Výročná konferencia programu eTwinning vo Varšave

Pani učiteľka Katarína Mlynárčiková sa v posledné októbrové dni zúčastnila na výročnej konferencii programu eTwinning vo Varšave.

Program eTwinning nám uľahčuje vyhľadávanie vhodných partnerov do medzinárodných projektov s rôznymi témami, ktoré na Jednotke realizujeme už niekoľko rokov. Žiaci a učitelia našej Jednotky už niekoľko rokov spolupracujú na rôznych projektoch s viacerými školami v Európe, za čo sme na jar tohto roku ako jedna z 20 slovenských škôl získali titul eTwinning-school.

Témou tohtoročnej konferencie bolo eTwinning and our heritage: Where the past meets the future. Konferencie sa zúčastnilo približne 600 účastníkov zo 44 krajín, slovenská „výprava“ mala 6 učiteľov a 7 zamestnancov národnej služby.

Okrem slávnostných príhovorov významných predstaviteľov Európskej únie z oblasti školstva, si účastníci vypočuli prednášky o dôležitosti uchovávania kultúrneho dedičstva a úlohe eTwinningu. Na slávnostnom galavečeri boli ocenené najlepšie európske projekty (zastúpenie malo aj Slovensko, a nielen v jednom projekte J ) a z množstva workshopov si  účastníci vybrali to, čo ich zaujímalo a bolo pre ich prácu prínosom. Učitelia debatovali na rôzne témy – zameranie ich eTwinningových projektov, vyhľadávanie partnerov, vymieňali si skúsenosti s využitím rôznych elektronických prostriedkov na komunikáciu medzi partnermi a reč prišla aj na odborné témy. Nechýbal priestor na neformálnu komunikáciu, zábavu a nadväzovanie priateľstiev.

Ďalšou stanicou v programe eTwinning je program Erasmus+ a nielen elektronická spolupráca, ale aj návštevy žiakov v spriatelených krajinách. Snáď nám to vyjde J.