Finančná sloboda

hraAj tento školský rok sa naši deviataci zapojili do hry s lákavým názvom pre nás všetkých, a to Finančná sloboda. Veď, kto by nechcel byť slobodným v rozhodovaní, mať autá v garáži, honosné domy a pri tom všetkom ešte aj veľa peňazí.

Hra Finančná sloboda neotvára dvere k reálnym peniazom. To deviataci zistili už na začiatku. Čo si ale uvedomili počas hry, bolo to, že ako ľahko sa dá prísť k peniazom, rovnako ľahko je možné ich stratiť. Tu sa prejavilo ich slobodné rozhodovanie. Žiaci mohli mať peniaze uložené doma, kde ich o ne pripravil zlodej, alebo peniaze investovali do akcií či dlhopisov.

Finančnú gramotnosť v našej škole rozvíjame už v siedmom ročníku cez predmety matematika, technika či manažment osobných financií. Počas hry si tak deviataci mohli overiť svoje finančné zručnosti, ktoré nadobudli v týchto predmetoch.

Lektori OVB, ktorí sprostredkovali hru v našej škole, vyhodnotili dve najúspešnejšie dvojice a poslali ich do mestského kola. Prečo najúspešnejšie? Našli sa dvojice, ktoré mali viac peňazí na konci hry, ale do úvahy sa nebralo len množstvo peňazí. Naopak, kritériom bolo investovanie počas hry do akcií a dlhopisov, sporenia, opatrnosť v rozhodovaní či predvídanie rizika, napríklad, odkladaním si veľkého množstva peňazí pre zlodejov.

Ďakujeme aj touto cestou, že si naši deviataci mohli upevniť zručnosti v oblasti finančnej gramotnosti.

Koordinátor FG, Mgr. Michal Straňák