Prejav svoju lásku a vďaku svojim blízkym

Dňa 9.2.2011 sa na našej základnej škole uskutočnila beseda na tému: "Prejav svoju lásku a vďaku svojim blízkym." Koordinátorka Výchovy k manželstvu a rodičovstvu Ing. Lenka Tršová Husárová, v spolupráci s Mgr. Vlastou Krátkou (starou mamou a bývalou pedagogičkou) zorganizovala pre žiakov štvrtého ročníka besedu na tému: "Prejav svoju lásku a vďaku svojim blízkym."
Žiaci formou zážitkového učenia vyjadrovali svoje vlastné predstavy a názory o priateľstve, láske a o ich dôležitosti v našom živote.
Pani Krátka deťom porozprávala, ako sa láska k rodičom prejavovala v jej detstve. Dôležité je, aby deti rodičom svoju lásku dokázali aj činmi, nielen slovami. Pani Krátka deťom porozprávala aj o sviatku sv. Valentína
Deti pracovali s pracovným listom, nakreslili srdce, ktoré porozdeľovali na diely rozličnej veľkosti, ktoré poukazovali na to, kto má v ich srdci koľko miesta.
Je veľmi dôležité, aby si deti uvedomili aj svoju hodnotu. Od toho sa potom odvíja aj vzťah k ostatným ľuďom. Ostatných ľudí môžeme mať radi do tej miery, ako máme radi sami seba.
Ďalej deti na ďalší papier napísali svoj vlastný pohľad na lásku. Tu je ukážka jedného z nich: "Láska je, keď... máš niekoho rád, keď k niekomu niečo cítiš a keď myslíš aj na iných a nielen na seba." Deti si na základe vlastnej tvorby a jej prezentácie zlepšovali vyjadrovacie schopnosti a naučili sa prezentovať svoje názory na uvedenú tému.
S deťmi sme v ďalšej časti besedy vytvorili sieť priateľstva. Deti vysvetľovali, prečo je ten druhý pre nich kamarát.
V závere besedy deti dostali prefotené listy s obrázkami, ktoré si môžu vyfarbiť a darovať osobe, ktorú najviac ľúbia.