Deň vedy na Jednotke

17. apríla sme pripravili pre mladších žiakov – budúcich piatakov – aktivity, ktoré by im viac priblížili prírodovedné vyučovacie predmety. Naším cieľom bolo, aby si uvedomili, že „matematická trieda“ je vlastne trieda s rozšíreným vyučovaním prírodovedných predmetov, teda nejde len o matematiku. Deň vedy sa v našej škole konal už druhýkrát v tomto školskom roku. Ten prvý sa uskutočnil v decembri 2011 a zaujal úplne všetkých „prvostupniarov“. Teraz bol zameraný na štvrtákov. Vytvorili sme im priestor na „vyskúšanie“ schopností logického aj ekologického myslenia, tvorivosti a nápaditosti. Žiaci „matematických tried“ spolu s vyučujúcimi pripravili zaujímavé aktivity z matematiky, biológie, fyziky, geografie a chémie. Žiaci v skupinkách navštevovali jednotlivé stanovištia, kde museli plniť rôzne úlohy a získať tak čo najviac bodov. Napríklad mali možnosť pozorovať rôzne časti živočíchov pod mikroskopom, oboznámili sa s kostrou, zaujalo ich aj „mäkké“ vajíčko. Ten, koho baví fyzika, si prišiel na svoje pri fyzikálnom stanovišti. Mohol sledovať rôzne pokusy. V oblasti matematiky mali možnosť vyskúšať, ako by obstáli v prípade prijímacích skúšok. Zapotili sa pri riešení testov, príp. sa zabavili pri hlavolamoch a skladačkách. Geografické stanovište im priblížilo záhady vesmíru a pohyb planét či obiehanie Mesiaca a Zeme okolo Slnka. No deťom sa aj tak najviac páčili farebné pokusy z chémie, z čoho sme mali veľkú radosť, lebo to bolo naša parketa. Keďže boli všetky deti veľmi šikovné a spolupracovali, zaslúžili si po splnení všetkých úloh aj odmenu – medailu absolventa Dňa vedy 2012. Veríme, že sme im spríjemnili vyučovanie a pomohli v rozhodovaní či ísť, alebo nie na prijímacie pohovory do „matematickej triedy“, ktoré sa budú konať 15. 5. 2012 o 8,00 hod. na chodbách našej školy – Jednotky.