Svetový deň boja proti AIDS

Prvého decembra je svetový deň boja proti AIDS. To je však len symbolický dátum. Proti AIDS treba bojovať celoročne a nielen tým, čo robíme, ale skôr tým, čo nerobíme. HIV je vírus, ktorý môže spôsobiť chorobu AIDS. V súčasnosti je vírusom HIV nakazených okolo 40 miliónov ľudí, väčšina z nich žije v Afrike. Napriek osvete sa denne nakazí týmto vírusom sedem a pol tisíc ľudí.

Choroba AIDS, na ktorú od roku 1981 zomrelo už vyše 25 miliónov ľudí na celom svete, je tu už 28 rokov. Svojím nezodpovedným správaním si ju privodil aj svetová ikona Fredy Mercury, ktorý pred 18 rokmi chorobe podľahol. Vírusom sa nakazil aj basketbalista Magic Johnson a speváčka Nadja zo skupiny No Angels, u ktorých sa choroba zatiaľ neprejavila. Je to príklad toho, že táto problematika sa týka každého z nás, bez rozdielu farby pleti a spoločenského postavenia.

Červená stužka sa stala symbolom dnešného dňa – jej pripnutím možno vyjadriť solidaritu s tými, ktorých toto infekčné ochorenie postihlo. Našim krédom by malo byť – žime zdravo a zodpovedne.