Organizačné pokyny

skolaruskoŠkolský rok 2020/2021 sa začína 2.septembra 2020 bez spoločného slávnostného otvorenia na základe usmernení MŠVVaŠ SR a ÚVZ SR.

Dochádzka na vyučovanie je pre žiakov povinná. Výchovno-vzdelávací proces bude prebiehať podľa Manuálu pre základné školy a niektoré školské zariadenia (školské kluby detí, základné umelecké školy, centrá voľného času a jazykové školy), ktorý upravuje organizáciu a podmienky výchovy a vzdelávania v daných zariadeniach pre školský rok 2020/2021.

Príchod žiakov do školy 2.9.2020

• Žiaci budú od 2.9.2020 navštevovať svoju triedu.

1.ročník

Žiaci 1.ročníka prídu pred budovu školy v čase o 08:00 h. Vypočujú si príhovor riaditeľa školy, bude nasledovať krátky program (imatrikulácia) a s triednymi učiteľkami odídu do svojich tried aj v prítomnosti zákonných zástupcov s rúškom na tvári.

• Pri vstupe do budovy školy odovzdajú dozorkonajúcim učiteľom, ktorí budú vykonávať ranný filter, vyplnený dotazník (link na dotazník) a Vyhlásenie zákonného zástupcu (link na vyhlásenie). Uvedené dotazníky si môžete buď vytlačiť, alebo osobne vyzdvihnúť v škole v dňoch od 26.8.2020 do 28.08.2020, a to v čase od 08:00 h do 13:00 h.

• Žiaci majú pri vstupe do budovy školy rúško + náhradné rúško a balíček hygienických vreckoviek.

2. – 9.ročník

• 2.9.2020 prídu žiaci 2. – 9. ročníka do školy o 07:45 h., pri vstupe do budovy odovzdajú dozorkonajúcim učiteľom, ktorí budú vykonávať ranný filter, vyplnený dotazník (link na dotazník) a Vyhlásenie zákonného zástupcu (link na vyhlásenie). Uvedené dotazníky si môžete buď vytlačiť, alebo osobne vyzdvihnúť v škole v dňoch od 26.8.2020 do 28.08.2020, a to v čase od 08:00 h do 13:00 h.

• Po zmeraní teploty a dezinfikovaní rúk sa presunú do šatní a do svojich tried, kde sa zdržia s triednymi učiteľmi: I.stupeň do 11:30 h., II.stupeň do 11:00 h.

Žiaci 2.stupňa majú rúško počas celého pobytu v škole.

V prípade, že žiaci 2. – 4.ročníka budú v ŠKD v čase od 06:00 h, ranný filter budú absolvovať tam.

• Vstup do budovy školy bude povolený iba zákonným zástupcom žiakov 1.ročníka.
• ŠKD bude v prevádzke od 02.09.2020, a to v čase od 06:00 h do 17:00 h. Ráno od 06:00 h. do 07:30 h. budú žiaci v tzv. zbernej triede. Aby sme dodržali všetky hygienické odporúčania, rúško bude mať v tomto čase každé dieťa a zákonný zástupca žiakov nebude vstupovať do priestorov budovy, kde sa ŠKD nachádza. Ráno odovzdá zákonný zástupca dieťa pred budovou ŠKD, ktoré následne po absolvovaní ranného filtra a odovzdaní odíde do zbernej triedy. Zákonní zástupcovia nevstupujú do budovy ZŠ, ŠKD ani po vyučovaní. Popoludní pri príchode po dieťa sa telefonicky ohlásia p. vychovávateľke, ktorá dieťa odošle do šatne.
• Žiak si v šatni do skrinky odloží rezervné rúško (pre prípad znečistenia svojho používaného rúška).
• Žiak nosí rúško všade vo vnútorných priestoroch základnej školy, okrem svojej triedy v interných priestoroch školy, kde prebieha výchovno-vzdelávací proces, ak nie je určené inak z nariadenia ÚVZ SR.
Od 02.09.2020 do 14.09.2020 je používanie rúšok v interiéri školy pre žiakov 2.stupňa, pedagogických, odborných zamestnancov a nepedagogických zamestnancov povinné. Pre žiakov 1.stupňa sú rúška odporúčané. V ŠKD – v zbernej triede: povinné aj pre žiakov I.stupňa.

Pri podozrení na ochorenie

• Nikto s príznakmi infekcie dýchacích ciest, ktoré by mohli zodpovedať známym príznakom COVID-19 (zvýšená telesná teplota, kašeľ, zvracanie, kožná vyrážka, hnačky, náhla strata chuti a čuchu, iný príznak akútnej infekcie dýchacích ciest) nesmie vstúpiť do priestorov základnej školy a školského klubu detí.
• Ak žiak v priebehu dňa vykazuje niektorý z možných príznakov COVID-19, bezodkladne si nasadí rúško a je nutné umiestniť ho do samostatnej izolačnej miestnosti a kontaktovať zákonných zástupcov, ktorí ho bezodkladne vyzdvihnú.
• Ak sa u zamestnanca základnej školy alebo školského klubu detí objavia príznaky nákazy COVID – 19 v priebehu jeho pracovného dňa, bezodkladne o tom informuje riaditeľa školy a opustí školu v najkratšom možnom čase s použitím rúška.
• V prípade podozrivého žiaka alebo pracovníka sa riadi škola usmerneniami z Oranžovej fázy tohto dokumentu.

Zákonný zástupca
• Zodpovedá za dodržiavanie hygienicko-epidemiologických opatrení pri príchode žiaka do základnej školy a pri odchode žiaka zo základnej školy resp. školského klubu detí (nosenie rúšok, dodržiavanie odstupov, dezinfekcia rúk v zmysle aktuálnych opatrení ÚVZ SR).
• Zabezpečí pre svoje dieťa každý deň dve rúška (jedno náhradné, musí mať pri sebe v prípade potreby) a papierové jednorazové vreckovky.
• Dodržiava pokyny riaditeľa školy, ktoré upravujú podmienky prevádzky konkrétnej základnej školy a školského klubu detí na školský rok 2020/2021.
Predkladá pri prvom nástupe žiaka do základnej školy čestné prehlásenie (link na dotazník) alebo po každom prerušení dochádzky žiaka do základnej školy v trvaní viac ako tri dni predkladá písomné vyhlásenie o tom, že žiak neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie.
• V prípade, že u dieťaťa je podozrenie alebo potvrdené ochorenie na COVID-19, bezodkladne o tejto situácii informuje príslušného vyučujúceho a riaditeľa školy. Povinnosťou zákonného zástupcu je aj bezodkladne nahlásenie karantény, ak bola dieťaťu nariadená lekárom všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo miestne príslušným regionálnym hygienikom. Za týchto podmienok je dieťa zo školy vylúčené.

Podmienky vstupu do školy nájdete TU