Kráľovstvo MAGORNET alebo Je soľ nad zlato?

Rozprávkové divadlo v 5.C from ZŠ ZH on Vimeo.

Fotografie tu

Na niekoľkých hodinách literatúry sme si pripravili divadelné predstavenie. Pani učiteľka nám napísala scenár a my sme sa poctivo pripravili na svoje úlohy. Preberali sme ľudovú slovesnosť, a tak sme si ako námet vybrali rozprávku Soľ nad zlato. Ale stavíme sa, že v našom podaní by ste ju nespoznali! Úplne sme ju vynovili, aby bola moderná a zábavná.

Dej nášho príbehu sa odohrával v kráľovstve agornet, kde bol každý na niečom závislý. Napr. princezná Mozarella bola závislá na syre a princezná Krowka zase na sladkostiach. Iba najmladšia kráľovská dcéra Maruška vedela, že soľ je dôležitejšia než mobil, internet, či digitálna televízia Mágio. Keď však otcovi povedala, že ho má rada ako soľ, zjavne to nepochopil. Sestry ju vysmiali a kráľ Paprikáš III. ju bez milosti vyhnal z domu (hradu). Blúdila lesom, kde ju stretol vlk (podobnosť s Červenou čiapočkou nie je čisto náhodná, pozn. red.). Bol trochu nahluchlý a navyše ju chcel zbaliť. Ale Maruška, moderná to baba a schopná karatistka, ho odrovnala. Veru potreboval aj chirurga.

Nakoniec Maruška došla k babičke Izidore, ktorá väčšinu času trávila pred zrkadlom, počítala si vrásky a cez internet si objednávala značkovú kozmetiku. Keďže babička bola sestrou veštice Teodory, mala zázračné schopnosti. Ukázala Maruške, ako jej otec trpí, lebo v kráľovstve zmizla soľ. Babička princeznej pomohla. Sľúbila jej lietajúci koberec a vrecúško, z ktorého soľ nikdy neubúda. Ale Maruška si ho musela zaslúžiť. Čakalo ju niekoľko úloh, v ktorých preukázala vedomosti zo slovenčiny, z cudzích jazykov a aj tanečné schopnosti. Keďže však Maruška v škole nedávala pozor, občas jej museli pomôcť aj kamošky na telefóne.

Cestou späť sa lietajúci koberec pokazil a Maruška núdzovo pristála v lese. Znovu stretla vlka. Bolelo ho brucho, a tak mu dala žalúdočné kvapky. Pretože už boli po záruke, zaúčinkovali ako nápoj lásky a z vlka sa stal krásny princ Čaba I. Mal pri sebe Red Bull, ktorým poliali koberec, doleteli do kráľovstva a všetkých zachránili.

Aby sa mohli do hry zapojiť všetci žiaci, vymysleli sme si množstvo postáv a úloh. Nezabudli sme na čarovné predmety a množstvo rekvizít. Naše predstavenie sme zahrali aj prvákom a spolužiakom z 5. A triedy. Všetkým sa naša rozprávka páčila, my sme mali veľkú radosť a pani učiteľka na nás bola hrdá. Už sa tešíme na ďalšie divadlo.

M. Glézlová, E. Rudinská (5. C)