Modrá stužka

Po vyčistení cesty na Šibeničný vrch v rámci projektu Vyčistime si Slovensko sme si dali ďalší cieľ.

Spolu s naším mestom a Mestskými technickými službami sa naša škola (cca 570 žiakov) zapojila do projektu Modrá stužka.

24.júna 2011 sme sa vyzbrojili informáciami o biologickom odpade, jeho ďalšom spracovaní a použití, rukavicami a tričkami s logom Dobrovoľníctva.

Je 9:30 a dosť veľká skupina piatakov vyráža na Šibeničný vrch. Cestou do kopca sme stretli spokojných štvrtákov, ktorí si niesli zasadenú dvojročku - fialku.  Je 10:10, dorazili sme. Nevieme ako dlhá je cesta na Šibeničný vrch, ale vieme ako dlhý je náš jazyk. Už nás čakali pracovníci Technických služieb. Pripravili pre nás štyri stanovištia.

Prvé stanovište. Pracovník s veľkým strojom nám ukázal, ako sa odstraňujú polámané haluze a konáre. Mohli sme si vyskúšať manipuláciu s týmto strojom.

Druhé zastavenie - Drvička. Pracovníčka nám vysvetlila, že v okolí Šibeničného vrchu sa nachádza veľa polámaných halúz a konárov. Treba ich vyzbierať  a priniesť na druhé stanovište. Celá skupina piatakov sa vybrala čistiť okolie. Haluze a konáre sme dávali do drvičky, z ktorej vyšla drevená drť. Každý z nás si nabral z drevenej drte  a kráčal k tretiemu stanovišťu.

Tretie stanovište - Komposter. Dve pracovníčky nám vysvetlili, čo je kompost, z čoho sa skladá a prečo nesmrdí. Urobili sme si kompost z mokrej a suchej zložky. Všetko sme poriadne zamiešali a vysypali do kompostéra. Ak by sme počkali niekoľko týždňov, kompost by bol hotový. Už nás čakalo len posledné stanovište.

Štvrté stanovište - sadenie. Dve pracovníčky na nás čakali s kompostom, kelímkami a semiačkami fialiek. Každý sme si zasadili fialku. Kelímky máme odložené na okne a v septembri si ich vysadíme do nášho ekoparčíka.