Jednotka oslavovala európske narodeniny!

9. máj 1950 predstavuje v našej histórii významný krok pre ľudstvo. Francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman v Paríži predniesol zástupcom medzinárodnej tlače deklaráciu vyzývajúcu Francúzsko, Nemecko a ďalšie európske krajiny, aby spojili svoju výrobu uhlia a ocele a postavili tak "prvý konkrétny základ Európskej federácie". To, čo navrhoval, bolo vytvorenie nadnárodnej európskej inštitúcie, ktorej úlohou by bolo riadenie uhoľného a oceliarskeho priemyslu. Všetko sa teda začalo toho dňa. Preto sa počas milánskeho samitu čelných predstaviteľov EÚ v roku 1985 rozhodlo, že 9. máj bude "Dňom Európy". V súčasnosti sa uvedený deň stal európskym symbolom a zároveň príležitosťou pre aktivity a oslavy, ktoré približujú Európu občanom a vzájomne zbližujú jednotlivé národy únie.

Na „Jednotke” sme európske narodeniny oslávili tak, ako sa patrí. Žiačky VI. C triedy pripravili pre mladších spolužiakov prezentáciu, v ktorej sa dozvedeli základné informácie o EÚ, jej vzniku a fungovaní. Zároveň si formou tvorivých aktivít nadobudnuté vedomosti hneď aj overili. Piataci a siedmaci sa na matematike pozreli na Európsku úniu cez čísla. Počítali, venovali sa percentám, sčitovali obyvateľov, vytvárali grafy a tabuľky. Siedmaci na nemčine snívali o dovolenke v niektorej krajine EÚ. Členky žiackeho parlamentu pripravili „infostánok“ pre obyvateľov nášho mesta a v jednoduchej ankete zisťovali názory na Európsku úniu.

P. učiteľka Tršová v spolupráci s deviatakmi pripravila vyučovanie metódou CLIL. Prostredníctvom tejto metódy na hodine anglického jazyka piataci postupne spoznávali divo žijúce zvieratá a dinosaury, šiestaci sa naučili názvy geometrických útvarov a precvičili si nákupy v zahraničí, siedmaci sa preniesli do starovekého Egypta a spoznali Tutanchamóna a Nefertiti, naučili sa písať svoje meno v hieroglyfoch (aj keď toto niektorým išlo dobre už aj predtým J) a ôsmaci s deviatakmi sa porozprávali o slnečnej sústave, kontinentoch na Zemi, hlavných mestách a niektorých anglicky hovoriacich krajinách EÚ.

Na záver si všetky triedy zasúťažili v európskom kvíze a vytvorili spoločnú reťaz, ktorá symbolizuje tohtoročné motto Dňa Európy, ktoré znie: “Spoločne sme silnejší!”