Beseda o knihe Huncút Jožinko

Nedávno na hodine literatúry naša spolužiačka Evka Balážová spomenula, že číta super knižku s názvom Huncút Jožinko. Potom sa pochválila, že jej mamina sa pozná s pani prekladateľkou aj s ilustrátorkou. No a nápad pozvať ich k nám do školy bol na svete!

Najprv sme na niekoľkých hodinách poctivo čítali úryvky, aby sme boli dostatočne pripravení. Pri čítaní sme sa dobre pobavili, lebo príbehy o nezbednom chlapcovi boli fakt smiešne. Najviac sa nám páčilo to, ako chalani ošklbali kohúta, aby sa mohli hrať na Indiánov, ako pred prvou svätou spoveďou súťažili v počte hriechov, ako šli vypáliť vyorané osy, alebo ako sa Jožinko s mladším bratom Vojtíškom hral na prasiatko.

No a potom, presne 27. mája, sa v našej triede uskutočnila beseda s oboma autorkami. Spoločne sme pripravili triedu, usporiadali lavice a stoličky, aby vzniklo hľadisko, pretože okrem hostí sme pozvali aj spolužiakov z 5. C a 4. A triedy. Na začiatku pani učiteľka Schultzová všetkých privítala, my s Kajkou sme povedali pár informácií o českom spisovateľovi Frantovi Županovi a jeho knižke, no a potom sme už počúvali našich hostí.

Pani Martinu Palkovičovú, ktorá knihu preložila, asi všetci poznáme z kníhkupectva. Ale dozvedeli sme sa aj niečo nové, napr. že od detstva rada čítala a potom sa začala venovať prekladaniu detskej literatúry. Prekladá z angličtiny, ale knihu Huncút Jožinko preložila z češtiny. Potom slovo dostala slečna Martina Pastoreková, ktorá knihu ilustrovala. Povedala nám, ako veľmi ju baví kreslenie, ako sa dostala k tejto knihe a ukázala nám svoje ilustrácie – aj pôvodné, kreslené ručne, aj tie novšie, vytvorené v počítačovom programe, s ktorým sa musela naučiť pracovať.

Beseda sa nám páčila, lebo sme sa dozvedeli nové informácie o tom, ako vzniká kniha. Na záver sme ako darček dostali aj záložky s kresbičkou a kalendárom.

Ela Harangozóová (5. A)

FOTOGRAFIE Z BESEDY :)