Žiaci Jednotky navštívili NR SR

Skúste si predstaviť situáciu, že sa dostanete na rokovanie NR SR a jej podpredseda Béla  Bugár preruší rokovanie a povie: „Vítam na dnešnom zasadnutí parlamentu učiteľov a žiakov ZŠ Ul. Dr. Janského č. 2 v Žiari nad Hronom.“

Vy si v nemom úžase sadáte za potlesku našich  koaličných i opozičných poslancov. Že je to sen? Nie, to bola realita 6. decembra 2017. Žiaci našej školy totiž dostali pozvanie nášho pána primátora Petra Antala na prehliadku NR SR.

Pán primátor, za takýto mikulášsky darček Vám patrí veľká vďaka. Zúčastnili sme sa riadneho zasadania NR SR v čase,  kedy sa hlasovalo o zákonoch v oblasti zdravotníctva. Neskôr sme absolvovali prehliadku vnútorných priestorov NR, kde sme videli pracovné miesta poslancov, priestory na tlačové besedy, miesto, kde stojí čestná stráž. Pán Ľubomír Adamišin z tlačového odboru NR bol úplne skvelým sprievodcom a informátorom o dianí v našom parlamente.

Tu sa náš sen ešte neskončil. Zážitkom  bolo sadnúť  si do rokovacej miestnosti  Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ktorý vedie náš pán primátor. Na chvíľu sme mali pocit, že sme poslanci. Kto sedel  napravo od predsedu bol koaličný, naľavo opozičný poslanec. V diskusii nám pán Antal zaujímavo porozprával o svojej práci, o svojich povinnostiach . Nevieme, či to bolo našou návštevou, alebo že bol sviatok sv. Mikuláša, ale pán primátor mal po celú dobu milý úsmev a radosť na tvári. Tešilo nás to a želáme, aby sa mu  v práci darilo a mal vždy veľa dôvodov sa usmievať.

Čo nás ešte v NR zaujalo? Pokojná a pracovná atmosféra, natáčanie rozhovorov s ministrami a poslancami, množstvo ľudí, pekne upravené priestory. Asi mnohí z nás by neodmietli mať v byte prekrásny sedemdielny súbor obrazov maľovaných na dreve od Albína Brunovského. Dopĺňajú interiér pred vchodom do rokovacej miestnosti.

Tak čo dodať na záver? Budeme dlho pozerať fotografie, na ktorých sme spolu s ministrom zdravotníctva alebo s poslancami NR. Nie každý má vo svojom živote takúto príležitosť.  A ešte poďakovanie:   V prvom rade ďakujeme primátorovi  nášho mesta Petrovi  Antalovi,  pánovi Vozárovi, členovi našej školskej rady, ktorý nám pomáhal s organizáciou tejto exkurzie a pánovi Ing. Štulrajterovi z firmy Koperbent, ktorá nám zabezpečovala autobusovú dopravu.

Ešte sme vám nezradili, že sme stihli aj vianočné nákupy...

Žiaci 8.A a 9.A triedy

... fotografie