Šk. rok 2011/2012
Dňa 9. 11. 2011 sa uskutočnil v priestoroch CVČ v ZH prvý interaktívny blok besied pre výber žiakov 5. ročníka v rámci programu Prevencia sa nás týka. Témy tohto bloku boli venované zdravému životnému štýlu, zdravej výžive a fajčeniu. Z našej školy sa ho zúčastnili celkovo deviati žiaci zo všetkých tried piateho ročníka. Cieľom projektu je oboznámenie žiakov s rôznymi oblasťami prevencie a overiť si vedomosti žiakov prostredníctvom záverečných projektov. Interaktívny blok sa uskutočnil v spolupráci s RÚVZ v ZH.
V rámci kampane Červené stužky sa 15. 11. 2011 konala beseda spojená s diskusiou pod názvom AIDS/HIV, besedu si pripravila rovesnícka skupina pre výber žiakov 9. ročníka. Žiaci si najprv pozreli prezentáciu s danou tematikou, zapojili sa do diskusie a v závere hodiny si pripravili svoj vlastný plagát kampane Červené stužky.
V dňoch 21., 22. a 24. 11. 2011 sa uskutočnili besedy v rámci rovesníckeho vyučovania pod názvom Závislosti. Besied sa zúčastnili všetky triedy siedmeho ročníka. V úvode hodiny žiaci dostali základné informácie ohľadom látkových a nelátkových závislostí a legálnych a nelegálnych drog. Počas hodiny pracovali v skupinách, pričom každá skupina pracovala na tvorbe plagátika s odpoveďami na zadanú otázku.
1. decembra – Svetový deň boja proti AIDS vyvrcholili aktivity venované kampani Červené stužky. Počas celého dňa sa konali v dvoch interaktívnych učebniach školy besedy a aktivity spojené s touto kampaňou.
1. hodina:- rozhlasová relácia venovaná k Svetovému dňu boja proti AIDS – informovanosť žiakov prostredníctvom školského rozhlasu o svetovom dni a zároveň kampani Červené stužky. V túto hodinu sa na obidvoch stupňoch ZŠ a vo všetkých triedach rozdávali červené stužky – ako symbol solidarity k ľuďom postihnutým chorobou AIDS.
2.-4. hodina:- besedy prebiehali v dvoch interaktívnych učebniach súčasne
- v spolupráci s Červeným krížom a RÚVZ v Žiari nad Hronom sa nám podarilo uskutočniť besedu na tému HIV/AIDS pre žiakov 5. a 6. ročníka. Pre deti bola hravou formou prezentovaná problematika ochorenia, spôsobu prenosu, spôsobu ochrany. Deti dostali terčíky s červenou a zelenou farbou a prostredníctvom nich odpovedali na modelové otázky spôsobu prenosu vírusu. V závere hodiny bol urobený pokus, ktorý poukazoval na to, ako rýchlo sa vírus HIV v tele človeka šíri. Pokus bol robený s hydroxidom a indikátorom fenolftaleín, ktorý v zásaditom prostredí mení farbu na fialovú.
- prednáška a beseda o HIV/AIDS a o látkových a nelátkových závislostiach a chorobách s nimi spojených, Negatívne dôsledky fajčenia, alkoholu a ďalších drog na zdravie človeka – prevencia závislostí – 7. ročník (výber žiakov) + žiaci 6. D
- prednáška a beseda o HIV/AIDS a o látkových a nelátkových závislostiach a chorobách s nimi spojených, Negatívne dôsledky fajčenia, alkoholu a ďalších drog na zdravie človeka – prevencia závislostí – 3. a 4. ročník (výber žiakov)
- beseda spojená s diskusiou a pozeraním filmu pre výber žiakov 9. ročníkov /9.A, 9.B, 9.C/. V úvode hodiny žiaci dostali otázku, či vedia aká je téma dnešnej besedy a prečo sa jej tento deň zúčastnili. Jadro celej hodiny tvoril dokumentárny film z cyklu Moja misia – o slovenských misionároch v Juhoafrickej republike. Film sa volal Anjeli a tematika bola zameraná práve na vírus HIV a chorobu AIDS, ktorou v Afrike trpia aj deti. V závere hodiny si žiaci urobili dotazník o informovanosti ohľadom choroby, spôsobu prenosu, objavenia sa vírusu ...
- interaktívne vyučovanie v anglickom jazyku na tému Závislosti, HIV/AIDS, Zdravý životný štýl – 8. a 9. ročník (výber žiakov) + vypracovanie plagátu
- HIV/AIDS a slávne osobnosti ..... 20. výročie úmrtia Freddieho Mercuryho - 8. – 9. ročník (výber žiakov) – prezentácia spojená s diskusiou, riešenie dotazníkov, vypracovanie plagátu
5. – 6. hodina: - výtvarné aktivity - Tvorba kvapky krvi a červenej stužky + vedenie žiakov k zdravému životnému štýlu – pitie šípkového čaju, jedenie jabĺčok- výber žiakov z 2. stupňa
Pre žiakov 6. ročníka bola v dňoch 13., 14., 16. 12. 2011 zorganizovaná interaktívna beseda spojená s prednáškou na tému Mediálna výchova. Prostredníctvom programu Ovce.sk bolo hlavným cieľom v rámci prevencie naučiť deti ako používať moderné technológie bezpečne a zodpovedne. Súčasťou aktivity bolo pozeranie rozprávok s témami ako anorexia, zneužitie videí a fotografií, kybernetické prenasledovanie, reťazové listy, atď.
16. a 19. 12. 2011 sa na našej škole zorganizovali v spolupráci s CVČ v ZH prednášky pre žiakov 6. ročníkov a 5. B, A triedy pod názvom Nástrahy ulice – ako sa chrániť. Cieľom prednášok bolo oboznámenie žiakov s hrozbami ulice /drogy, násilie../ a poskytnúť im informácie ako ich rozoznávať a vyhnúť sa im. Na besede boli prítomní aj mestský policajt a zástupca okresného riaditeľstva policajného zboru.
6.10 sa uskutočnilo stretnutie rovesníkov - aktivistov zo 7. 8. 9. ročníka s koordinátorom PDZ. Na tomto stretnutí sa hovorilo o činnostiach a aktivitách, ktoré nás čakajú v tomto školskom roku a ktoré by sme chceli uskutočniť. Tiež boli rozdelené úlohy pre konkrétnych aktivistov a konkrétne triedy v rámci nasledujúcich mesiacov.
Pre piaty ročník /5. A,B,C/ sa konali v spolupráci s p. Malatincovou z RÚVZ v ZH a s koordinátorkou VMR v rámci projektu Červené stužky besedy spojené s diskusiou na tému Zdravý životný štýl – čo je zdravé a čo nie. Žiaci diskutovali o vitamínoch, pitnom režime, spánku, pohybe...Záver hodiny patril energetickým nápojom a ich veľkej škodlivosti na zdravie detí. Besedy sa konali 11, 12. 10. 20011.
17. 10. sme nadviazali na vedomosti z konaných besied a v rámci Dňa zdravej výživy /16.10/ sme sa zapojili do aktivity Prines si na desiatu ovocie alebo zeleninu – urobíš tak službu svojmu zdraviu. Aktivita bola pre žiakov 6.D a 7. C triedy.
U žiakov sa snažíme budovať aj pozitívny vzťah k živočíchom, rastlinám a k prírode ako takej. Určite je lepšie, keď zamerajú svoj voľný čas týmto smerom. So žiakmi 6. D,C triedy sme navštívili /26. 10/ výstavu exotického hmyzu v Pohronskom osvetovom stredisku pod názvom Keď pavúky lietajú a motýle spievajú. V rámci výstavy mohli žiaci obdivovať rôzne druhy hmyzu v našich zemepisných šírkach sa nevyskytujúcich, dokonca niektoré žijúce vystavené druhy si mohli „popestovať“ na rukách.
V dňoch 20-21. 10. sa peer aktivisti 9. ročníkov zúčastnili programu Hravá prevencia konaného mimo školského prostredia, a to na chate Kollárova pri Ostrom Grúni. Cieľom tohto podujatia bolo pripraviť a zrealizovať výchovno-vzdelávacie aktivity hravou formou na tému prevencia medzi rovesníkmi, tiež vytvorenie plánu prevencie ZŠ v meste ZH. Nosnými témami programu boli obrana pred šikanovaním, posilnenie zdravého spôsobu života, spolupatričnosť rovesníckych skupín detí a ich vzájomný vplyv, sebaobrana... .Organizátorom programu bolo CVČ v ZH, spoluorganizátor RUVZ, POS, OO PZ, MsP. Naši deviataci získali krásne prvé umiestnenie.
Šk. rok 2010/2011
8.3.2011 sa žiaci V.D triedy spolu s koordinátorkou prevencie drogových závislostí, RNDr. Monikou Rajčanovou zúčastnili besedy na tému Bezpečné využívanie internetu. "Rozmysli si, s kým si budeš písať, komu poskytne�� svoje osobné údaje a s kým sa stretneš" bola hlavná myšlienka stretnutia v Pohronskom osvetovom stredisku. ŽIaci si zároveň mohli prezrieť aj pútavú výstavu fotografií budúcich mamičiek a ich vyjadrení o pití alkoholu v tehotenstve s názvom "Nepijem na jeho zdravie".
Od novembra 2010 do marca 2011 sa žiaci 5.D triedy spolu s koordinátorkou prevencie drogových závislostí zúčastňujú biologickej súťaže "Keď vďaka biodiverzite naše mesto ožije". Živočíchom, ktorého sa rozhodli ochraňovať aj tým, že ho počas celej zimy prikrmovali, je sýkorka bielolíca. Hlavnou myšlienkou celej súťaže je veta - "Trávim svoj čas radšej v prírode ako ..."
1.3.2011 sa žiaci 7. ročníka zúčastnili besedy na tému Závislosti. Vybraní žiaci vyšších ročníkov (8. a 9. ročníka) formou rovesníckeho vyučovania porozprávali svojim mladším spolužiakom o škodlivosti fajčenia a alkoholizme. Súčaťou besedy bol tiež "pokus s cigaretou", na ktorý dohliadala koordinátorka prevencie drogových závislostí RNDr. Monika Rajčanová.
Európsky týždeň boja proti drogám
Droga sa stala realitou súčasnosti. Popri alkohole a tabaku veľmi rázne vstupujú do nášho života ďalšie drogy, po ktorých siaha často ešte nedospelý jedinec. Pred niekoľkými rokmi sme sa s drogami stretávali len pri medicínskom použití. S narkomanmi a pašerákmi drog len vo filmoch a kinách. Dnes je naša krajina nielen tranzitnou, ale aj spotrebiteľsko-výrobnou krajinou. Počty a sortiment sa rozširujú nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Neustále narastá počet drogovo závislých ľudí. Veková hranica sa posúva smerom nadol. Túto skutočnosť si musíme všetci uvedomiť a klásť väčší dôraz na prevenciu.
Tretí novembrový týždeň je vyhlásený za Európsky týždeň boja proti drogám, do ktorého sa zapojila aj naša škola prostredníctvom rozhlasovej relácie a rôznych prevenčných aktivít. Žiaci – rovesníci sa aktívne zapojili do prípravy a realizácie tohto týždňa. Stretli sa so žiakmi druhého ročníka, aby poukázali na nebezpečenstvo a škodlivosť fajčenia. Na prvom stupni sme pre žiakov uskutočnili „prestávkové aktivity“. Žiaci 5. ročníka sa zúčastnili v Centre voľného času prednáškových aktivít v rámci projektu „Prevencia sa nás týka“, kde sa venovali problematike zdravého životného štýlu.
Umožniť rovesníckej skupine žiakov z JEDNOTKY aktívne sa podieľať na protidrogovej atmosfére v škole bolo cieľom realizácie 2. kroku preventívneho projektu KÝM NIE JE PRÍLIŠ NESKORO pod vedením koordinátorky prevencie drogových závislostí Jaroslavy Žabkovej. Žiaci 7. ročníka týmto spôsobom mali možnosť rozvíjať komunikačné zručnosti a odprezentovať negatívne zdravotné a sociálne dôsledky užívania alkoholu, tabaku a drog. Zároveň mali možnosť získať spôsobilosti na rozhodovanie a kritické myslenie pre racionálny postoj k návykovým látkam.
Na JEDNOTKE sa uskutočnili besedy na tému „OBCHODOVANIE S ĽUĎMI“
Koordinátorka prevencie drogových závislostí Mgr. Jaroslava Žabková, v spolupráci s pracovníkom Mestskej polície v Žiari nad Hronom p. Šimičom, zorganizovala pre deviatakov besedy na tému „OBCHODOVANIE S ĽUĎMI“, ktoré predstavuje novodobé otroctvo. Popri obchodovaní s drogami a nelegálnom obchode so zbraňami sa z obchodu s ľuďmi stal tretí najvýnosnejší typ organizovanej trestnej činnosti. Milióny ľudí sú vystavené takým podmienkam zaobchádzania, ktoré sú v rozpore so základnými ľudskými právami. Sú predávaní a kupovaní ako tovar, nútení k prostitúcii, zotročovaní v práci a podrobení rôznym formám vykorisťovania. Obchodovanie s ľuďmi patrí medzi najzávažnejšie fenomény súčasnosti.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Nárast počtu závislých detí a ich znižujúca sa veková hranica je varovným signálom, aby primárna prevencia sociálno–patologických javov na školách prebiehala kontinuálne a systematicky. Preto aj na našej škole primárna prevencia pôsobí smerom k žiakom s cieľom ovplyvniť ich správanie, zmeniť sociálne normy, vychovať prosociálnu osobnosť.
Už niekoľko rokov realizujeme prevenčné aktivity aj v spolupráci s OR PZ, RÚVZ, CPPPaP, CVČ a Mestskou políciou v Žiari nad Hronom. V spolupráci s OR PZ v Žiari nad Hronom sa na škole realizuje niekoľko prevenčných programov.
Žiaci 5.C triedy sa zapojili do projektu „Správaj sa normálne“. Cieľom tohto projektu je rozšírenie povedomia v oblasti pravidiel cestnej premávky, tvorba postojov v problematike násilia, vandalizmu, predsudkov a diskriminácie. Žiaci sa učia aj o škodlivosti drog na ľudský organizmus.
Naši tretiaci, štvrtáci a žiaci 7. ročníka sa zapájajú do aktivít v rámci projektu „Policajt môj kamarát“, ktorý je zameraný na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky, tolerancie a ohľaduplnosti.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Nie všetci sme takí, že dokážeme znášať
každodenné malé a veľké skúsenosti vlastnej bezmocnosti. Tí šťastnejší môžu
svoje problémy prediskutovať s priateľmi, rodičmi alebo s blízkym človekom.
Toto šťastie však nemá každý.
Sekty sa stali jedným zo závažných problémov
súčasnosti. Sú lákadlom najmä pre mladých ľudí, ktorí sú práve v období
hľadania vlastnej identity a je pre nich typická zvedavosť a túžba objavovať
neznáme. Mladí ľudia neraz prerušia vzdelanie, štúdium, pretrhnú sociálne
vzťahy a všetky svoje sily dajú do služieb deštruktívneho kultu. Sekty
nepoznajú hranice.
A práve tak závažná problematika bola témou
workshopu, ktorý
sme zorganizovali pre našich
ôsmakov v spolupráci s o.z. Integra /Centrum prevencie v
oblasti siekt Banská Bystrica/.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Čo je v živote najdôležitejšie? Ľudské zdravie. Čo pre nás znamená? Je prvé a pritom býva často na poslednom mieste nášho záujmu. Pomôcť uvedomiť si, čo je v živote najdôležitejšie, pestovať zdravé návyky životného štýlu už od útleho detstva je cieľom prevencie na našej škole.
Žiaci 5. ročníka v spolupráci s oddelením podpory
zdravia RÚVZ a CVČ v Žiari nad Hronom sa zapojili do programu „Prevencia
sa nás týka“. Témy, ktoré so žiakmi pracovníčky RÚVZ a CVČ prebrali,
boli zamerané na ochranu a podporu zdravia /Zdravá výživa, Fajčenie,
Alkohol, Drogové závislosti, Stomatohygiena, Prvá pomoc/.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Medzi úlohy
koordinátora prevencie drogových závislosti na Základnej škole, Ul. Dr.
Janského č. 2 v Žiari nad Hronom patrí aj skvalitňovanie existujúcich
a praxou overených metód a technik prevencie.
Koordinátorka
prevencie drogových závislosti Mgr. Jaroslava Žabková v spolupráci s kpt.
Janou Šmondrkovou z OR PZ v Žiari nad Hronom, prostredníctvom rovesníckej
skupiny, uskutočňujú pre žiakov prvého stupňa pravidelne každý štvrtok „prestávkové
aktivity“.
Cieľom tejto aktivity
je pre mladších žiakov vytvoriť možnosť a priestor dôverných rozhovorov
o tom, čo ich práve trápi a s čím si nevedia poradiť. Pre tých menej
odvážnych bolo vytvorené aj miesto – bútľavá vŕba, aby prekonali ostych,
prípadne žiaci môžu využiť aj pripravenú schránku a riešiť svoj problém
písomne. Rovesníci veria, že budú mladším žiakom nápomocní.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Na Slovensku je alkohol problém,
ktorý je často podceňovaný. Dá sa povedať, že ľudí, ktorí problematicky
konzumujú alkoholické nápoje, je na Slovensku desaťtisíce. Z dostupných
štatistík vyplýva, že problém tohto druhu má 25% mužov a 10% žien.
Alarmujúca je aj rozšírenosť konzumácie alkoholu medzi mládežou. Je nutné
konštatovať, že alkohol, aj napriek tomu, že je legálny, stále zostáva
drogou porovnateľnou s heroínom alebo opiátmi. Nabaľuje na seba celý rad
negatívnych javov, ako je kriminalita, rozvodovosť, sekundárne chronické až
smrteľné ochorenia.
A práve tieto skutočnosti boli aj témou
besedy žiakov 8.A triedy s pracovníkom Mestskej polície v Žiari
nad Hronom v n
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
- počas Európskeho týždňa boja proti drogám sa na
škole uskutočnilo niekoľko prevenčných aktivít. Jednou z nich bolo aj
aktívne pôsobenie rovesníkov na tému
ŠKODLIVOSŤ
FAJČENIA, ktoré si rovesníci pripravili pre našich
druhákov.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Motto: „Jeden gram prevencie je lepší a účinnejší ako celý kilogram liečby.“
Cieľom tohto projektu, ktorý sa na našej škole realizuje už tradične v triedach siedmeho ročníka, je nielen rozvoj komunikácie, ale v prvom rade vytváranie priestoru pre žiakov, aby „otvorili svoje vnútro“ s možnosťou zdôveriť sa. Počas tejto aktivity žiaci prezentujú svoje sny, túžby a svoje plány do budúcnosti.
Pri jednotlivých prezentáciách žiaci koordinátorov projektu milo prekvapili príjemnou atmosférou.
Pod realizáciu projektu sa už niekoľko rokov podpisujú Mgr. Jaroslava Žabková a Mgr. Soňa Foltánová.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |