu. Vôbec však nesmútili, pustili sa do guľovačky a šantenia na snehu.

Obdobie pred polročným vysvedčením je pre každého žiaka náročné. My sa snažíme dbať aj na psychohygienu našich žiakov a po príprave na písomné práce sme si zvolili relax športovými aktivitami. Deti 1.A, 4.B a 4.C si prvý sneh užili lopárovaním a pobyt vonku okrem relaxu utužil vzťahy medzi spolužiakmi a prispel aj vďaka  pohybu  k oddychu v tomto náročnejšom období.
Mária Štangová

 

 

V 4.C sa učí aj kooperatívnou formou. P. uč. sa pokúsila zdokumentovať hodiny anglického jazyka a hudobnej výchovy.

 

Finančnú gramotnosť rozvíjame už na prvom stupni, V 4.C si pripravila aktivity p. Turancová. Ďakujeme. 

 

Prešli skoro tri mesiace a naši prváci sa už môžu pochváliť prvými úspechmi. Takto v škole pracujeme.

 

Dňa 20.09. sa prváci z našej školy zúčastnili akcie „Buď viditeľný! Buď v bezpečí.“

Cieľom akcie, ktorú organizovalo mesto ZH, Hydroextrusion Slovakia a. s. ,CVČ, bolo pripraviť deti na nástrahy našich ciest, hravou formou overiť základné vedomosti   z dopravnej výchovy.

 

 

V triede 4.A už štyri roky vytvárame životné zručnosti a podporujeme rozvoj charakteru počas VEU blokov. V októbri sme si zosumarizovali pravidlá spolužitia. Každému pravidlu sme venovali osobitnú pozornosť v skupinách. Následne skupiny odprezentovali svoje pravidlo a diskutovali so spolužiakmi o vlastných skúsenostiach s daným pravidlom. Aplikačné úlohy poskytli žiakom vyskúšať si životné zručnosti. Najviac žiakov vtiahla aktivita k dôvere a úcte – spísanie a trhanie posmeškov a koláž dôveryhodných ľudí.                                                                                                    Soňa Bistová

 

 

Žiaci 4.A a 4.C absolvovali svoju tradičnú opekačku v mestskom parku. Hrejivé lúče spravili tú správnu náladu. Špekačky, klobásky, slanina a hrianky potešili maškrtné jazýčky. Športového ducha sme prevetrali na ihrisku, pódiu a počas turistiky. Už teraz sa tešíme na jar, keď opäť vyrazíme na opekačku, na ktorej chlapci zakladajú oheň a dievčatá sa starajú o prípravu jedla.

Soňa Bistová

 

Žiaci 2. A,B a 4.B triedy sa zúčastnili akcie Októberfest, ktorú pripravila Súkromná stredná odborná škola pedagogická v Žiari nad Hronom.  Pre deti boli pripravené rôzne hudobné, pohybové a tvorivé aktivity, ktoré si užili. Veľmi pekne ďakujeme
Fotografie: Oktoberfest SSOŠP EBG :) (alebo tu: https://www.tvziar.tv/news.php?extend.8152.68)

Žiaci 3.B a 4.A absolvovali turistický výstup na vrch Sitno. Počas cesty autobusom obdivovali krásu Štiavnických vrchov, zopakovali si ako vznikli tajchy a pripomenuli si správanie v horách. Cesta z Počúvadla na Sitno bola plná jesennej krásy, popretkávanej studničkou, povesťou o rytieroch a o Tatárskej lúke. Schody nás vyviedli na vrchol, kde sa nám z brál ukazovali okolité dediny a pohoria. Olovrant nám dodal síl a mohli sme prejsť k zrúcanine hradu Sitno. Po ceste späť sme sa utvrdili v tom, že Slovensko je krásne a určite ešte podnikneme turistiku do blízkeho okolia nášho mesta.

                                                                                  Bistová Soňa     

Žiaci 3.A si posledné dva mesiace zdokonaľovali životnú zručnosť spolupráca a tímovosť prostredníctvom hry z portálu Kozmix. Hra s názvom Naše mesto v sebe spája tému finančnej gramotnosti a pedagogické inovácie. Dôraz je kladený na tímovú spoluprácu a zážitkové aktivity. Okrem toho deti dostali pracovný zošit na prácu s rodičmi, v ktorom boli pripravené úlohy z reálneho života zamerané na nákupy a sporenie.

V škole sme tvorili vlastné mesto. Práca začala rozdelením do štyroch sídlisk, vytvorením vlastnej meny a peňazí. Následne deti získavali financie za aktivitu na vyučovaní, pomoc spolužiakom, prejavovanie niektorej získanej životnej zručnosti. Za získané financie si nakupovali domy a tvorili svoje sídlisko. Každá skupina mala vlastnú tímovú kartu, do ktorej zaznamenávali nákupy, zisky, plány a všetky aktivity v skupine. Centrum sme vymysleli a vytvorili spoločne. Na záver sme navštívili spolužiakov z iných tried a odprezentovali sme im náš projekt. Deťom sa práca páčila a preto sa im naše mesto aj podarilo.                                                                                         Mgr. Soňa Bistová

 

Sobota 2.6. sa stala Dňom rodiny v 3.A triede. Ochotní rodičia a starí rodičia od rána pripravovali guláš a my ostatní sme zdolali prvú spoločnú úlohu – prejsť pešo zo Žiaru nad Hronom do Lutily na futbalové ihrisko. Tam sme sa občerstvili vlastnými zásobami a zatiaľ ocinovia prešli na stanovištia. Deti sa rozdelili do skupín a prešli všetky stanovištia. Žabacie skoky, medvedie kroksy, lesný futbal, maxipong, výlov kaprov a živá voda boli zábavnou cestou najprv pre deti ale potom aj pre maminy. Samozrejme, že nám čerstvo uvarený guláš chutil, no a chutil nám aj futbalový zápas. Počas polčasu sme sa zabavili na tombole. Deti s maminami zvíťazili nad ocinami a zvíťazil každý, kto prišiel. O rok gulášujeme zas.

                                                                                              Mgr. Soňa Bistová 

 

Číslo 150 – nás doviedlo na Hasičský a záchranný zbor. Sviatok všetkých detí druháci z 2.B a tretiaci z 3.A  strávili na hasičskej stanici. Dozvedeli sme sa o ich práci, videli ich techniku, vyskúšali špeciálne oblečenie a vozenie v ich autách. Potom sme sa schladili na zmrzline a na záver vykúpali v pene. Veríme, že nebudeme musieť použiť  ich číslo a ak áno, už vieme, ako to spraviť. 

 

4. B. trieda sa zúčastnila exkurzie do závodu SNP- spoločnosť- Tubapack, kde sa žiaci oboznámili s najnovšími technológiami výroby túb. Deti sa dozvedeli, že v súčasnosti sa táto spoločnosť radí medzi najväčších výrobcov túb v Strednej Európe. Bolo to veľmi zaujímavé.

 

Špania Dolina patrí medzi krásne zákutia Slovenska a žiakom 2.B a 3.A bolo dopriate v nej stráviť školu v prírode. Za päť dní sme stihli vidieť múzeum čipkárstva, medi, cisársku štôlňu, prešli sme banský chodník, objavili šachtu Ludovika, Králický vodopád, ľudovú školu prof. Mistríka. Ubytovanie na Klopačke nás potešilo výbornými jedlami, príjemným prostredím  a servírovaním v prírode. Zasúťažili sme si s Wachumba animátorkami a o naše zdravie sa starala pani zdravotníčka.

Máme na čo spomínať!                      Soňa Bistová

 

 

Žiaci 3.C pokračovali v projekte o zdravom životnom štýle. Ako sa správne stravovať. Tentokrát sme sa zamerali na vitamíny urobili sme ochutnávku niekoľkých druhov ovocia a zeleniny. Svoje poznatky a skúsenosti  si žiaci navzájom vymenili a v skupinách vypracovali zadané úlohy. Zároveň si precvičili učivo o slovných druhoch - prídavných menách a  o význame príjmu  vitamínov pre ľud.organizmus. 

 

Za lásku Ti srdce plné lásky dáme......

Vzali sme si ihlu, niť a vložili svoju šikovnosť do srdiečka pre naše najmilovanejšie srdiečko. Všetkým deťom z 3.A sa podarilo trpezlivou prácou vytvoriť srdiečko pre svoju maminu. Predný a obnitkovací steh sa stali našimi priateľmi a tak sme mohli v nedeľu odovzdať  lásku za lásku. Ďakujeme Mgr. Magdaléne Gáfrikovej a Ingrid Fleškovej, ktoré nám v POS pomohli potešiť srdiečka srdiečkami.  

Soňa Bistová

 

 

Dňa 11. 5. 2018 sme spolu oslávili Deň matiek, teda deň, kedy sa chceme poďakovať našim mamičkám za všetko, čo pre nás robia. Pestrý program plný krásnych vyznaní, básní, spevu a tanca si pre svoje mamičky pripravili naši prváci.  Snáď sa im podarilo zahriať srdce, pohladiť dušu, trošku pobaviť a vyčariť úsmev na tvári všetkých mamičiek.

A tu sú prvácke vyznania pre maminky :)

 

To bol super deň!                       To sa nám páčilo!         Veľa sme si vyskúšali.

Takéto vyznania sa nám vrátili, keď sme sa unavení, ale spokojní vrátili do triedy. Naša Záhrada, ktorá učí nám pomohla spoločne osláviť Deň Zeme. My, tretiaci z 3.A, sme si pripravili stanovištia a celú stredu 25.4. sme zdokonaľovali spolužiakov z prvého stupňa vo vedomostiach o bylinkách, o pocitoch, o prírodnej palete, o slnečných hodinách a hlavne o šikovnosti.  Nezaostali ani prváci a všetci na záver dostali voňavý a chutný darček. Už teraz rozmýšľame, ako to spravíme na budúci rok a opäť všetkých milo prekvapíme.                                                                         Soňa BistováPiatkové vyučovanie sa v 3. B nieslo v duchu zdravej výživy. Žiaci sa z úloh z projektu oboznámili so správnym uskladňovaním a starostlivosťou o potraviny - hygiena potravín. Porozprávali sa o hygienických  zásadách  pri nákupe a príprave potravín. Priniesli si recepty na prípravu jednoduchých pomazánok. Rozdelili sa do  5 skupín. Pani učiteľka vybrala  z návrhov 5 rôznych nátierok, na ktoré sa pripravili a rozdelili si úlohy (príprava kuchynských potrieb, lístok s tovarom do obchodu, platenie v obchode...) Pred nákupom potrebných ingrediencií si určili maximálne ceny potrebných surovín, aby im vystačili finančné prostriedky. Spoločne sa potom vybrali na nákup, kde sa snažili dodržať určený cenový rozpočet, vyskúšali si samostatné nakupovanie či platenie pri pokladni. Po návrate sa popasovali s prípravou pomazánok a pripravili si jednohubky na vzájomnú ochutnávku. 
Celé tematické vzdelávanie bolo zamerané na osvojovanie si rôznych životných zručností a finančnú gramotnosť. Na hodine matematiky si ešte skontrolujú aký mali plánovaný rozpočet, či ho dodržali, koľko finančných prostriedkov ušetrili a čo všetko sa dozvedia z pokladničného bloku.
Žiakov daná aktivita tešila a bolo veľmi príjemné vyskúšať si so spolužiakmi aj riešenie životnej situácie ako je nákup a príprava jednoduchých jedál.
Mária Štangová

 

 

V piatok 13.4.2018 si  žiaci tretieho ročníka vyskúšali ľudové remeslo. Pracovné vyučovanie tak zmenilo učebňu výtvarnej výchovy na ateliér mladých umelcov. Pán  Marek Novotňák žiakom priblížil prácu s hlinou, jej vlastnosti a postupy pri práci s takýmto materiálom.Spoločne pod jeho odborným vedením sa kusy hliny začali meniť na umelecké diela a odkrývali tvorivosť našich žiakov.  Na našej Jednotke sa snažíme pretvárať aj pracovné vyučovanie na hodinu, ktorá možno  osloví dušu  niektorého žiaka  a vrátime  remeslá a ľudové tradície do povedomia dnešných detí.

 

Štvrtákov navštívil majster výroby fujár a píšťaliek, pán Daniel Homola. Pán Homola je zapísaný v povedomí ľudí ako nielen milovník a interpret ľudového spevu i tanca, ale hlavne ako excelentný ľudový majster vo výrobe fujár a píšťaliek detvianskeho štýlu. Málokto vie, že práve jemu patrí uznané svetové prvenstvo vo výrobe hrčavých fujár. Je to spôsob zdobenia, keď drevo samotné svojou prirodzenosťou zvýrazní krásy a obrysy fujary. Mgr. Urblíková, PaedDr. Neštinová

 

Recyklované tkanie

Žiaci 3. A prijali ponuku Pohronského osvetového strediska a počas tvorivých dielní si každý dokázal vlastnými silami utkať podsedák. Tkanie na kruhovom ráme preverilo naše motorické schopnosti a ukázalo, že tvorivosť je v našej triede IN. Súčasne sme si precvičili spoluprácu, dôveru a už teraz sa tešíme na jarné dielničky. Ďakujeme Mgr. Magdaléne Gáfrikovej a Ingrid Fleškovej za možnosť nadobudnúť nové zručnosti a za príjemnú atmosféru.                                                                                         Soňa Bistová

 

 

Žiaci 3.B sa na hodine pracovného vyučovania pustili do náročnej práce. Učili sa základné stehy a ušili si svoju prvú hračku. Ukážka ich namotivovala a na prácu sa veľmi tešili. Popri samotnom šití zistili, že práca, ktorá bola pre nich pripravená, len jednoducho vyzerá a pri šití bábiky sa poriadne natrápili. Narábať s ihlou a niťou síce vyzerá veľmi jednoducho, ale zručnosť svojich starých mám si musia osvojiť  trpezlivým prístupom. Nakoniec sa všetkým podarilo svoju prácu dokončiť a boli na ňu právom hrdí. Za  prípravu tejto aktivity patrí poďakovanie našej ochotnej asistentke Alenke Pavolovej a za pomoc deťom aj asistentke  Janke Masarkinovej.

 

V piatok 9.3. podnikli naši prváci pár zaujímavých akcií.

Najprv sa ocitli v zázračnom 3D priestore, kde  mali pocit, že sú súčasťou deja, a tak podnikli výpravu dovnútra ľudského tela spolu so štvoricou nerozlučných kamarátov, ktorí objavili miestnosť virtuálnej reality a s ním i spôsob, ako sa pozrieť dovnútra ľudského organizmu.....

Ďalším zážitkom pre deti bolo absolvovanie pokusov v učebni fyziky, kde si p. uč. Michal Straňák pre nich pripravil pár zaujímavých pokusov, ktoré deti nielen potešili, ale aj pobavili.  Pokusmi sme zisťovali prítomnosť vzduchu v cukríkoch, alebo ako bez dotyku dostať vajíčko do fľaše..... a či bubliny horia.......... :-)

 

 

Naši prváci vo štvrtok 15.2. navštívili divadelné predstavenie "Smelý zajko" vo Zvolene. Tak ako bolo v samotnej rozprávke a zajko sa vybral do sveta, aby sa stal "smelým", aj naši prváci išli "do sveta", ale vláčikom. Stali sa z nich "smelí prváci", ktorí cestu vlakom zvládli na jednotku. O tom, že cesta vláčikom bola veselá a dobrodružná sa môžete presvedčiť sami. Z vagóna sa ozýval veselý smiech a spev malých žiačikov. Niektorí si stihli prečítať aj knižku :)

 

V našej triede 3.A už tretí rok zdokonaľujeme pravidlá spolužitia. V tomto roku sme si pridali tému priateľstvo a po troch mesiacoch sa nám podarilo ju naplno prežiť. V piatok 8.12. sme sa vybrali navštíviť spolužiaka do Dolnej Trnávky. Náš Marek si plní školskú dochádzku individuálnym spôsobom z dôvodu vážnych zdravotných problémov. Počas minulého školského roku sme s ním komunikovali prostredníctvom listov, krátkych stretnutí a telefonických hovorov. Tento rok sme po dohovore s rodičmi naplánovali stretnutie u neho doma. Objednali sme si mikrobus a vyrazili. V Dolnej Trnávke sme sa zmenili na Mikulášsky sprievod, ktorý s anjelom a čertom trafil k Marekovi. Na dvore nás čakal Marek a po básničke dostal balík od anjela. Tešil sa aj jeho pes Bella, lebo mal zrazu veľa obdivovateľov. Zvítanie pokračovalo v jedálni. Pochválili sme sa novými zážitkami zo školy a domu, prebrali sme knihy, hračky.... Po chutnom občerstvení sme si zahrali pexesovú olympiádu. Na záver sme absolvovali krátku prechádzku po Trnávke. Deti nezabudli na všetky prejavy priateľstva a zaklincovali to darčekmi pre Mareka. Cestu späť nám spríjemnila srnka, ktorá tiež iste videla, že sa nám náš cieľ podaril splniť.                                

Bistová Soňa

 

Zážitková beseda s policajtkou

piatok 8. decembra zavítala do prvého ročníka príjemná návšteva. Nebola však obyčajná. O svojej zaujímavej, ale zároveň aj náročnej práci prišla deťom porozprávať príslušníčka policajného zboru v Žiari nad Hronom  kpt. Ing. Silvia Filúsová.

Už samotná uniforma vzbudila v deťoch rešpekt a pozornosť. Deťom porozprávala o niektorých praktikách, ktoré sa používajú na odhalenie trestnej činnosti, či o práci psovodov v súvislosti s pachovými stopami. Svoje rozprávanie obohatila názornými ukážkami obratov, používanými pri zadržaní páchateľa. Väčšiu časť svojho rozprávania venovala bezpečnosti na ceste.

Na záver tejto poučnej akcie im zdôraznila, že je dôležité, aby poznali aspoň niektoré základné dopravné značky. V príjemnej atmosfére čas rýchlo ubiehal. Deti mali možnosť vyskúšať si naozajstné putá, obušok a nejednému dieťaťu zaiskrili očká pri pohľade na naozajstný policajný odznak. Už teraz sa tešíme na ďalšiu návštevu.

 

 

V našom parku sa vysádzal mestský sad starých odrôd ovocných stromov. Keďže naši štvrtáci sú žiaci zelenej školy, priložili tiež ruku k dielu. Kopali, sadili, hrabali, ale dozvedeli sa aj zaujímavé informácie o ovocných stromčekoch. Dúfame, že stromom sa bude dariť a obyvateľom nášho mesta poskytnú chutné plody.

 

Žiaci druhých a tretích ročníkov sa v piatok dostali do rozprávkového Divadla na rázcestí v Banskej Bystrici. Čarovné prostredie divadla nás prenieslo do ešte čarovnejších Indiánskych rozprávok. Porovnanie s našimi slovenskými rozprávkami nám ukázalo poznanie, že vo všetkých rozprávkach vyhráva dobro nad zlom. Preto si to posúvame aj do nášho života a po vzore indiánov, chceme viesť svoje kroky len dobrým smerom.                                    S. Bistová

 

 

V októbri štvrtáci navštívili dopravné ihrisko. Zážitky z dopravnej výchovy si 4.B upevnila blokovým a projektovým vyučovaním./SJL, VLA, VYV/.Vyučovalo sa v skupinách. Žiaci použili životné zručnosti kooperatívnosť- spoluprácu, iniciatívu, snahu, riešenie problémov...Vytvorené projekty prezentovali. (foto, video)

 

 

Pre spestrenie vyučovania sme v našej 3.A využili možnosť pracovať s tabletmi. Podarilo sa nám súťažiť vo dvojiciach v počítaní na rýchlosť, precvičili sme si angličtinu a zopakovali tvrdé a mäkké slabiky. Na záver sme v hre našich rodičov - Na obesenca prevetrali naše všeobecné prírodovedné znalosti. Trochu sa zase poučíme a potom opäť skúsime hravou formou ako sme to zvládli.                                                                                                        S. Bistová

 

Jeseň sa nesie aj v znamení chorôb. Naši štvrtáci chcú byť však zdraví, preto zbierali vitamín C v šípkach na Šibeničnom vrchu. Pochutnali si na výbornom čajíku a niektorí zobrali šípky aj domov.

 

 

Naša tretia ročníková opekačka 3.A a 3.C  dopadla na výbornú. V piatok 20. 10. sme sa svižným krokom presunuli do mestského parku. Po ceste sme sledovali dopravné značenia, situácie vzniknuté na ceste a aj na chodníku. Všimli sme si premeny jesennej prírody a ani sme sa nenazdali a už sme boli v parku. Chlapci nám založili oheň a potom nasledovalo hromadné opekanie. Špekačky, klobásky, chlebíky, slaninky, jablká a rožky plnené syrom len tak poskakovali nad ohníkom. Stihli sme aj športové súboje a stavanie z listov. Už aby bola jar a my opäť vyrazíme.

 

 

Malých turistov z 2.B vylákalo pekné jesenné počasie do prírody. Mikrobusom sa doviezli do neďalekej obce Lehôtka pod Brehmi a odtiaľ sa po žltej turistickej značke dostali do cieľa, ktorým bola Szabova skala nad Hliníkom nad Hronom. Tu si utvrdili učivo z prvouky o krajine, našli zopár dubáčikov, pozorovali pavúčie siete babieho leta, pokochali sa farebným lístím, poznávali stromy a tešili sa z pohybu v lese.

 

Dňa 12.10. prváci navštívili dopravné ihrisko. Program na dopravnom ihrisku sa skladal z dvoch častí. Prvá teoretická časť, kde si žiaci osvojili pravidlá chodcov a cyklistov a druhá praktická časť, kde si žiaci vyskúšali teóriu v praxi. Deťom sa táto akcia veľmi páčila.

 

Oktoberfest na SPSA EBG v Žiari nad Hronom

Žiaci 1. A,B triedy sa zúčastnili akcie Októberfest, ktorú pripravila Súkromná stredná odborná škola pedagogická v Žiari nad Hronom.  Pre deti boli pripravené rôzne hudobné, pohybové a tvorivé aktivity, ktoré si užili. Veľmi pekne ďakujeme.

 

 

Kanisterapia ako liek

       Kanisterapia je známou formou alternatívnej terapie. Spočíva vo vytvorení si emocionálneho vzťahu klienta so psom. Využíva sa hlavne u ľudí, s ktorými je ťažšie nadviazať kontakt. Funguje to na princípe priameho kontaktu človeka, či už je hendikepovaný alebo zdravý, so psíkom. Veľkú rolu tu zohráva vzťah, ktorý sa zväčša vytvorí veľmi rýchlo. Zvieratá reagujú nenásilne, prirodzene a nielen pre hendikepovaného človeka sú veľkou motiváciou. Dávajú mu lásku a pocit pochopenia.

     Na pozitívne ohlasy našich detí sme si opäť prizvali MVDr. Petru Schmidtovú, ktorá sa venuje kanisterapii. So svojimi psíkmi Čipom a Sárou nám názorne predviedla ich pôsobenie na deti, tentoraz u štvrtákov, ktorí sa s Čipom a Sárou vymaznali.  V mene  štvrtákov ďakujeme MVDr. Petre Schmidtovej a jej dvom miláčikom.

Judita Môciková

 

Predposledný deň školského vyučovania žiaci 2.B a 4.B absolvovali prehliadku hasičskej stanice  a techniky. Po úvodnej prednáške, v ktorej aktívne prezentovali aj získané vedomosti si pozreli priestory, kde pracujú hasiči. Oboznámili sa s výbavou ich áut, povozili sa na štvorkolke a najväčšiu radosť im urobila "penová párty", ktorou návštevu ukončili. Za sprostredkovanie ďakujem poslancovi a členovi rady školy Ing. Emilovi Vozárovi a somozrejme ochotným a veľmi ústretovým hasičom.

Žiaci 2.B a 4.A, B,C si koncoročný výlet užili v Sv. Antone. Na dňoch Svätého Huberta absolvovali rôzne zaujímavé rozprávanie z oblasti poľovníctva a lesníctva. Videli predstavenie sokoliarov, vypočuli si zvuky rôznych vábničiek. Formou hádaniek a hier sa okrem zaujímavých informácií mohli otestovať aké sú ich poznatky z prvouky, či prírodovedy.
Mária Štangová

Žiaci 1.B, 2.A a 2.C oslávili svoj sviatok MDD v prírode

Pešo prešli našim mestom do Ladomerskej Viesky. Tam nás čakala pani Ľudka Pulišová, ktorá spoločne s nami prešla lesným chodníkom do Šášovského Podhradia. Počas cesty sme obdivovali krásy prírody, sledovali turistické značky a naša sprievodkyňa nám porozprávala aj o tajomstvách hory. V Šášove sme si prezreli obydlie našich predkov a spoločnými silami sme si pripravili ohnisko. Po doplnení energie sme vystúpili  na hrad, kde nám jeho históriu opísal pán Rasťo Uhrovič. Zvládli sme aj futbalový zápas.  Domov sme sa vrátili unavení, ale plní zážitkov.

Ďakujeme pani Pulišovej, pánovi  Uhrovičovi, ocinovi  Miškovi Kukučkovi.           

 

Aj tento rok sa naši žiaci zapojili do domácej korenšpodenčnej súťaže Maksík. Riešili netradičné a zábavné úlohy.  Ich snaha bola odmenená nielen novou skúsenosťou, ale najlepší dostali zaujímavé ceny. Toto sú žiaci, ktorí  neváhali ukrojiť si zo  svojho voľného času:
Alica Gocníková, Jozef Štefanovič, Michal Német, Samuel Kováč, Tomáš Gubka, Marek Ivanec, Roman Čenger, Sabína Dekíšová, Zuzana Tokolyová, Tímea Vallová, Adrián Dekýš, Hugo Pittner, Matej Ivan, Tien Hung Dang, Mathias Uhrik, Ján Ďurčov, Radka Mlynarčíková, Samara Orgonášová, Sára Marušková, ŠimonGubka, Kristián Lovčičan

Vzdelávaco-relaxačný pobyt žiakov v prírode.
Pobyt žiakov v ŠVP v Krompachoch v Hoteli Plejsy trval 5 dní. V dopoludňajších hodinách sa žiaci učili podľa schváleného rozvrhu hodín. Po obede absolvovali pobyt v bazéne v hoteli Plejsy, kde sa hrali hry podporujúce zdokonalenie techniky plávania a relaxovali. V podvečerných hodinách súťažili, športovali, absolvovali turistickú vychádzku do blízkeho okolia, spoznávali prírodu, tancovali, zabávali sa a tešili z nových zaujímavých aktivít realizovaných pod názvom: "Zdolaj pevnosť Boyard". V zdraví a obohatení o pekné zážitky sa šťastne vrátili domov.

Po tretí krát sme v 2.A pracovali s knihou Kamil a Emil. Zdokonaľovali sme životnú zručnosť spolupráca a podanie najlepšieho osobného výkonu. Vo výberových úlohách sme videli dve divadlá, vytvorili slovné úlohy a nakreslili netradičné križovatky. Teraz už len bezchybne vyplníme test a budeme si priať vyhrať bicykle pre celú triedu. Určite by sme si to zaslúžili. Držte nám palce :).      


Žiaci 1.B, 2.A a 2.C prežili krásnu Školu v prírode na Repišti v chate U daniela. Po krátkej ceste sa ubytovali a zabudli na bežné školské dni. V lone prírody spoznávali faunu a flóru, prekonávali svoje fyzické schopnosti a upevňovali spolupatričnosť. Zážitkové učenie ich posúvalo vo vedomostiach bez toho, aby si uvedomili, že majú aj vyučovanie. Odlúčenie od svojich rodín zvládli všetky deti. Rodičov potešili svojimi prvými pohľadnicami a listami. Pocity detí sa dajú zhrnúť do jednej vety, ktorú povedal jeden nemenovaný druhák pred cestou domov: „Ja by som tu chcel zostať aj ďalších 10 rokov.“
                                                                                           S. Bistová

Canisterapia na JEDNOTKE
Canisterapia využíva pozitívne pôsobenie psa na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka. Uplatňuje sa hlavne ako pomocná psychoterapeutická metóda v situáciách, keď iné metódy nie sú účinné, alebo ich nemožno použiť. Kladie dôraz hlavne na riešenie psychologických, citových, či sociálno-integračných problémov. V prípade fyzického zdravia táto metóda motivuje najmä pri rehabilitácii a povzbudzovaní imunity.
Terapeutický pes musí spĺňať prísne stanovené požiadavky:
• je pokojnej povahy
• ovláda základnú poslušnosť (privolanie, sadni, ľahni, k nohe, zostaň)
• vydrží dotyky klientov, ktoré nie vždy bývajú práve najcitlivejšie
• dokáže byť za každých okolností pokojný, trpezlivý, nevtieravý
• je priateľský, rád sa zoznamuje s novými ľuďmi
• neprejavuje agresivitu voči iným psom, či iným zvieratám
• musí byť pravidelne očkovaný, odčervovaný a čistý
Pes sa stane nielen spoločníkom v hrách detí, ale s jeho pomocou sa naučia aj zodpovednosti a ohľaduplnosti. Zaháňa pocity osamelosti jedináčikov. Ochotne prijíma emocionálne potreby dieťaťa, hlavne telesný kontakt. U agresívneho dieťaťa sa zlepšuje postoj k okoliu. Hyperaktívne dieťa sa uvoľní a upokojí.
Deťom na našej škole sme chceli priblížiť túto zaujímavú liečiteľskú terapiu, ktorá spája človeka s prírodou. Preto sme si prizvali MVDr. Petru Schmidtovú, ktorá sa venuje canisterapii. So svojimi psíkmi Čipom a Sárou nám názorne predviedla ich pôsobenie na deti. (fotografie, videoukážka)
V mene detí ďakujeme MVDr. Petre Schmidtovej a jej dvom miláčikom.
                                               PaedDr. Soňa Neštinová Mgr. Monika Urblíková

aka finančnej podpore svojich rodičov sa aj tento rok mohli žiaci našej školy zapojiť do súťaže Všetkovedko. Odvahu nabralo 30 žiakov a zmerali si svoje "sily" vedomosti v celoslovenskej súťaži Všetkovedko.
Z celkového počtu 30 súťažiacich  získali titul 
Všetkovedkov učeň :
Nárožná Liliana 2.A, Babincová Slávka 2.A, Breziansky Radko 2.A, Štefanovič Jozef 2.A, Golebiowski Marek 2.B, Tapfer Jakub 2.B, Boháčová Kristína 3.B, Klučková Eliška 3.B, Hriň Matyáš 3.B, Uhrik Mathias 3.C, Gašparová Sofia 4.A, Chrobák Jakub 4.A, Mikulová Margaréta 4.A, Putišová Aklexandra 4.A, Krátka Karin 4.B, Novodomcová Rebeka 4.B, Gromus Patrik 4.B, Valent Matej 4.B, Ďuranová Nikola 4.B, Matyščák Sebastián 4.B, Barcík Jakub 4.B, Gubka Šimon 4.B
Všetkovedko
Gocníková Alica 2.A
Kováč Samuel 2.B
Gubka Tomáš 2.B
Ondruš Jakub 2.B
Herich Adam 4.B
Vonkomerová Eva 4.B
Lovčičan Kristián 4.C
Všetkovedko školy 
Mlynárčiková Radka 3.C
Všetkým srdečne blahoželáme.
Ďakujeme rodičom za finančnú podporu a spoluprácu. 
Štangová Mária, koordinátor matematických súťaží pre I. stupeň 


Dňa 2.2.2017 sme školu vymenili za lyžiarske stredisko na Krahuliach. Žiaci 2.A a 2. B prežili športové dopoludnie sánkovaním a lopárovaním v miestnom stredisku. Prialo nám počasie a panovala dobrá nálada. Vybláznení a príjemne športovo unavení sme sa vrátili opäť do školy. Ďakujeme za sponzorstvo  v podobe uhradenia dopravy pánovi Emilovi Vozárovi a Urblíkovcom za pitný režim a sladké prekvapenie.

Žiaci 2.A,B,C si zasúťažili medzi sebou v netradičnej disciplíne, v "stavaní snehuliakov". Svojej úlohy sa zhostili zodpovedne. Niektorí sa vopred pripravili a svojmu  snehuliakovi zabezpečili  veľmi zaujímavé doplnky. Úloha bola sťažená aj tým, že snehové podmienky boli síce výborné, ale kvalita snehu snehuliakom nepriala. Napriek tomu preukázali druháci tvorivosť a chuť popasovať sa aj s neočakávanými prekážkami. Rozhodnutie o najkrajšieho snehuliaka padlo na ramená p. riaditeľa a p. zástupkyne, ktorí vyhodnotili a ocenili víťazov. Aj takýmto spôsobom na našej "Jednotke" rozvíjame zručnosti žiakov. 
p. uč. Bistová, Štangová, Hradská

 

 

Ako každý rok, tretiaci si na dopravnom ihrisku overili svoje znalosti z dopravných predpisov :)

 

Tretiaci absolvovali v októbri plavecký výcvik. Aj keď na začiatku sa našli takí, čo plávať nevedeli, na konci kurzu každý kúsok preplával :) fotografie, video

 

Ako každý rok, zobrali p. uč. Neštinová a Urblíková svojich žiakov na Šibeničný vrch na zber šípok.

 

Noc výskumníkov

Naši štvrtáci sa jeden deň ocitli vo svete vedy, techniky a výskumu a na niekoľko minút sa premenili a ocitli v koži vedátorov a výskumníkov, ktorí pod mikroskopmi pozorujú povrch a vnútornú štruktúru meteoritov, zloženie potravy dravcov a rôznych iných prírodnín, chemikov, ktorí menia farbu roztokov a vyrábajú "pariace" bubliny, chirurgov, ktorí operujú s robotom, simultánnymi tlmočníkmi v profesionálnych kabínach a v stánku Neurobik si trénovali a lámali svoje hlavičky nad logickými hračkami ...

Toto všetko a ešte omnoho viac zažili na jedinečnom festivale vedy pod názvom "Noc výskumníkov", ktorí sa konal dňa 30.09.2016 v Banskej Bystrici. Zážitkom bola určite aj cesta vlakom tam a späť. A keďže festival sa začínal až o 9:00 hod., využili sme čas a prepojili učivo vlastivedy o banskobystrickom kraji s návštevou Múzea SNP a prehliadkou námestia v BB ...(aby sa im lepšie pracovalo na pripravovanom projekte:-)!

 

 

Celý 1. stupeň zažilo koncert českej speváčky, s ktorou si zaspievali a zatancovali. Podujatie bolo skvelé, deti sa popri tancovaní aj čo to naučili. Na záver si každá trieda urobila spoločnú fotku so speváčkou Mišou.

 

Prváci z 1.C  zažili prvý krát Deň žiarskych škôl a MDD oslávili športovaním na detskom ihrisku.

 

27.5. pripravili príslušníci policajného zboru v spolupráci s poslancom E. Vozárom  žiakom 1. B a 3.B program zameraný na bezpečnosť a dopravnú výchovu. Žiaci zažili pekné dopoludnie, za čo všetkým zainteresovaným ďakujeme.

 

1.6. pri príležitosti Dňa detí, boli žiaci 1.B a 3. A, B na výlete. P. učiteľky Štangová, Konušová a Môciková im pripravili zaujímavý program. Najprv navštívili Demänovskú ľadovú jaskyňu, potom si pozreli artikulárny drevený kostolík Sv. Kríž a poslednou zastávkou bola kontaktná Zoo v Liptovskom Mikuláši, kde si pozreli a pohladkali viacero zvierat, povozili sa na koníkoch a poníkoch. Na záver si spolu opekali a večer sa s peknými zážitkami vrátili šťastne domov.

 

Každý rok sa vďaka podpore rodičov zapájame do súťaže Všetkovedko. Naši  žiaci majú stále záujem a odvahu vyskúšať si sily medzi rovesníkmi z celého Slovenska. Nemáme sa za čo hanbiť. 6 žiakov sa umiestnilo medzi 30% najúspešnejších. 19 žiakov môže byt na seba hrdých, že sa nebáli a o titul sa pokúsili zabojovať. Ďakujeme rodičom za finančnú podporu.

Titul Všetkovedko získali:
Mlynárčiková 2.C,  Herich 3.B, Lovčičan 3.C, Truben 4.B, Kolorédyová 5.A a Tóth 5.A.
zúčastnili sa: Ivan 2.A, Mihál 2. A, Marušková 2.A, Kršiak 2.A  Uhrík 2.C, Gubka 3.B, Matyščák 3.B, Mesiariková 3.B, Krátka 3.B, Ďuranová 3.B, Vonkomerová 3.B, Novodomcová 3.B, Rajnoha 3.C, Rajnoha 3.C,Valentová 4.B, Ríz 4.B,Fáber 4.C, Dang 5.A, Solga 5.A, Hlavčová 5.B 

 

Žiaci 2. A,B,C triedy zhotovili spolu s rodičmi, starými rodičmi vtáčie búdky, ktoré sme  vyvesili na školskom dvore.

 

Sviatok sv. Valentína je príležitosťou drobným darčekom prejaviť svoju lásku a náklonnosť blízkej osobe. Deti 2.A,B,C triedy vyrábali milé darčeky pre svojich rodičov.

 

Sú tu Vianoce. Najkrajšie sviatky v roku. Aj my druháci sme sa rozhodli vychutnať si vianočnú  atmosféru. Pani učiteľka Andoková  bola veľmi ochotná ukázať deťom, že Vianoce nie sú len o materiálnych hodnotách, ale predovšetkým sú to sviatky narodenia Ježiša, sviatky pokoja, mieru, lásky a súdržnosti v rodine. Hravou formou vtiahla deti do minulosti / rok 1932 /. Predviedla im prakticky zvyky a tradície, ktoré sa vtedy na Vianoce zachovávali – modlitba pred štedrou večerou,  význam  medového krížika  na čelo, význam medu, oplátok, cesnaku, prekrajovanie jabĺčka, vešanie imela nad dvere, obtáčanie stola reťazou na znak súdržnosti... P. uč. vymiesila kysnuté cesto a deti z neho šúľali opekance, ktoré po upečení v rúre skončili v detských bruškách. Boli výborné. V mene detí veľmi pekne ďakujeme pani učiteľke Andokovej za úžasný zážitok.

"Čo si predstavíte keď počujete slovo medík ? Viete odkiaľ  medík pochádza ?“

Týmito slovami začala besedu p. včelárka Janka Lubušká zo Sklených Teplíc. Druhákom porozprávala a prakticky ukázala spôsob života včielok a ich význam pre nás ľudí.


Mikulášovi pomocníčkovia 3.A, 3.B
Tretiaci na Jednotke rozdávali radosť ľuďom na námestí. Naučili sa, že radosť je nielen prijímať ale aj obdarovať iných. Prezlečení za malých čertov, anjelov a Mikulášov oslovovali okoloidúcich ľudí, ktorých ponúkli drobnou sladkosťou...

A takto sme si užili výlet v bratislavskej ZOO. Aj cesta rýchlikom a električkou bola nezabudnuteľná....

 

Jedáleň

ŠKD

Kontakt

 • Základná škola
 • Ul. Dr. Janského č.2
 • 965 01 Žiar nad Hronom
 • --------------------------------------
 • Telefón: +421 45 673 21 45
 • fax: +421 45 673 21 45
 • e-mail: skolazh@gmail.com
 • --------------------------------------
 • Školská jedáleň:
 • sjzsjan@gmail.com
 • +421 45 672 52 14