Špeciálny pedagóg

Výchovný poradca

Školský psychológ

Jednotka bilancuje ...

Aj keď sme len v polovici kalendárneho roka, ten školský práve skončil. Prichádza čas bilancovania a hodnotenia výsledkov práce počas desiatich mesiacov. Žiaci dostali svoje vysvedčenia a  tí najlepší na Jednotke aj ocenenie a titul Žiak na Jednotku. Zodpovedne sa pripravovať na súťaže, obetovať svoj čas a energiu, nie je pre nich jednoduché. A preto žiarska Jednotka už  tretí rok oceňuje svojich žiakov na slávnostnom podujatí „Žiak na Jednotku“ v divadelnej sále MsKC za prítomnosti nielen  spolužiakov, ale aj pedagógov a rodičov. Ocenenia im  spolu s pochvalou od riaditeľa školy  odovzdali úspešné osobnosti z rôznych oblastí života. Tento rok má škola takmer stovku ocenených žiakov.

V oblasti techniky sú to Filip Baláž (IX.A) za tretie miesto v okresnom kole Technickej olympiády, Peter Breziansky (IX.A) za získanie ceny Inoval Slovenskej akadémie vied v projekte Protech za inovatívne riešenie v technickej tvorivosti a 3. miesto v okresnom kole Technickej olympiády, Miroslav Kútik (V.A) za víťazstvo v projekte Protech v kat. Legostavby, Adriana Teszárovicsová (V.B) ako víťaz kat. Výrobky z dreva, Viktória Vincencová (VII.A) za víťazstvo  v kategórii Modelárske výtvory a Angelika Kráľová (IV.B) za víťaznú prácu v kategórii do 10 rokov. Kolektív VIII.A získal hneď dve ceny v súťaži Protech – zvíťazili v kategórii Modelárske výrobky a Výrobky z papiera, kartónu.

V oblasti prírodných vied je to Samuel Barcík (VIII.A) za 1. miesto v okresnom kole Geografickej olympiády, druhé miesto v okresnom kole Fyzikálnej olympiády, Tomáš Ivan (VIII.A) za 3. miesto v okresnom kole Fyzikálnej olympiády, Sabina Matiščáková (VIII.A) ako Top riešiteľka celoslovenskej súťaže Expert Geniality Show a umiestnenie medzi 10% najlepších žiakov v medzinárodnej súťaži Matematický klokan, Kristián Lovčičan (IV.C) za 1. miesto v okresnom kole Pytagoriády,  Petra Uhrovičová (V.A) za 1. miesto v okresnom kole Geografickej olympiády a úspešné riešenie okresného kola Matematickej olympiády. Petra zároveň patrí medzi 4% najlepších slovenských riešiteľov súťaže Matematický klokan. Ocenenie Žiak na Jednotku získali aj Vladimír Urblík (V.A) za  2. miesto v okresnom kole Pytagoriády, Linda Matušíková (VII.A) za 1. miesto v okresnom kole Pytagoriády a 4. miesto v okresnom kole Mat. olympiády. Za tretie miesto v okresnom kole Biologickej olympiády budú ocenení Dominik Tóth (VI.A) a Timea Tóthová (VI.B). Medzi 10% najlepších riešiteľov Všetkovedka a 5% najlepších riešiteľov Matematického klokana na Slovensku patrí Radka Mlynárčiková (III.C). Medzi prvých 10% najlepších v súťaži Matematický klokan sa prebojovali aj Jakub Holic (I.B), Tomáš Gubka (II.B) a Dang Tien Hung (III. B).

V oblasti humanitných vied vynikajúce výsledky dosiahla Viktória Pulišová (IX.A). V súťaži Pop Hron v kategórii moderná pieseň si vyspievala  v okresnom kole 1. miesto, v speváckej súťaži Pop Banská Bystrica 1. miesto v celoslovenskom kole a v súťaži Spievam, spievaš rovnako 1. miesto v regionálnom kole. Adam Dekýš sa umiestnil na 2. mieste v okresnom Dejepisnej olympiády, Sabina Matiščáková (VIII.A) na 3. mieste v okresnom kole Olympiády v anglickom jazyku a v súťaži Mladý prekladateľ získala  1. miesto. V Olympiáde zo slovenského jazyka sa umiestnila na  4. mieste v okrese. Ocenenie Žiak na Jednotku za 1. miesto v okresnom kole Dejepisnej olympiády dostane aj Dominik Tóth (VI.A), Aleš Kúšik za 3. miesto v okresnom kole Olympiády v anglickom jazyku a Margaréta Zuzana Mikulová (IV.A) za 2. miesto v okresnom kole výtvarnej súťaže Mám svojich starkých veľmi rád.

Okrem vedomostných súťaží sa naši žiaci venujú aj športu. Za individuálne športové výkony budú ocenení: Simona Záhorcová (IX.A) za 3. miesto v behu na 800 metrov v okresnom kole v atletike, Tamara Jašková (II.B) za 3. miesto v Behu oslobodenia mesta, kat. 2010-2009, Alex Huraj (II.B) za 3. miesto v Behu oslobodenia mesta, chlapci 2010-2009. Radka Môcová (VII.B) dobehla do cieľa ako prvá v behu na 60 aj 300 metrov v okresnom kole a ako druhá a tretia v krajskom kole Majstrovstiev  v atletike družstiev a jednotlivcov. Adriana Knapová (VII.A) získala 3. miesto v behu na 60 metrov v okresnom kole v atletike, Timotej Ziman (IX.B)  1. miesto v behu na 300 metrov,  Marek Sekáč (IX.B) 2. miesto v behu na 60 metrov,  Samuel Orság (VIII.B)  3. miesto v behu na 300 metrov, Samuel Lambert (IX.B) 2. miesto v skoku do výšky a Daniel Beňo (IX.B) 2. miesto vo vrhu guľou. V okresnom kole v atletike družstiev a jednotlivcov boli naši žiaci úspešní aj ako tímy. Dievčatá aj chlapci sa umiestnili na prvých miestach.

Športový tím dievčat bol úspešný aj v obvodnom kole Florbalu, získal 3. miesto v CocaCola Cupe v krajskom kole, v Jednota Cupe v krajskom kole skončili piate. V okresnom kole volejbalu vybojovali naše dievčatá 3. miesto. Futbalisti z prvého stupňa získali 3. miesto v okresnom kole v malom futbale mladších žiakov, starším sa darilo v Jednota Cupe. Ping-pongové stoly na chodbách školy priniesli úrodu v podobe 2. miesta družstva chlapcov v krajskom kole stolného tenisu.

V škole máme žiakov, ktorí dosahujú úspechy aj vo viacerých súťažiach počas jedného školského  roka. Títo žiaci si právom zaslúžia titul TOP žiak. Tento školský rok sú to Andrea a Petra Fabianové (IX.A)  za vynikajúce umiestnenia v športových súťažiach, Dominika Krčmárová (IX.A)  za 3. miesto v okresnom kole Matematickej olympiády a úspešné riešenie krajského kola, za tretie miesto v okresnom kole Dejepisnej olympiády a úspešné riešenie Chemickej olympiády, Soňa Herková (IX.A) za 2. miesto v okresnom kole Matematickej olympiády, 3. miesto v okresnom kole Biologickej olympiády a 3. miesto v recitačnej súťaži Hviezdoslavov Kubín, Karolína Lovčičanová (VII.A) za 1. miesto v okresných kolách Geografickej a Matematickej olympiády a 2. miesto v Biologickej olympiáde.

Všetky tieto úspechy dosiahli naši žiaci vďaka  talentu, usilovnosti a pracovitosti. K svedomitej príprave ich viedli naši pedagógovia, ktorí sa im venovali nielen na vyučovaní, ale aj vo svojom voľnom čase v poobedňajších hodinách alebo počas Utorkov na Jednotku. Sú to dni určené práve na rozvíjanie talentu našich žiakov. Všetkým patrí zaslúžená vďaka. Rovnaké poďakovanie patrí rodičom, ktorí svoje deti neustále podporujú a povzbudzujú.

K dosiahnutiu takýchto výsledkov žiakov našej školy prispel  aj Školský vzdelávací program zameraný na prírodné vedy. Žiaci majú k dispozícii učebne vybavené najmodernejšími pomôckami a od budúceho školského roka sa budeme hrdiť titulom IT-Akadémia partner. Znamená to  nielen materiálnu podporu, ale aj nové metódy a formy práce zamerané na tvorivé a bádateľské vyučovanie najmä prírodovedných a technických predmetov.

Za spoluprácu v tomto školskom roku ďakujeme všetkým pedagógom, rodičom, žiakom a priateľom školy, ktorí nám ho  pomohli úspešne ukončiť. Všetkým prajeme príjemný a zaslúžený oddych počas leta.