O škole

Špeciálny pedagóg

Výchovný poradca

Školský psychológ

Z činnosti predmetovej komisie SJL

Šk. rok 2018/2019

 

Netradičné hodiny literatúry v 9. A

       V triede 9. A bola celých päť rokov výborná pracovná atmosféra. Žiaci boli ochotní pripravovať pre mladších spolužiakov divadelné predstavenia alebo podujatia zamerané na čitateľskú gramotnosť. V tomto školskom roku sme sa tiež rozhodli spestriť si vyučovanie. Ako? Jednoducho sme si na niekoľko vyučovacích hodín vymenili úlohy!

      Deviataci si na literatúre vyskúšali, aké to je stať sa učiteľom pre svojich spolužiakov. Všetci žiaci sa rozdelili do piatich skupín. Každá skupina si vopred zvolila tému, konkrétne jedno literárne dielo, ktoré potom odprezentovali ostatným. Samozrejme, že všetci museli byť na hodinu pripravení, teda mať dôsledne prečítanú danú literárnu ukážku. Skupina, ktorá viedla hodinu, niekoľkými vetami predstavila autora, ale zámerom bolo sústrediť sa na prácu s literárnym textom. Najdôležitejšiu časť teda predstavovali úlohy, ktoré skupina pre svojich spolužiakov vymyslela. Treba uznať, že všetci žiaci sa naozaj pripravili a vytvorili množstvo zaujímavých aktivít. Niektoré otázky preverili pamäť spolužiakov, no úlohy boli väčšinou zamerané na porozumenie textu. V niektorých zadaniach bolo treba rozlúsknuť šifru či vylúštiť tajničku, iné zas poskytli priestor pre tvorivosť či výtvarné nadanie.

      Ukázalo sa, že fantázia naozaj nepozná hranice. Všetky úlohy boli splnené a žiakom v pamäti určite zostanú nielen literárne diela, ale aj množstvo vtipných situácií, ktoré počas vyučovacích hodín zažili. Aspoň časť našej práce sme zdokumentovali, takže to môžete posúdiť aj sami!

video z hodiny TU, fotografie TU 

 

Šk. rok 2016/2017

V mesiaci január sme so žiakmi 5. A a 5. B triedy v rámci hodín literárnej výchovy navštívili Mestskú knižnicu M. Chrásteka. Pani Kaššová žiakom pútavou formou predstavila významného rozprávkara H. CH. Andersena. Od žiakov sa očakávala aktivita, neboli len pasívnymi prijímateľmi informácií. Hrali sa na módnu prehliadku pri čítaní úryvkov z rozprávky Cisárove nové šaty,  využívali kreativitu nielen pri hľadaní odpovedí na otázky, ale aj pri stvárnení cisára a krajčírov, či rozlišovali typy rozprávok podľa obsahu.

 

 

Aktivity na vyučovaní:

Keďže marec je mesiacom knihy a minulý týždeň bol zároveň vyhlásený za týždeň slovenských knižníc, rozhodli sme sa trošku spropagovať aj našu školskú knižnicu a pripraviť čitateľské podujatie pre mladších žiakov.

V stredu 15. marca 2017 sme pozvali do knižnice žiakov tretieho ročníka, aby sa prišli trochu zabaviť s literatúrou. Pripravili sme pre nich niekoľko zaujímavých úloh. Najprv pomocou obrázkov a indícií museli vylúštiť krížovku, potom bolo treba zvládnuť vedomostný kvíz a nakoniec deti pracovali s textom Uhundraný radiátor, pričom museli riešiť úlohy zamerané na čitateľskú gramotnosť. Žiaci všetky pripravené zadania zvládli, a tak si vyslúžili aj sladkú odmenu. A aby si po dvoch hodinách práce aj trošku oddýchli, na záver si vypočuli ukážky z knihy Tajomstvá spoza dverí, ktorú vytvorili teraz už bývalí žiaci našej školy.  

Veríme, že tretiakom aj ich triednej pani učiteľke Neštinovej sa naše čitateľské podujatie páčilo a že sa stretneme aj nabudúce.

E. Harangozóová, S. Herková (7.A)

 

 

Súťaže:

Mám svojich starkých veľmi rád  - do súťaže bola zaslaných 6 literárnych prác. Sofia Lujza Machovičová z V. A triedy získala 3. miesto v kategórii poézia.

Dňa 21.10.2016 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Na 1. mieste sa umiestnila Sabina Matiščáková z 8. A triedy. na 2. Mieste Soňa Herková z 9. A triedy a na 3. mieste Lucia Kukučková z  8. A triedy. Celkovo sa školského kola zúčastnilo 7 žiakov. V okresnom kole sa  naša  žiačka neumiestnila.

Exkurzie:

14. septembra 2016 sa žiaci 9. A, B  triedy pod vedením pani učiteľky Némethyovej zúčastnili literárnej exkurzie Sládkovičova Štiavnica.

V decembri 2016 sa žiaci 9. A a 9. B triedy zúčastnili divadelného predstavenia v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene pod názvom Denník Anny Frankovej, ktoré priblížilo žiakom osud židovského dievčaťa Anny počas vojny a tým sprístupnilo tému holokaustu aj formou umenia.

Iné:

Testovanie 5-2016 sa uskutočnilo v novembri. Výsledky testovania našich žiakov v predmete slovenský jazyk a literatúra  boli nasledovné: 5. A trieda: 68,58%, 5. B trieda: 59,34%. Priemer žiakov 5. ročníka v predmete slovenský jazyk a literatúra je 63,96%. Celoslovenský priemer bol 63,1%.

Od októbra sme testovali každý týždeň deviatakov a zisťovali úroveň ich vedomostí. Rodičia boli vždy informovaní o percentuálnej úspešnosti formou žiackej knižky.

Redakčná rada vydala 1. číslo školského časopisu Fajnovinky.

 

Vedieme žiakov k čítaniu a rozvíjame čitateľskú gramotnosť. Využívame učebňu IKT pri práci, projektové vyučovanie, organizujeme vyučovanie v školskej knižnici, práce žiakov uverejňujeme na nástenke, pravidelne obnovujeme webovú stránku školy.

 

 

Šk. rok 2015/2016

 

Trieda 7. A sa s minuloročnou šiestackou slovenčinou rozlúčila netradične. Žiaci v priebehu niekoľkých týždňov nacvičili divadelné predstavenie, ktoré predviedli aj mladším spolužiakom z prvého stupňa. Ak sa chcete dozvedieť o jednom zaujímavom kráľovstve a vidieť skvelé herecké výkony, pozrite si naše video.  

Aktivizujúce metódy vo vyučovaní slovenského jazyka 

Podstatou aktivizujúcich metód je plánovať, organizovať a riadiť vyučovanie tak, aby k splneniu výchovnovzdelávacieho cieľa dochádzalo prostredníctvom vlastnej poznávacej činnosti žiakov. Toto sme zrealizovali na hodine literatúry v VII. A triede. Aktivizujúce metódy podporujú záujem žiakov o učenie, podporujú u nich intenzívne prežívanie, myslenie a konanie, využívajú už získané skúsenosti a vedomosti žiakov a  významne podporujú a rozvíjajú poznávacie procesy žiakov.

 

 

25. septembra 2015 sa žiaci 8. A, B a C triedy pod vedením pani učiteľky Némethyovej zúčastnili literárnej exkurzie Martin – Mošovce. Žiaci navštívili rodný dom Ján Kollára v Mošovciach a na Národnom cintoríne v Martine si prezreli miesta posledného odpočinku významných predstaviteľov slovenskej kultúry.

Centrum voľného času v Žiari nad Hronom vyhlásilo 11. ročník literárno –výtvarnej súťaže Mám svojich starkých veľmi rád pri príležitosti mesiaca úcty k starším. Uzávierka súťaže bola 12. 10. 2015. Do súťaže sme poslali 4 práce žiakov z V.A triedy. Patrícia Vanková vyhrala 3. miesto v kategórii poézia a 26.10.2015 si bola v CVČ prevziať cenu a diplom. 

Žiaci 9. ročníka absolvovali dňa 28.10.2015 priebežné riaditeľské testovanie zamerané na zistenie úrovne vedomostí. Test zo slovenského jazyka a literatúry bol vyhodnotený nasledovne: 9. A trieda 72,22%,  9. C trieda 57,27%. Ďalšie testovanie sa uskutočnilo 4.12.2015. Vedomosti deviatakov boli percentuálne vyhodnotené nasledovne: 9. A trieda: 77,9% a 9. C trieda: 71%.

Dňa 23. 11. 2015 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyky a literatúry. Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry (OSJL) je jednou z foriem dobrovoľnej záujmovej činnosti žiakov základných a stredných škôl, je organizovaná ako postupová súťaž a je vyhlasovaná každoročne. Jej cieľom je prehĺbiť, rozširovať a upevňovať komunikačné zručnosti žiakov základných a stredných škôl v slovenskom jazyku, rozširovať záujem žiakov o sebavzdelávanie a samostatnú tvorivú činnosť a zvýšiť záujem o slovenský jazyk a literatúru. Na 1. mieste sa umiestnila Sofia Tileschová z 9. A triedy, na 2. Mieste Natália Slašťanová z 9. A triedy a na 3. mieste Petra Fabiánová z 8. B triedy. V obvodnom kole naša škola neobsadila víťazné pozície.

Testovanie 5-2015 sa uskutočnilo 25. novembra 2015 (streda). Zúčastnili sa ho všetci žiaci 5. ročníka ZŠ, okrem žiakov s mentálnym postihnutím. Externé testovanie žiakov 5. ročníka ZŠ sa každoročne uskutočňuje za účelom zisťovania individuálnej úrovne vedomostí a zručností žiakov zo slovenského jazyka. Výsledky testovania našich žiakov boli nasledovné: 5. A trieda: 81,6%, 5. B trieda: 55,62%. Priemer žiakov 5. ročníka v predmete slovenský jazyk a literatúra je 71,34%.

Rozprávkové vretienko je literárna súťaž určená žiakom základných škôl, v ktorej sa súťaží s jednou ukážkou rozprávky od ľubovoľného autora v rozsahu max. 5 minút. Ukážka sa prednáša spamäti. V školskom kole sa v tejto súťaži umiestnili žiaci na nasledovných pozíciách: 1. miesto: Patrik Fuzák, 2. miesto:  Martin Gallo, 3. miesto:  Karolína Lovčičanová. V obvodnom kole tejto súťaže sa dňa 14. decembra 2015 Martin Gallo, žiak 5. A triedy, umiestnil na 3. mieste.

 

 

Šk. rok 2014/2015

 

Na hodine literatúry sa v V.A nedávno učili o bábkovom divadle. Neučili sa len teóriu, bábkové divadlo si aj sami pripravili.

Pani učiteľka Schultzová vymyslela netradičné čitateľské podujatie pre žiakov prvého stupňa.

V septembri sme sa zapojili žiakov 5. A, 5. B a 5. C  triedy  do 5. ročníka česko – slovenského projektu pre základné školy Záložka do knihy spája školy: Moja obľúbená kniha. Projekt vyhlásila Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Národné pedagogické múzeum a knižnica J. A. Komenského v Prahe k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2014. Cieľom projektu je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Žiaci na záložkách mohli ľubovoľnou technikou stvárniť svoju obľúbenú knihu. Výmenu záložiek môžu školy využiť k nadviazaniu spolupráce, kontaktov alebo poznávaniu života žiakov v Českej republike. Projekt bude ukončený 31. októbra 2014.

17. októbra 2014 sa žiaci 8. A triedy pod vedením pani učiteľky Némethyovej zúčastnili literárnej exkurzie Martin – Mošovce. Žiaci navštívili rodný dom Ján Kollára v Mošovciach a na Národnom cintoríne v Martine si prezreli miesta posledného odpočinku významných predstaviteľov slovenskej kultúry.

Žiaci 8. A, 9. A  a 9. D triedy sa zúčastnili v spolupráci s Mestskou knižnicou M. Chrásteka a pani Kaššovou dňa 7.10.2014 besedy so súčasnou mladou slovenskou spisovateľkou Zuzanou Šulajovou, autorkou románu Džínsový denník. Jej knihy sú obľúbené najmä medzi mladými čitateľkami a dokonca sa stala aj učebnicovou autorkou.

Centrum voľného času v Žiari nad Hronom vyhlásilo 10. ročník literárno –výtvarnej súťaže Mám svojich starkých veľmi rád pri príležitosti mesiaca úcty k starším. Uzávierka súťaže bola 20. 10. 2014. Žiačka Dominika Krčmárová zo 7. A triedy získala čestné uznanie za svoju prácu v kategórii poézia II. stupeň. Slávnostné vyhodnotenie bolo 10. 11. 2014 v Obradnej sieni MsKC v Žiari nad Hronom.

Aj v tomto školskom roku sme našich deviatakov /31 žiakov z 9. A, 9. C a 9. D triedy/ zapojili do celoslovenského testovania žiakov s názvom KOMPARO. Testovanie sa uskutočnilo 6. novembra 2014. Projekt KOMPARO vstúpil už do svojho desiateho ročníka a je v našich podmienkach unikátnym systémom periodickej, nezávislej, externej evaluácie škôl v kľúčových momentoch vzdelávania: na vstupe, počas štúdia a na výstupe. Zúčastnené školy získavajú cennú spätnú väzbu v podobe podrobných a objektívnych štatistických dát: o tom, aká je úroveň vedomostí žiakov školy v rôznych predmetoch, o tom, ako sa táto vyvíja v čase (umožňuje sledovať trendy a dopady rôznych opatrení), o tom, aké sú výsledky žiakov školy v porovnaní s inými školami.

 

Žiaci 9. ročníka absolvovali dňa 14.11.2014 priebežné riaditeľské testovanie zamerané na zistenie úrovne vedomostí. Test zo slovenského jazyka a literatúry bol vyhodnotený nasledovne: 9. A trieda 64,20%, 9. B trieda 42,55%, 9. C trieda 49,14% a 9. D trieda 62,28%.

20.novembra sme sa na chvíľu stali súčasťou minulosti. V Divadle Andreja Bagara v Nitre sme sa vrátili do roku 1986 a do školských lavíc tej doby v predstavení Bola raz jedna trieda. Neskutočne vtipné scény a výkony mladých hercov nás výborne pobavili a zanechali len tie najpríjemnejšie spomienky. Divadelné predstavenie si pozreli žiaci 9. ročníka a exkurziu zorganizovala p. Kaníková.

Dňa 26. 11. 2014 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyky a literatúry. Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry (OSJL) je jednou z foriem dobrovoľnej záujmovej činnosti žiakov základných a stredných škôl, je organizovaná ako postupová súťaž a je vyhlasovaná každoročne. Jej cieľom je prehĺbiť, rozširovať a upevňovať komunikačné zručnosti žiakov základných a stredných škôl v slovenskom jazyku, rozširovať záujem žiakov o sebavzdelávanie a samostatnú tvorivú činnosť a zvýšiť záujem o slovenský jazyk a literatúru. Školského kola sa zúčastnilo 15 žiakov /8. A  - Kukučka, Mihál, Godorová, Slašťanová, Tileschová, 8. C –  Blahyjová, 9. A – Hudec, Mikuška, Páleníková, Škriniarová, Tončík, 9. D – Najšel, Ficka, Machovič, Repiská/. Na 1. mieste sa umiestnila Sofia Tileschová z 8. A triedy, ktorá postupuje 10. 12. 2014 do obvodného kola  s počtom bodov 40 /max. počet 55/.

V školskom kole v prednese slovenskej povesti Šaliansky Maťko sa na 1. mieste umiestnila žiačka 7. A triedy – Soňa Herková a postúpila 3. 12. 2014 do okresného kola, ktoré organizuje CVČ v Kremnici. Súťaž Šaliansky Maťko  Jozefa Cígera Hronského sa od svojho vzniku v roku 1991 vyprofilovala na významnú a celoslovensky veľmi dobre známu súťaž v prednese slovenských povestí. Konal sa už 22. ročník tejto súťaže.

V okresnom kole súťaže v prednese slovenskej povesti Šaliansky Maťko sa Soňa Herková, žiačka 6. A triedy, umiestnila na 1. mieste.

 

 

Šk. rok 2013/2014

 

Žiaci 6. A triedy sa 17.3.2014 zúčastnili divadelného predstavenia v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene s názvom Na konci. Inscenácia bola určená všetkým, ktorí sa chceli nadýchnuť nefalšovanej „tajovskovčiny“ a človečiny. Bol to vhodný doplnok k výučbe Tajovského. Mapuje jeho život, osudové stretnutia formujúce jeho osobnosť ako aj postavy z jeho hier a poviedok. Tajovského predstavuje ako akčného človeka zanieteného pre dobro ľudu , vzdelávanie mládeže a šírenie slovenskej reči. Predstavenie nás obohatilo a sprítomnilo nám kus našej minulosti modernými prostriedkami.

 

divadlo1         divadlo2

V obvodnom kole súťaže v prednese poézie a prózy – Hviezdoslavov Kubín sa žiačka 6. A triedy Soňa Herková umiestnila na 1. mieste a dňa 2.4.2014 postupuje do regionálneho kola.

 

Projekt Európa v škole je nástrojom proeurópskej výchovy a implementácie európskej dimenzie do procesu vzdelávania a výchovy k občianstvu. V 61. ročníku Medzinárodného projektu Európa v škole sa žiak 8. A triedy Ľubomír Hrmo umiestnil v obvodnom kole na 1. mieste.

 

Už tradične si mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i mesiacom knihy. Pripomenuli sme si kúzlo kníh, pretože práve teraz si uvedomujeme možno viac ako inokedy dôležitosť napísaného slova. Kniha je najväčším priateľom človeka. Od vynálezu kníhtlače patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých. Dňa 27. 3. 2014 pri tejto príležitosti zorganizovala PK – SJL zaujímavé stretnutie pre žiakov 5. – 9. ročníka v školskej jedálni. Na stretnutí nám pani Kaššová, pracovníčka mestskej knižnice, porozprávala o histórii knihy a o rôznych zaujímavostia ch spojených s knihou. Spisovateľka Ivana Furjelová, autorka kníh Squelé babenky a Až keď bude mama triezva, rozprávala o svojich skúsenostiach, práci spisovateľky, svojich knihách i o pripravovanej novinke. Pani Palkovičová priblížila žiakom prácu prekladateľky a informovala o knižných novinkách. Na tomto stretnutí sme sa cítili príjemne a veríme, že pre žiakov bolo podnetným a aspoň pre niektorých inšpiratívnym. 

 

Dňa 29. 1. 2014 sa aj naša PK zapojila do aktivity Deň otvorených dverí. Všetky vyučujúce si pripravili zaujímavé vyučovacie hodiny zamerané na rozvoj čitateľskej gramotnosti, tvorivé úlohy, interaktívne vyučovanie. Žiaci 6. C triedy si pripravili pod vedením p. učiteľky Schultzovej divadelné predstavenie a so záujmom ich sledovali naši spolužiaci z I. stupňa.

Aj v tomto školskom roku sme sa zapojili do obvodného kola súťaže Európa v škole. Do 61. ročníka medzinárodného projektu organizovaného v Európe od roku 1953 sa zapojilo 13 žiakov našej ZŠ: Simona Búciová, Juraj Kret z 5. A triedy, Soňa Herková, Dominika Krčmárová zo 6. A triedy, Adrián Knapp zo 7. A triedy, Patrik Grnáč zo 7. C triedy, Nora Páleníková, Ľubomír Hrmo, Diana Kőpplová, Kristína Bungyiová, Ema Barančoková z 8. A triedy, Romana Repiská z 8. D triedy a Eva Kýpeťová z 9. C triedy.

 

Deň materinského jazyka bol názov aktivity v 9. C triede, ktorú zorganizovala so žiakmi p. učiteľka Foltánová. Zaujímavý kvíz zo slovenského jazyka riešili žiaci 24.2.2014 a doplnili si svoje vedomosti pred testovaním, ktoré ich čaká budúci mesiac.

 

Knižný klub Fragment ocenil p. učiteľku Foltánovú ako jednu z najúspešnejších dôverníčok za rok 2014. Poďakoval jej za spoluprácu a vyjadril nádej, že aj v budúcnosti budeme naďalej aktívne a s radosťou spolupracovať.

 

CVČ v Žiari nad Hronom nás pozvalo na obvodné kolo súťaže v prednese poézie a prózy – Hviezdoslavov Kubín, ktoré sa uskutoční v dňoch 13.3.2014 a 14.3.2014. Do obvodného kola postupujú víťazi školského kola umiestnení na 1. a 2. mieste a súťažia v troch kategóriách. Našu školu budú reprezentovať títo žiaci: Soňa Herková – próza, II. kategória, Andrej Tončík a Kristína Bungyiová – poézia, III. kategória. 

 

V okresnom kole súťaže v prednese slovenskej povesti Šaliansky Maťko sa Soňa Herková, žiačka 6. A triedy, umiestnila na 3. mieste. Gratulujeme.

 

Dňa 13.12.2014 sa konalo okresné kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Súťaž organizovalo CVČ v Žiari nad Hronom. Nora Páleníková, žiačka 8. A triedy, ktorá reprezentovala našu školu, sa umiestnila na štvrtom mieste..  

 

Dňa 20. 11. 2013 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry (OSJL) je jednou z foriem dobrovoľnej záujmovej činnosti žiakov základných a stredných škôl, je organizovaná ako postupová súťaž a je vyhlasovaná každoročne. Jej cieľom je prehĺbiť, rozširovať a upevňovať komunikačné zručnosti žiakov základných a stredných škôl v slovenskom jazyku, rozširovať záujem žiakov o sebavzdelávanie a samostatnú tvorivú činnosť a zvýšiť záujem o slovenský jazyk a literatúru. Školského kola sa zúčastnilo 8 žiakov /8. A - Nora Páleníková, Andrej Tončík, 8. D – Igor Najšel, Filip Gahír, Romana Repiská, 9. A – Barbora Beňová, Viktória Beňová, Martina Krnáčová/. Na 1. mieste sa umiestnila Nora Páleníková, ktorá postupuje 13. 12. 2013 do obvodného kola s počtom bodov 44 /max. počet 55/.

 

V školskom kole v prednese slovenskej povesti Šaliansky Maťko sa na 1. mieste umiestnila žiačka 6. A triedy – Soňa Herková a postupuje 3. 12. 2013 do okresného kola, ktoré organizuje CVČ v Kremnici. 21. ročník Šalianskeho Maťka sa bude konať v duchu myšlienky „Stretnutie po 20. rokoch“. Súťaž Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského sa od svojho vzniku v roku 1991 vyprofilovala na významnú a celoslovensky veľmi dobre známu súťaž v prednese slovenských povestí. 

 

a 4.11.2013 sa v obradnej sieni MsKC uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie IX. ročníka súťaže Mám svojich starkých veľmi rád. Umiestnenie našich žiakov II. stupňa bolo nasledovné: Dominika Krčmárová- 6. A, Tereza Veselá, Sofia Kapustová, Sabina Matiščáková – 5. A trieda sa umiestnili na 3. mieste v kategórii POÉZIA. 

 

V septembri sme sa zapojili žiakov 5. A a 5. B triedy  do 4. ročníka česko – slovenského projektu pre základné školy Záložka do knihy spája školy: Namaľuj mi svojho obľúbeného literárneho hrdinu. Projekt vyhlásila Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Národné pedagogické múzeum a knižnica J. A. Komenského v Prahe k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2013. Cieľom projektu je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Žiaci na záložkách mohli ľubovoľnou technikou stvárniť svojho obľúbeného literárneho hrdinu. Výmenu záložiek môžu školy využiť k nadviazaniu spolupráce, kontaktov alebo poznávaniu života žiakov v Českej republike. Projekt bude ukončený 31. októbra 2013. Následne Slovenská pedagogická knižnica vyzve slovenské partnerské školy k zaslaniu informácií o priebehu celého česko-slovenského projektu a pripojení fotografií najkrajších záložiek. Záverečné vyhodnotenie česko-slovenského projektu bude zverejnené 30. novembra 2013 na  webových sídlach oboch spoluorganizujúcich inštitúcií. Našej škole bola pridelená partnerská škola z ČR:  ZŠ T. Stolzové,náměstí Komenského, Kostelec nad Labem.

24. septembra 2013 sa žiaci 9. C triedy pod vedením pani učiteľky Foltánovej zúčastnili literárnej exkurzie Martin – Mošovce. Žiaci navštívili rodný dom Ján Kollára v Mošovciach a na Národnom cintoríne v Martine si prezreli miesta posledného odpočinku významných predstaviteľov slovenskej kultúry.

Centrum voľného času v Žiari nad Hronom vyhlásilo 9. ročník literárno –výtvarnej súťaže Mám svojich starkých veľmi rád pri príležitosti mesiaca úcty k starším. Uzávierka súťaže bola 18. 10. 2013 a celkovo sme poslali 21 literárnych prác. Žiakov pripravovali: p. učiteľka Gerčiová /7. A Tileschová, Knap, Tatár/, p. učiteľka Kaníková /7. C Blahyjová, 8. D Repiská/, p. učiteľka Červienková /5. B Magulová, Ďurčov, 8. C Dekýšová, Novodomcová/, p. učiteľka Schultzová /6. C Beňo, Di Carlo, Neuschlová, 8. A Bungyiová, Barančoková, 9. A Krnáčová/ a pani učiteľka Némethyová /5. A Holic, Búciová, Kapustová, Veselá, Matiščáková, 6. A Krčmárová/ .

Aj v tomto školskom roku sme našich deviatakov zapojili do celoslovenského testovania žiakov s názvom KOMPARO. Testovanie sa uskutoční 7. novembra 2013. Projekt KOMPARO vstúpil už do svojho deviateho ročníka a je v našich podmienkach unikátnym systémom periodickej, nezávislej, externej evaluácie škôl v kľúčových momentoch vzdelávania: na vstupe, počas štúdia a na výstupe. Zúčastnené školy získavajú cennú spätnú väzbu v podobe podrobných a objektívnych štatistických dát: o tom, aká je úroveň vedomostí žiakov školy v rôznych predmetoch, o tom, ako sa táto vyvíja v čase (umožňuje sledovať trendy a dopady rôznych opatrení), o tom, aké sú výsledky žiakov školy v porovnaní s inými školami.

Šk. rok 2012/2013

29. 5. 2013 navštívili žiaci 9. A triedy s pani učiteľkou Némethyovou Kryptu Štefana Moysesa a Pamätnú izbu v MsKC v Žiari nad Hronom. V krypte sú uložené pozostatky šiestich biskupov a dvoch kňazov. Žiaci mali možnosť spoznať najznámejšieho dejateľa nášho mesta a prvého predsedu Matice slovenskej. Táto dvojhodinová exkurzia bola pre nich prínosom.

 

V mesiaci máj sa pre žiakov 6. ročníka uskutočnili v Knižnici Michala Chrásteka v Žiari nad Hronom besedy na tému Detektívka. Žiaci sa aktívne zapájali a takto spestrené vyučovanie pozitívne hodnotili.

 

Dňa 3. 6. 2013 sa v priestoroch Centra voľného času v Žiari nad Hronom uskutočnilo vyhodnotenie súťaže Najlepší školský časopis. Súťaž prebiehala v dvoch kategóriách – základné školy a stredné školy. Za základné školy získal náš časopis Fajnovinky 1. miesto a automaticky postúpil do celoslovenskej súťaže triednych a školských časopisov PRO SLAVIS 2013. 

 

13.5. sa žiaci 7.B a 7.C zúčastnili divadelného predstavenia vo Zvolene "Svet podľa Urbana" Žiakom sa predstavenie veľmi páčilo.

 

Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka sa uskutočnilo 13.3.2013. Výsledky celoslovenského testovania sú nasledovné: priemerná percentuálna úspešnosť školy  v predmete slovenský jazyk a literatúra 62,73%. Priemerná percentuálna úspešnosť v rámci SR v slovenskom jazyku a literatúre 67,51%. 

 

Dňa 13.5.2013 sa v Centre voľného času v Žiari nad Hronom uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie literárno-výtvarnej súťaže Rastliny - pľúca zeme. Do súťažnej prehliadky sa zapojili 4 základné školy a celkovo bolo prihlásených 24 literárnych prác. Nezávislá porota súťaž vyhodnotila. Žiaci našej školy obsadili 3 pozície. V kategórii próza 2. stupeň: Andrea Fabianová /5. B/ 2. miesto, Tobias Lihocký /5. B/ 3. miesto. V kategórii poézia 2. stupeň: Dominika Krčmárová /5. A/ 3. miesto.  

 

Po stopách Štefana Moysesa

      V stredu 24. apríla 2013 sme prežili rušný deň. Hneď po návrate z akcie Vyčistime si naše mesto si nás vyzdvihla pani učiteľka Schultzová a vybrali sme sa do starého kostola, kde sa nachádza aj krypta, v ktorej je pochovaný Štefan Moyses.

      Cez mesto sme prešli za rekordný čas asi 15 minút. Museli sme sa ponáhľať, lebo sme mali dohodnutý termín, ale možno nás povzbudilo aj to, že sme si pospevovali pesničku Žijeme len raz (ale nie tak hlučne, aby sa okoloidúci obzerali). Pred kostolom nás už čakala pani Mikulčíková, ktorá je členkou Matice slovenskej a má na starosti spomínanú kryptu. Privítala nás a upozornila, aby sme si pri zostupovaní dole schodmi dávali pozor na hlavy, lebo strop je nízky. Mysleli sme si, že krypta bude na konci dlhej tmavej chodby a bude tam množstvo náhrobkov. Ukázalo sa, že je to menšia a svetlá miestnosť podobná kaplnke, v ktorej sa pri slávnostných príležitostiach aj v súčasnosti slúžia omše. V zadnej časti bol jednoduchý oltár a na stenách viseli kamenné tabule s nápismi o živote osobností, ktoré sú tu pochované (pozostatky sú za stenou). Pani Mikulčíková nám najprv porozprávala základné informácie o histórii kostola a o nedávnej rekonštrukcii krypty. Dozvedeli sme sa, že v žiarskom kaštieli bolo kedysi sídlo banskobystrických biskupov. Samozrejme, že sme mali aj množstvo otázok. Okrem jednej „vhodnej“ – ako funguje vetranie, sme sa pýtali na latinské slová, dané historické obdobie a fakty zo života šiestich osobností, ktoré sú tu pochované. Nakoniec sme sa spoločne odfotili vo vnútri aj pred kostolom a vydali sme sa na spiatočnú cestu.

      Cesta naspäť bola zábavnejšia, lebo sme sa už nemuseli ponáhľať a mohli sme sa zastaviť na zmrzlinu. Keďže bolo horúco, dobre nám padlo osvieženie a bonusom pre dievčatá bol pohľad na okoloidúcich fešákov (pozn. chlapci sa venovali len jedlu).

Trieda 8. A

 

Predmetová komisia SJL si naplánovala v marci – mesiaci knihy pre žiakov II. stupňa Literárny kvíz. Plnenie aktivity vyplývalo aj z Plánu práce školy. Žiaci si zábavnou formou preverili svoje vedomosti a obohatili svoj obzor v oblasti literatúry.

 

9. 4. 2013 sa v Banskej Štiavnici uskutočnilo regionálne kolo súťaže Hviezdoslavov Kubín. Reprezentovala nás žiačka Soňa Herková z 5. A triedy, ktorá sa v poézii v 2. kategórii umiestnila na peknom 2. mieste.

Evka Lalová z 5. C triedy reprezentovala našu školu v regionálnom kole literárnej súťaže Rozprávkové vretienko, ktoré sa uskutočnilo 11.4.2013, no nezískala umiestenie na popredných pozíciách.

 

Do literárnej súťaže Rastliny – pľúca zeme, vyhlásenej pri príležitosti Medzinárodného dňa rastlín sa zapojili 3 žiaci z 5. A triedy /Adam Hanuska, Soňa Herková, Dominika Krčmárová/, 3 žiaci z 5. B triedy /Andrea Fabianová, Tobias Lihocký, Dominika Urgelová/, 1 žiak z 8. A triedy / Dominik Haring/ a 3 žiaci zo 7. A triedy / Ľubomír Hrmo, Natália Varechová, Vanesa Kazárová/. Cieľom tejto súťaže bolo vyjadriť slovami svoje myšlienky, názory a pocity na pľúca zeme a podeliť sa o ne s ostatnými formou krátkeho príbehu alebo básne. Je potrebné uvedomiť si, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto je potrebné venovať sa otázkam životného prostredia vo zvýšenej miere.

 

Vyhlasovateľ súťaže Čepčekovej košíček /rozprávok a básničiek/ si za cieľ projektu stanovil vytvoriť spomienkovú udalosť na významnú osobnosť žiarskeho regiónu – spisovateľku a rodáčku z obce Dolná Ždáňa. Do tejto súťaže sa zapojil žiak 8. A triedy Vladimír Hrabaj. Takto sa vytvárajú podmienky na prezentáciu a zhodnotenie detskej amatérskej literárnej tvorby.

 

Vyhodnotenie súťaže Európa v škole - obvodné kolo.

V 3. kategórii – poézia sa naši žiaci umiestnili nasledovne: 1. miesto Monika Majerská 7. D trieda, 2. miesto Ema Barančoková 7. A trieda, 3. miesto Kristína Bungyiová 7. A trieda.

Žiačkam blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy a popredné umiestnenia!

 

Žiaci 7. a 9. ročníka navštívili 11. 4. 2013 Pamätnú izbu Štefana Moysesa, prvého predsedu Matice slovenskej. Pamätná izba bola sprístupnená verejnosti v priestoroch MsKC v Žiari nad Hronom.

 

Opäť sme prijali ponuku Mestskej knižnice Michala Chrásteka a žiaci 5. ročníka absolvovali v dňoch 22. a 23. 4. 2013 zaujímavé besedy na tému povesť. Besedy boli pre mnohých prínosom nových informácii a spestrili nám vyučovacie hodiny literatúry.

 

Pamätná izba Štefana Moysesa
Dňa 17. apríla 2013 sme sa s pani učiteľkou Schultzovou zúčastnili takej „miniexkurzie“. Po štvrtej hodine, teda v rámci literatúry, sme sa vydali na „ďalekú a namáhavú cestu“ až do MsKC, kde nedávno otvorili pamätnú izbu venovanú Štefanovi Moysesovi. Samozrejme, na hodine sme si už predtým pripomenuli, že to bol významný národovec, katolícky kňaz (dokonca biskup), ktorý sa stal prvým predsedom Matice slovenskej.

Na „mieste činu“ nás už čakala sympatická pani, ktorá nás privítala s úsmevom na tvári. Všetci sme sa rozostúpili po neveľkej miestnosti. Ako prvý nás upútal portrét Štefana Moysesa. Boli tam aj tabule, na ktorých sme si mohli prečítať o jeho živote a práci. Ale asi najviac nás zaujali jeho osobné veci – biskupské rúcho, rukavice, topánky, soľnička či nádobka na mlieko. Prezreli sme si aj kópie listov, ktoré Š. Moyses napísal svojim priateľom, a musíme uznať, že mal naozaj veľmi pekný rukopis. Ako posledné sme si prehliadli makety sôch Š. Moysesa. Tá víťazná stojí na námestí, samozrejme, v inej veľkosti. Ale to nie je všetko. Keď už sme podstúpili takú „namáhavú“ cestu, pozreli sme si aj výstavku Čarovná moc rastlín a expozíciu o histórii nášho mesta. Nie, že by nás liečivé rastliny nezaujali, ale najväčšiu zábavu sme mali, keď sme videli znak ochrancov prírody – majú v ňom totiž netopiera a jednému spolužiakovi to pripomenulo Batmana. Z predmetov, ktoré sa viažu k histórii Žiaru, nás najviac zaujali kroje, zbrane a zbierka fajok – iste si viete predstaviť aj nasledujúcu diskusiu.
Samozrejme, našu malú vychádzku za históriou sme aj zdokumentovali. Veď kto by sa nechcel vyfotiť s Moysesom alebo s historickým artefaktom v pozadí? Ak náhodou pôjdete okolo MsKC, neprehliadnite tieto výstavy. Neoľutujete.

 

V. Beňová, K. Kršiaková, S. Repiská (8. A) 

 

11. apríla 2013 navštívili žiaci 7. a 9. ročníka našej školy pamätnú izbu 1. predsedu Matice Slovenskej Š. Moysesa, ktorá bola sprístupnená verejnosti v priestoroch MsKC v Žiari nad Hronom.

 

Do 60. ročníka Medzinárodného projektu Európa v škole, organizovaného od roku 1953, ktorého motto znelo: „Európa občanom - občania Európe“ sme v mesiaci február 2013 zaslali 4 žiacke práce / R. Repiská – 7. D, M. Majerská – 7. D, E. Barančoková – 7. A, K. Bungyiová – 7. A /. Motto projektu sa viaže k Európskemu roku občanov.

 

Mestská knižnica M. Chrásteka v Žiari nad Hronom naplánovala vo februári  pre žiakov 6. ročníka besedy na tému – Bájky. Žiaci boli poverení i tvorivou úlohou – zahrať sa na spisovateľov a napísať vlastnú bájku.

 

15. marca 2013 sa konalo obvodné kolo súťaže v prednese rozprávky – Rozprávkové vretienko. V 2. kategórii /2. stupeň žiakov ZŠ/ sa Eva Lalová, žiačka 5. C triedy, umiestnila na 2. mieste a Viktória Pulišová, žiačka 5. B triedy, na 4. mieste. Eva Lalová postupuje v prednese do regionálneho kola, ktoré sa uskutoční 11.4.2013 v Banskej Bystrici.

 

Zapojili sme sa aj do súťaže v prednese poézia a prózy – Hviezdoslavov Kubín. Obvodné kolo sa uskutočnilo v dňoch 26.3.,27.3.2013 v priestoroch CVČ v Žiari nad Hronom. Zástupcov žiakov našej školy sme mali v próze v 2. kategórii – K. Bungyiová zo 7. A triedy, ktorá sa neumiestnila na prvých troch pozíciách. Ale v prednese poézie, v 2. kategórii, sa Soňa Herková z 5. A triedy umiestnila na peknom 2. mieste. Preto postupuje do regionálneho kola, ktoré sa uskutoční 9.4.2013 v Banskej Štiavnici.

 

Žiaci 8. C triedy sa  s pani učiteľkou  Foltánovou  zúčastnili 20.3.2013 exkurzie do KnižniceJ. Kollára v Kremnici, ktorej zámerom bolo rozvíjať čitateľskú gramotnosť. Táto aktivita sa organizovala v rámci Týždňa slovenských knižníc a splnila svoj cieľ.

 

Knižný klub Fragment nám písomnou formou poďakoval za spoluprácu a vyjadril ďakovným listom podporu  p. učiteľke Foltánovej za to, že sa stala jednou z najúspešnejších dôverníčok za sezónu Jeseň 2012. S knižným klubom Fragment spolupracujeme 4 roky a má 56 členov-žiakov našej školy.

Spoluprácu sme rozšírili a 22 žiakov sa stalo členmi Klubu mladých čitateľov Albatros.

 

Divadelné predstavenie pre mladších spolužiakov

      Raz sa nás na hodine slovenčiny pani učiteľka Schultzová spýtala, či by sme si nechceli zahrať divadlo. Všetci sme súhlasili, a tak nám pani učiteľka doniesla scenáre na rozprávku s názvom Kráľovstvo Magornet. Do hry sa zapojila celá trieda. Začali sme nacvičovať a venovali sme tomu každú ušetrenú chvíľku. Najťažšie asi bolo naučiť sa texty, ale všetci sme sa dobre pripravili.

      Naša divadelná hra bola supermodernou verziou rozprávky Soľ nad zlato. Dej sa odohrával v kráľovstve Magornet, kde bol každý na niečom závislý. Len princezná Maruška si uvedomovala, že soľ je dôležitejšia než mobil, internet, či digitálna televízia Mágio. Ale otec, kráľ Paprikáš Tretí., to zjavne nepochopil, a tak ju vyhnal z kráľovstva. Smutná Maruška blúdila tmavým lesom, kde ju stretol vlk. Bol trochu nahluchlý a navyše ju chcel „zbaliť“! Ale Maruška bola zdatná karatistka, takže ten chudák nakoniec potreboval aj chirurga. Princezná sa dostala do chalúpky k veštici Izidore. Keď splnila tri ťažké úlohy, veštica jej dala lietajúci koberec a čarovné vrecúško soli. Koberec sa však cestou pokazil a Maruška núdzovo pristála v lese. Znovu stretla vlka. Bolelo ho brucho, preto mu dala žalúdočné kvapky. Boli však po záruke, a tak zaúčinkovali ako nápoj lásky. Z vlka sa stal krásny princ Čaba Prvý. Maruška teda nielen že zachránila svoje kráľovstvo, ktoré bolo bez soli celkom zúbožené, ale priviedla si domov aj ženícha. A všetci žili šťastne... no veď to poznáte.

      Divadlo sme potom počas hodiny literatúry dňa 7. marca 2013 zahrali našim mladším spolužiakom z 3. B a 3. C triedy. Veľmi sa im to páčilo, celý čas sa smiali a dlho nám tlieskali. My sme boli na seba hrdí, že sme to zvládli, hoci sme mali trochu trému. Radi by sme si ešte čosi také pripravili.

B. Beníková, I. Di Carlo, E. Lalová (5. C)

 

 

Zábavné učenie v 5. C 

      Pani učiteľka Schultzová sa nám ôsmakom už dlhšie "vyhrážala", že z nás spraví učiteľov. A veru sme sa tomu nevyhli. Museli sme našich mladších spolužiakov z 5. C triedy naučiť vzory podstatných mien stredného rodu.

      Pri práci sme boli rozdelení do štyroch skupín. S teóriou to bolo ľahké, väčším problémom bolo vymyslieť pre piatakov čo najviac takých úloh, ktoré by ich zaujali a bavili. Ale snažili sme sa a piataci si nás "mohli užiť" na dvoch hodinách. Vytvorili sme pre nich rôzne aktivity - napr. krížovky, prešmyčky, či puzzle zo slov. Páčili sa im aj hádanky alebo hra na zvieracie mláďatá.

      Zistili sme, že takáto príprava nie je jednoduchá a zaberie veľa času. Dúfame, že to bolo pre nich príjemné spestrenie vyučovania a že sa aj niečo naučili.

 V. Beňová, S. Repiská (8. A)   

A čo na to piataci?

      Dve hodiny slovenčiny sme mali v triede okrem pani učiteľky aj kopu ôsmakov. Prišli nás učiť vzory stredného rodu. Nachystali si pre nás úlohy, ktoré sme museli splniť - napr. tajničky, rozhádzané slová, slová v obláčikoch, napodobňovanie zvierat.

      Každý mal na toto učenie iný názor, ale väčšine sa to veľmi páčilo. Hlásilo sa strašne veľa žiakov. Všetci ôsmaci boli milí a prispôsobovali sa nám. Pomohli nám, keď sme niečo nevedeli. Sme radi, že sme sa pobavili a pri tom sa aj niečo naučili. Boli to pekné hodiny a dúfame, že sa ešte zopakujú.

E. Lalová (5. C) 

 

 

13. decembra 2012 sa v CVČ v Žiari nad Hronom konalo obvodné kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry.  Našu školu reprezentovala Katarína  Kršiaková, žiačka 8. A triedy. Vzhľadom na to, že žiačka, ktorá sa umiestnila v školskom kole na 1. mieste, sa obvodného kola nemohla zúčastniť, do obvodného kola postúpila žiačka umiestnená na 2. mieste.  A boli sme opäť úspešní! Katarína Kršiaková sa umiestnila na 2. mieste.

 

4. decembra 2012 sa uskutočnilo okresné kolo prednesu slovenskej povesti Šaliansky Maťko. Súťaž organizovalo CVČ v Kremnici. Našu školu reprezentovali nasledovní žiaci: v 2. kategórií (žiaci 4. a 5. ročníka ZŠ)  – Soňa Herková z 5. A triedy, v 3. kategórií (žiaci 6. a 7. ročníka ZŠ) – Kristína Bungyiová (7. A), Veronika Benčová (7. D). A boli sme úspešní. Soňa Herková sa umiestnila na 2. mieste.

 

15. novembra 2012 vydali členovia Redakčnej rady prvé číslo školského časopisu Fajnovinky. Žiaci mali opäť možnosť sledovať na stránkach časopisu nielen dianie v škole, ale mohli sa aj zabaviť čítaním pravidelných či nových rubrík, príp. použiť kupónik šťastia, ktorý nesmie chýbať v žiadnom čísle.

 

15. novembra 2012 písali žiaci 7. ročníka informatívnu previerku zo SJL. Previerka bola zameraná na slová cudzieho pôvodu. Všetci žiaci uvedeného ročníka dostali rovnaký test na vypracovanie. Cieľom bolo zistiť úroveň vedomostí v uvedenej oblasti vo všetkých triedach 7. ročníka (7. A, 7. B, 7. C, 7. D). Previerku písalo 62 žiakov. Priemer za ročník: 82, 25% (priemerná známka: 1,89).

 

 8. novembra 2012 sa žiaci 9. ročníka (9. A a 9. B) zapojili do celoslovenského testovania žiakov s názvom KOMPARO. Žiaci mali možnosť otestovať svoje vedomosti a zručnosti v oblasti slovenského jazyka a literatúry a matematiky. Vyhodnotenie testovania očakávame v decembri 2012.

 

Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave vyhlásila pri príležitosti Medzinárodného mesiaca školských knižníc 2012 celoslovenský projekt s názvom Záložka do knihy spája slovenské školy. Žiaci 5. ročníka tvorili na hodinách literárnej výchovy v mesiaci október záložky. V rámci tohto projektu sme sa stali partnermi so ZŠ v Nitre. Vytvorené záložky sme na konci mesiaca odoslali p. Silnej, ktorá sa tento rok stala koordinátorkou projektu v našej škole a zároveň zapojila do projektu aj I. stupeň. Od žiakov z partnerskej školy sme dostali záložky aj my a aby sme ostali v kontakte s partnerskou školou, žiaci 5. ročníka dostali listy, ktoré neostanú bez spätnej väzby. Cieľom tohto projektu je nadviazanie kontaktov medzi slovenskými základnými a strednými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh, ktoré žiaci vyrobia ľubovoľnou technikou.

 

Žiaci IX.B navštívili 15. novembra regionálnu knižnicu Jána Kollára a zúčastnili sa literárnej exkurzie v Kremnici.

 

25. októbra 2012 sa dvaja žiaci z našej školy zúčastnili vyhodnotenia súťaže, ktorú každoročne vyhlasuje CVČ v Žiari nad Hronom pri príležitosti Mesiaca úcty k starším – Mám svojich starkých veľmi rád.  Do súťaže sme poslali 26 literárnych prác. A boli sme opäť úspešní! Na 3. mieste poézii sa v II. kategórii umiestnila Sofia Tileschová, žiačka 6. A triedy. Taktiež na 3. mieste v próze skončila Dominika Hlaváčová z 9. A triedy.

 

 

21. novembra 2012 sa žiaci 8. a 9. ročníka zapojili do školského kola Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Testovanie prebiehalo počas 3 vyučovacích hodín a pozostávalo z troch častí: test, transformácia textu a rečnícky prejav. A umiestnenie bolo nasledovné: 1. miesto: Zuzana Slašťanová (9. A), 2. miesto: Katarína Kršiaková, 3. miesto: Natália Haschová. Víťazka školského kola postupuje do obvodného kola, ktoré organizuje CVČ v Žiari nad Hronom a uskutoční sa v decembri.

 

 

Šk. rok 2011/2012

 

26. apríla 2012 sme do literárnej súťaže Cesty za poznaním minulosti odoslali práce 5 žiakov 5. ročníka. 4. ročník celoslovenskej súťaže konanej pri príležitosti 68. výročia Slovenského národného povstania a 67. výročia ukončenia 2. svetovej vojny organizuje Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Azda najpríťažlivejšou témou pre žiakov bola téma Rastie z nás počítačová generácia? Vyhodnotenie prác sa uskutoční 1. júnový týždeň.

 

V apríli 2012 sme do súťaže Rastliny – pľúca zeme odoslali ďalšie literárne práce. Súťaž organizovalo 17. apríla 2012 CVČ v Žiari nad Hronom pri príležitosti Medzinárodného dňa rastlín. Našu školu reprezentovali práce 7 žiakov II. stupňa. A boli sme znova úspešní. V próze získala v 2. kategórii 2. miesto Nina Jelžová, žiačka 5. A triedy a v poézii sa tiež v 2. kategórii umiestnil na 3. mieste Patrik Grnáč, žiak 5. C triedy.

9. marca 2012 sme do obvodného kola súťaže Európa v škole, ktoré organizovalo CVČ v Žiari nad Hronom, odoslali 8 literárnych prác. Súťaž sa konala pri príležitosti 59. ročníka Medzinárodného projektu organizovaného v Európe od roku 1953. Motto tohto ročníka znelo: EURÓPA: TVOJA – MOJA – NAŠA BUDÚCNOSŤ. A boli sme úspešní. V 2. kategórii (poézia) sa na 2. mieste umiestnila Sofia Tileschová, žiačka 5. C triedy a taktiež v 2. kategórii (próza) sme získali všetky tri miesta: na 1. mieste sa umiestnil Dominik Haring (7. A), na 2. mieste Ema Rudinská (7. C) a na 3. mieste Monika Králová (7. C).

1. marca 2012 sa žiaci 6. A, 6. D a 7. A triedy zúčastnili na divadelnom predstavení s názvom Veveričky. Divadlo A. Bagara v Nitre navštívili žiaci s p. uč. Kaníkovou a p. uč. Schultzovou. Mali možnosť sledovať príbeh veveričky Veronky, ktorá sa „nervovo zrútila“, keď jej priam spod chvostíka spílili vlastnú jedľu. A tak sa išla liečiť do Orieškových kúpeľov, v ktorých sa stretáva so zábavnými rekreantkami. Zoznámi sa aj s handicapovaným chlapcom Vinckom, ktorý je pripútaný na vozíček a veľmi túži byť opäť voľný a zdravý.

28. februára 2012 sa konalo školské kolo súťaže v prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín. V prednese  poézie v II. kategórii súťažil len jeden žiak zo 6. C, ktorého výkon sme však posúdili ako nedostatočný na postup do obvodného kola. V prednese prózy v II. kategórii súťažilo 8 žiakov. Do obvodného kola postúpila z 1. miesta Janka Frindtová (5. A) a z 2. miesta Karin Kucbelová (6. D). V III. kategórii sme súťažiacich nemali. Obvodné kolo sa uskutočnilo 21. a 22. 3. 2012 v CVČ v Žiari nad Hronom. Žiaľ, výraznejšie sme sa neusmiestnili.

 

VIII.B besedovala v Mestskej knižnici o diele margity Figuli Tri gaštanové kone.

 

13. 12. 2011 sa v CVČ Cvrček v Kremnici konalo okresné kolo súťaže v prednese slovenskej povesti Šaliansky Maťko. Našu školu reprezentovali žiaci v dvoch kategóriách, a to: v 2. kategórii (žiaci 4. – 5. ročníka ZŠ) Soňa Herková zo 4. B triedy a v 3. kategórii (žiaci 6. – 7. ročníka ZŠ) Simona Repiská, žiačka 7. A triedy. A boli sme úspešní. Soňa Herková sa umiestnila vo svojej kategórii na 1. mieste a postupuje do krajského kola. Simona Repiská sa taktiež umiestnila a získala 3. miesto vo svojej kategórii.

 

Žiaci 5. ročníka sa v decembri 2011 (5. A, 5. B, 5. C) navštívili Mestskú knižnicu M. Chrásteka v Žiari nad Hronom. Pani Kaššová si pre nich pripravila literárnu hodinu pod názvom „Slovenské ľudové rozprávky“. Žiaci si mohli vypočuť ukážky z ľudových rozprávok, zopakovať, príp. preveriť vedomosti z oblasti ľudovej slovesnosti.

 

 

2. 12. 2011 žiaci 5. A a 5. C triedy pod vedením p. uč. Kaníkovej navštívili v rámci literárnej exkurzie Divadlo A. Bagara v Nitre. Mali možnosť pozrieť si rozprávku na ľudové motívy v názvom Mátohy. Ľudový hrdina Matej si musel za 3 dni nájsť ženu, ktorá má päť „P“ (peknú, pracovitú, poriadnu, peňažitú a pobožnú). Atmosféra bola skvelá, všade vládla predvianočná nálada a mátohy a čarodejnice ju len umocnili. Žiaci odchádzali z divadla plní dojmov a zážitkov.

 

2. 12. 2011 sa konalo v CVČ v Žiari nad Hronom obvodné kolo Olympiády zo SJL. Našu školu reprezentovala žiačka z 9. C triedy, ktorá sa umiestnila v školskom kole na 1. mieste – Laura Kolesárová. Žiaľ, výraznejšie sa neumiestnila.

 

Žiaci 9. ročníka navštívili v novembri 2011 pod vedením p. uč. Némethyovej a p. uč. Schultzovej Mestskú knižnicu M. Chrásteka v Žiari nad Hronom. Už tradične p. Kaššová pripravila pre žiakov zaujímavú literárnu hodinu o našom najväčšom básnikovi, ktorým nepochybne P. O Hviezdoslav je. Venovali sa však nielen jeho životu, ale aj tvorbe, ktorá je veľmi bohatá a rozsiahla.

 

Žiaci 9. C triedy sa 15. novembra 2011 pod vedením p. uč. Foltánovej zúčastnili besedy so spisovateľkou Katarínou Gillerovou. Na netradičnom mieste a v netradičnom čase – v mestskej čajovni o 18. hod. – sa dozvedeli veľa zaujímavých a podnetných informácií nielen o tvorbe spisovateľky.

 

V novembri 2011 sa podarilo členom Redakčnej rady pod vedením p. uč. Kaníkovej vydať prvé číslo školského časopisu Fajnovinky. Tak ako to už bolo zvykom, nájdeme v ňom veľa zaujímavostí nielen zo života školy, rubrík na pobavenie či poučenie, možnosť otestovať sa či zapojiť o súťaže. Samozrejme, nechýbal ani kupónik šťastia.

 

4. novembra 2011 sa žiaci 8. a 9. ročníka zapojili do 4. ročníka školského kola Olympiády zo SJL. Zúčastnilo sa ho spolu 14 žiakov (5 žiakov 8. ročníka a 9 žiakov 9. ročníka). Žiaci pracovali anonymne, pod vylosovaným číslom. Školské kolo pozostávalo z 3 častí a prebiehalo počas 3 vyučovacích hodín. V 1. časti, ktorá prebehla písomnou formou, žiaci vypracovali test (30 minút). Po krátkej prestávke mali žiaci vytvoriť pútavú pozvánku. Následne, po krátkej príprave, mal každý žiak možnosť predstúpiť pred 3-člennú porotu a predniesť pripravený rečnícky prejav (3 – 5 min.). Víťazom školského kola OSJL sa stala Laura Kolesárová, žiačka 9. C triedy. Na 2. mieste sa umiestnila Veronika Slašťanová (9. A) a na 3. mieste skončila Dominika Štompfová z 9. A triedy.

 

V rámci literárnej exkurzie sa žiaci 6. C triedy 25. 11. 2011 pod vedením p. uč. Foltánovej zúčastnili divadelného predstavenia vo Zvolene. Mali možnosť sledovať rozprávku plnú fantázie, hravosti a dobrodružstiev. Známy Kocúr v čižmách len potvrdil známu vec, a to, že vtip a odvaha často zavážia viac ako bohatstvo.

 

2. 11. 2011 sa žiaci 8. A a 8. B triedy zúčastnili pod vedením p. uč. Foltánovej a p. uč. Némethyovej literárnej exkurzie v Mošovciach a v Martine. Ako to už býva zvykom, navštívili rodný dom nášho významného básnika Jána Kollára a Národný cintorín v Martine.

 

Ústav pro informace ve vzdělávání v Prahe – Národní pedagogická knihovna Komenského v Prahe a Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave vyhlásili k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2011 3. ročník česko-slovenského projektu Záložka do knihy spojuje školy. Žiaci 5. ročníka (5. A, B, C) tvorili na hodinách literárnej výchovy v mesiaci október záložky. V rámci tohto projektu sme sa stali partnermi so ZŠ Dr. Daniela Fischera 2 v Kežmarku a na konci mesiaca sme si ich vymenili. Cieľom tohto projektu je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými a strednými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh, ktoré žiaci vyrobia ľubovoľnou technikou. (foto)

 

Žiaci 5. A a 5. C triedy mali možnosť na hodinách slovenského jazyka v októbri vyskúšať si, aké je ťažké správne formulovať otázky a vytvoriť krátke interview na ľubovoľnú tému. Pracovali vo dvojiciach a v triede sme odrazu mali redaktorov z televízie, rádia či novinárov.

 

V literárno-výtvarnej súťaži Mám svojich starkých veľmi rád sme boli opäť úspešní. Do súťaže, ktorá sa konala pri príležitosti mesiaca úcty k starším, sme zaslali niekoľko príspevkov. A tentokrát sa na 1. mieste umiestnila Katarína Slezáková, žiačka 8. B triedy. Dominika Hlaváčová z 8. A triedy získala aspoň čestné uznanie.

 

O tom, že žiaci máme radi formu zážitkového učenia, nikto nepochybuje. Aj žiaci 6. B a 6. D triedy sú toho príkladom. Na hodinách literárnej výchovy si vyskúšali úlohu hercov počas jednoduchej dramatizácie ľudovej balady Jeden otec dobrý. Oceňujeme odvahu niektorých žiakov využiť aj iné ako tradičné školské oblečenie.

 

Žiaci 6. D triedy sa na hodinách literatúry mali možnosť prezentovať aj ako úspešní autori rozhlasových hier. Ešte v júni vytvorili scenáre rozhlasových hier, do ktorých zakomponovali aj vtip a fantáziu a v programe Audacity zrealizovali nahrávky, ktoré neskôr upravili do formátu MP3. Ukážky vzniknutých rozhlasových hier nájdete tu. V rámci projektového vyučovania si vlastnou aktívnou prácou spojenou so zážitkovým učením upevnili nielen zručnosti v oblasti zvukovej roviny jazyka, teórie literatúry, ale využili aj skúsenosti pri práci s IKT, kreativitu a fantáziu.

Rozhlasové hry: Harry Foter, Horor v škole, O krčmárovi a žene, Tupíri, Zelená šiltovka

 

Janka Frindtová, žiačka 5. A triedy, bola v tomto školskom roku úspešná hneď dvakrát. V súťaži amatérskej literárnej tvorby s názvom Tak píšem ja získala v A kategórii (deti vo veku do 13 rokov) 1. miesto a dňoch 14. a 15. októbra 2011 sa zúčastnila slávnostného vyhodnotenia XX. ročníka celoslovenskej súťaže vo vlastnej literárnej tvorbe žiakov základných a stredných škôl "ŠKULTÉTYHO REČŇOVANKY". Cenu – 1. miesto v I. kategórii (próza) – si prevzala 14. 10. 2011 v Hontiansko-novohradskej knižnici A. H. Škultétyho vo Veľkom Krtíši.

 

 

Šk. rok 2010/2011

 

3. februára 2011 organizovalo CVČ Junior 3. ročník krajského kola Olympiády zo SJL. Nás reprezentoval Šimon Knoška z 9. B triedy. Žiaľ, výraznejší úspech sme nezaznamenali. 

Tento rok sa krajské kolo uskutočnilo na Školskom internáte J. Švermu 14 vo Zvolene a v kategórii C súťažilo 13 žiakov.

 

21. 12. 2010 sa v CVČ Cvrček v Kremnici uskutočnilo obvodné kolo súťaže v prednese slovenskej povesti Šaliansky Maťko. Našu školu reprezentovali 2 žiačky: Krajčíková, Zuzana z 5. A, Beňová, Veronika, žiačka 6. A – víťazky II. a III. kategórie v školskom kole. A boli sme úspešní. Zuzana Krajčíková sa umiestnila v II. kategórii na 3. mieste.

 

16. 12. 2010 sa uskutočnilo v CVČ v Žiari nad Hronom obvodné kolo súťaže v prednese rozprávky Rozprávkové vretienko. Našu školu reprezentovali dve žiačky, víťazky školského kola. A Karin Kucbelová, žiačka 5. D triedy, sa umiestnila na 2. mieste.

 

Výsledky žiakov 9. ročníka zo SJL v testovaní Komparo 2010/11 zo dňa 9. novembra 2010: Priemerná úspešnosť všetkých testovaných žiakov našej školy: 50, 5%

Priemerná úspešnosť všetkých testovaných žiakov v SR. 51, 7%.

9. A = 52, 1%

9. B = 53, 7%

9. C = 45, 9%

 

Do 10. 12. 2010 mali žiaci možnosť objednať si knihy prostredníctvom knižného klubu Fragment. A túto možnosť viacerí využili, objednali sme 8 kníh. Žiaci si hlavne vybrali knihu: Endymion Spring a Brisingr.

 

7. 12. 2010 sa zrealizovalo školské kolo súťaže v prednese slovenskej povesti Šaliansky Maťko. Školského kola sa zúčastnili 4 žiaci 2. stupňa. Do okresného kola postupujú víťazi v každej kategórii: v II. kategórii sa na 1. mieste umiestnila Krajčíková, Zuzana z 5. A, v III. kategórii sa na 1. mieste umiestnila Beňová, Veronika, žiačka 6. A.

 

6. 12. 2010 prebehlo školské kolo súťaže v prednese rozprávky Rozprávkové vretienko. Do školského kola sa zapojilo 6 žiakov 2. stupňa. Do obvodného kola postupujú prví dvaja súťažiaci umiestnení na 1. a 2. mieste, a to: z 1. miesta postupuje Karin Kucbelová (5. D) a a z 2. miesta Simona Repiská (6. A).

 

1. 12. 2010 sa uskutočnilo okresné kolo Olympiády zo SJL. Našu školu úspešne reprezentoval Šimon Knoška, žiak 9. B triedy, ktorý do okresného kola postúpil z 1. miesta. V Centre voľného času v Žiari nad Hronom získal 1. miesto a postupuje do krajského kola.  

 

9. 11. 2010 sa žiaci 9. ročníka zapojili do celoslovenského testovania žiakov v rámci projektu Komparo. Otestovali si vedomosti z predmetov: slovenský jazyk a literatúra, matematika.

 

25. 10. 2010 sme si pripomenuli Medzinárodný deň školských knižníc. Žiaci 5. D triedy mali možnosť sledovať prezentáciu o vzniku písma a knihy. Po prezentácii motivovali spolužiakov k ďalšiemu čítaniu aj zaujímavým rozprávaním o prečítaných knihách.

(Vznik knih.pptx,4716,24KB, Vznik knihy.pdf,807,45KB )

 

V októbri a v novembri 2010 žiaci 5. ročníka (5. A, B, C, D) navštívili Mestskú knižnicu M. Chrásteka. Na hodine literárnej výchovy sme sa venovali životu a tvorbe známeho dánskeho rozprávkara H. Ch. Andersena. Žiaci mali možnosť upevniť svoje vedomosti o rozprávke, vypočuť si zaujímavé ukážky a tiež aktívne pracovať.

 

27. 10. 2010 sa žiaci 8. a 9. ročníka mohli zapojiť do školského kola Olympiády zo SJL. Svoje vedomosti a zručnosti si preverili nasledovní žiaci: Javorová, A. (8. A); Kršiaková, D. (8. A); Rajnoha, M. (8. A); Slašťanová, V. (8. A); Šupová, S. (8. A); Zimanová, K. (8. A); Kolesárová, L. (8. C); Roglová, S. (8. C); Výlupková, E. (8. C); Hrmo, M. (9. A); Kollárová, E. (9. A); Vincenc, J. (9. A); Knoška, Š. (9. B); Urgas, D. (9. B); Nociar, M. (9. C).

Školské kolo pozostávalo z 3 častí: test – písomná časť, transformácia textu – písomná časť, rečnícky prejav – ústna časť.

Víťazom školského kola sa stal Šimon Knoška, žiak 9. B triedy. Na 2. mieste sa umiestnila Alžbeta Javorová (8. A), 3. miesto obsadili 3 žiaci: D. Urgas, E. Výlupková, M. Rajnoha.

Školské kolo hodnotili: p. uč. Kaníková, p. uč. Némethyová, p. uč. Schultzová.

 

18. októbra 2010 navštívila p. uč. Foltánová so žiakmi 5. C divadelné predstavenie vo Zvolene. Mali možnosť sledovať hru Cesta okolo sveta za 80 dní. Inscenácia previedla divákov spolu s Phileasom Foggom okolo sveta. Každá krajina, ktorou hrdinovia prechádzali, bola výtvarne, hudobne aj choreograficky odlíšená, vďaka čomu mohli diváci vnímať atmosféru jednotlivých kútov sveta.

 

Už tradične sme sa zapojili do literárno-výtvarnej súťaže pri príležitosti Mesiaca úcty k starším Mám svojich starkých veľmi rád, ktorú organizuje Centrum voľného času v Žiari nad Hronom. 13. októbra sme zaslali literárne práce týchto žiakov: Pulišová (5. D), Krnáčová (6. A), Beňová, B. (6. A), Hrabaj (6. A), Hasch (6. A), Beňová, V. (6. A), Bista (6. B), Hlaváčová (7. A), Beňová (8. A), Majerský (8. C), Michalcová (8. C), Výlupková (8. C), Kolesárová (8. C), Grolmusová (8. C), Matuška (9. A).

Do súťaže pripravovali žiakov: p. uč. Kaníková, p. uč. Némethyová a p. uč. Schultzová.

A boli sme úspešní. G. Beňová, žiačka 8. A triedy, sa umiestnila na 2. mieste. Cenu si prevzala 25. 10. 2010 v CVČ v Žiari nad Hronom, kde sa konala aj besiedka.

 

Mestský úrad v Žiari nad Hronom a Technické služby v Žiari nad Hronom vyhlásili pri príležitosti Dní jesennej čistoty v meste Žiar nad Hronom literárnu súťaž na tému “Robíme mesto krajším“. 30. septembra 2010 sme zaslali do súťaže práce 9 žiakov: Škriniarová, K. (5. A), Malatinec, M. (5. A), Šuška, A. (6. B), Blažko, M. (6. B), Hlaváč, M. (6. B), Rajnoha, M. (8. A), Danková, M. (8. A), Jaňáková, K. (8. A), Turaz, D. (8. C).

Žiakov do súťaže pripravili: p. uč. Kaníková, p. uč. Némethyová, p. uč. Schultzová. Úspešní boli žiaci z 8. A triedy. Na 1. mieste sa umiestnil M. Rajnoha, na 2. mieste M. Danková a 3. miesto získala K. Jaňáková.  

 

Šk. rok 2009/2010

Kto by nepoznal legendárne melódie Tá modrá ruža vám povie, Ružičky červené, Len bez ženy, Vám čarokrásnu pieseň zaspievam, Zatancuj si so mnou holubička... a mnohé ďalšie. Nesmrteľné šlágre Gejzu Dusíka, vtipný príbeh, komické postavy a chytľavé melódie – to všetko mali možnosť sledovať aj žiaci 7. a 8. ročníka, ktorí navštívili 16. júna 2010 spolu s p. uč. Kaníkovou a p. uč. Schultzovou Divadlo A. Bagara v Nitre.

V najznámejšej slovenskej operete Modrá ruža nechýbala veľká láska, intrigy, ale predovšetkým šťastné rozuzlenie. Honba za svetovým vynálezom ničivého prášku NHNH nás zaviedla na výletnú loď s názvom DENISA. Boli sme svedkami vtipných momentov vzájomných stretnutí čudných hrdinov príbehu, ktorých stvárnili obľúbení herci ako Ivan Vojtek, ml., Eva Pavlíková, Juraj Hrčka či Milan Ondrík. (fotografie)

 

15. júna 2010 sa v CVČ v Žiari nad Hronom uskutočnilo vyhodnotenie 6. ročníka súťaže pre základné a stredné ��koly v okrese Žiar nad Hronom „Najlepší školský časopis“. Náš redakčný tím pod vedením p. uč. Schultzovej prihlásil do súťaže 2 čísla školského časopisu Fajnovinky. Tak ako každý rok, aj tento rok sme si odniesli cenu. Radosť bola obrovská, lebo odborná porota nám udelila 1. miesto.

 

14. júna 2010 sme sa oficiálne dozvedeli, ako žiaci 8. ročníka obstáli v celoslovenskom testovaní zo slovenského jazyka a literatúry, matematiky a všeobecných študijných predpokladov (VŠP) – Komparo, ktorý sme zrealizovali 6. mája 2010.

Z našej školy sa do testovania zapojilo spolu 55 žiakov (8. A = 20 žiakov, 8. B = 14 žiakov, 8. C = 21 žiakov).

Priemerná úspešnosť všetkých testovaných žiakov v SR v teste zo SJL: 50, 3 %. Priemerná úspešnosť všetkých testovaných žiakov našej školy v teste zo SJL: 48, 8%. 8. A = 51, 3% 8. B = 49, 8% 8. C = 45, 7%

Priemerná úspešnosť všetkých testovaných žiakov v SR v teste zo VŠP: 47, 4%. Priemerná úspešnosť všetkých testovaných žiakov našej školy v teste zo VŠP: 48, 8%. 8. A = 54, 0% 8. B = 51, 1% 8. C = 42, 4%  

 

Žiaci IX. A triedy ukončili svoje snaženie tvorbou projektu, ktorý vytvárali v skupinách na tému: "Čo ma zaujalo na slovenskom jazyku a literatúre".

Zvolenú tému spracovávali po jednotlivých informáciách na niekoľkých vyučovacích hodinách a graficky ju spracovali na prezentačné výkresy.

Každá skupina svoju prácu prezentovala v triede pred spolužiakmi.

Jednotlivci vytvorili okrem projektov aj samostatné práce - encyklopédie, ktoré boli vytvorení tak, aby sa dodržiavali zásady tvorby encyklopédií. Vznikol nádherný súbor 25-tich zaujímavých encyklopédií, ktoré budú spolu s projektmi zdobiť chodby školy.

 

Ak chcete spoznať známejšieho realistického slovenského spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského, najlepšie je vybrať sa priamo do jeho rodiska - do Tajova. P. učiteľka Némethyová zorganizovala exkurziu pre žiakov VII.A a VII.B triedy dňa 11.5.2010. Pamätným domom J. G. Tajovského nás ochotne sprevádzala rodáčka z Tajova - pani sprievodkyňa Surovčíková. Zvedavým žiakom priblížila rozsiahlu tvorbu Jozefa Gregora Tajovského a oboznámila ich so životom a s prínosom v oblasti vedy a techniky ďalšieho rodáka z Tajova - Jozefa Murgaša.

Touto exkurziou sme si pripomenuli 70. výročie úmrtia Tajovského a žiaci mohli na vlastné oči vidieť "žliebky" na pamätnom dome, ktoré Tajovský opísal vo svojej poviedke a tiež kráčať po podlahe, po ktorej kráčal tento jedinečný autor.  

 

Centrum voľného času, Ul. M. R. Štefánika 17, v Žiari nad Hronom usporiadalo v marci obvodné kolo súťaže Európa v škole. Do 57. ročníka súťaže sa zapojilo 14 žiakov z 2 základných škôl v obvode Žiar nad Hronom. Súťažili v písomnej a umeleckej časti súťaže. V písomnej časti súťaže sme získali viaceré ocenenia: vo vekovej kategórii II. (10 – 12 rokov) 1. miesto: Gabriela Beňová, žiačka 7. A triedy a 2. miesto: Martina Bučková, žiačka 7. C triedy. Vo vekovej kategórii III. získala 2. miesto Dominika Malatincová z 9. A triedy a 3. miesto Patrik Ivan, žiak 9. A triedy. Všetci žiaci postupujú do celoslovenského kola.    

  

17. a 18. marca 2010 organizovalo CVČ v Žiari nad Hronom obvodné kolo súťaže v prednese poézie a prózy  Hviezdoslavov Kubín. V prednese poézie nás reprezentovali títo žiaci: v 2. kategórii – Gregor Kapusta (5. B), v 3. kategórii – Tomáš Ricotti (9. B) a Martin Žurav (9. B). V prednese prózy našu školu reprezentovali: v 2. kategórii – Sabína Fronková (5. A) a Barbora Beňová (5. A), v 3. kategórii – Kajetána Zvarová (8. A). Žiaľ, nezískali sme umiestnenie.

 

30. marca 2010 sa žiaci 8. ročníka zúčastnili literárnej exkurzie. P. uč. Kaníková a p. uč. Schultzová navštívili so žiakmi Divadlo A. Bagara v Nitre a sledovali hru s názvom LAVV. LAVV je hra, ktorá si nedáva servítku pred ústa. Hra o mladých a pre mladých, nabitá energiou, svojským vtipom a aktuálnym jazykom dnešnej mládeže. Žiaci mali možnosť po skončení predstavenia vyjadriť svoj názor na hru a nastolené témy. (fotky)

 

Žiaci 8. ročníka tvorili na hodinách slovenského jazyka a literatúry pozvánky na vedeckú konferenciu na tému Naša planéta a my. Pri práci s počítačom mohli uplatniť tvorivosť, fantáziu a zároveň získali prehľad o forme a spôsobe spracovania pozvánky.

(ukážka 1, ukážka 2, ukážka 3)

 

Na niekoľkých hodinách literatúry v 5.C si žiaci pripravili divadelné predstavenie s názvom Kráľovstvo MAGORNET alebo Je soľ nad zlato? Pani učiteľka napísala scenár a žiaci sa poctivo pripravili na svoje úlohy (video, fotografie)

 

V januári sme so žiakmi 9. ročníka (9. A – 11. 1., 9. B – 13. 1., 9. C – 19. 1.) navštívili Mestskú knižnicu M. Chrásteka. Literárne hodiny sa viedli v duchu novely Mladé letá od Martina Kukučína. Žiaci sa aj takouto netradičnou formou oboznámili so životom a dielom nášho významného prozaika.

 

Naďalej propagujeme knihy z KMČ a knižného klubu Fragment. Vedieme žiakov k poznaniu kníh a poukazujeme na hlbší zmysel čítania.

 

Vo februári sa žiaci 8. ročníka učili vyjadriť svoj názor. Na hodinách SJL prebiehali zaujímavé diskusie, v ktorých sa žiaci venovali aktuálnym otázkam. Žiaci si vopred pripravili diskusné príspevky, rozdelili úlohy a moderátor sa snažil usmerňovať priebeh celej diskusie. Učili sa komunikovať aj neverbálne, neskákať si do reči či držať sa vopred určenej témy. Po každej diskusii nasledovala spätná väzba zo strany žiakov i učiteľa. Žiakom sa hodiny venované diskusii páčili.

 

Žiaci 5. ročníka pracovali vo februári na tematickom projekte. Na hodinách literatúry vytvárali zaujímavé encyklopédie. Pracovali v učebni IKT, kde zbierali informácie a zároveň rozvíjali zručnosti pri práci s počítačom. Učili sa nielen hľadať, ale aj triediť získané informácie, a vytvorili tak pútavé diela. (ukážka 1, ukážka 2)

 

Vo februári sme obnovili nástenku na chodbe 1. poschodia. Uverejnili sme na nej zaujímavé práce žiakov, ktoré tvorili na hodinách slovenského jazyka a literatúry: bájky, komiksy, encyklopédie a časť nástenky sme venovali 150. výročiu narodenia Martina Kukučína.

 

Tento rok sme sa zapojili do 57. ročníka medzinárodného projektu spojeného so súťažou - Európa v škole. Určený je deťom a mládeži vo veku 6 - 19 rokov. 15. februára 2010 sme poslali do CVČ v Žiari nad Hronom príspevky týchto žiakov: Krnáčová, M (5. A), Beňová, G., Rosenbergová, R. (7. A), Bučková, M., Valo, M. (7. C), Hrmo, M., Zvarová, K. (8. A), Ivan, P., Malatincová, D. (9. A).

 

Kompetenčný profil žiaka vychádza z jednotlivých cieľov vyučovania predmetu slovenský jazyk a literatúra. Kompetencie žiaka sú odvodené od pedagogickej kompetencie školy, ktorú charakterizujú uznávané hodnoty a procesy rozvoja osobnosti žiaka. Na vyučovaní rozvíjame kompetencie žiakov rôznymi aktivitami, ktoré ich pripravia na ďalšie úlohy, žiaci  budú viac komunikatívnejší, kreatívnejší, schopní riešiť aj zložitejšie situácie. 

Žiaci VI. A triedy podľa vzoru legendárneho gréckeho bájkara Ezopa tvorili vlastné bájky s vlastnými zvieracími hrdinami a s prekvapivými závermi, z ktorých vyplývali najrôznejšie mravné ponaučenia. Naplno rozvinuli svoju fantáziu, tvorivosť a zmysel pre estetické cítenie. Žiaci IX. A triedy sa zas zúčastnili besedy  v Knižnici Michala Chrásteka v Žiari nad Hronom, kde naplno zúročili vedomosti o spisovateľovi Martinovi Kukučínovi  a dozvedeli sa i veľa nového o tvorbe a živote autora. Veríme, že deviatakom získané informácie pomôžu pri celoslovenskom testovaní deviatakov v marci 2010.                                                                                                 p. uč. Némethyová


11. decembra 2009 sa v priestoroch CVČ v Kremnici konalo okresné kolo súťaže v prednese slovenskej povesti - Šaliansky Maťko. V 2. kategórii nás reprezentovala žiačka 5. A triedy Simona Repiská a v 3. kategórii žiačka 7. A triedy Kristína Braxatorová. Žiaľ, výraznejšie umiestnenie sme nedosiahli.

Centrum voľného času v Žiari nad Hronom usporiadalo dňa 16.12. 2009 obvodné (okresné) kolo súťaže Rozprávkové vretienko. Súťaže sa zúčastnilo 23 žiakov zo 7 základných škôl v obvode (okrese) Žiar nad Hronom, ktorí súťažili v dvoch kategóriách 1. kategória : 1.stupeň ZŠ, 2. kategória: 2.stupeň ZŠ. Našu školu reprezentovali v 2. kategórii 2 žiačky – Natália Haschová zo 6. A triedy a Daniela Kršiaková zo 7. A triedy. Daniela Kršiaková sa umiestnila na 2. mieste.

15. decembra 2009 Redakčná rada vydala druhé číslo školského časopisu Fajnovinky. Pripomíname si v ňom jubileum - 50 rokov života našej školy, nechýbajú rubriky ako Liga zdravia, Škola plná talentov, Stojí to za to, Fantázia nepozná hranice, Pobavme sa, Páli vám to? a iné. Samozrejme, nechýba ani kupónik šťastia.

Žiaci 6.B sa zúčastnili literárno-hudobnej exkurzie. V malebnom prostredí pod Urpínom v Banskej Bystrici sa cítili výborne. 

4. novembra 2009 sa v priestoroch CVČ v Žiari nad Hronom konalo obvodné kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Našu školu reprezentovala Veronika Ukropová, žiačka 9. A triedy a umiestnila sa na 3. mieste.

Na hodinách slovenského jazyka tvorili žiaci 8. A a 8. C triedy zaujímavé reklamy. V učebni IKT si precvičili zručnosti pri práci s počítačom a naučili sa tvoriť prezentácie v PowerPointe. Zaujímavou formou si precvičili cudzie slová a zároveň rozvíjali fantáziu a tvorivosť. Na ďalšej hodine práce prezentovali a hodnotili.

6. novembra 2009 vyšlo prvé číslo školského časopisu Fajnovinky v tomto školskom roku. Nechýba v ňom veľa zaujímavých aktivít, zábava, obľúbené rubriky, rozhovor s pánom riaditeľom či kupónik šťastia.

13. 9. 2009 sme zaslali do celoslovenskej súťaže triednych a školských časopisov PRO SLAVIS 2009 3 čísla školského časopisu Fajnovinky.

Október – mesiac úcty k starším - už tradične prináša literárno-výtvarnú súťaž Mám svojich starkých veľmi rád. 5. 10. 2009 sme odoslali do CVČ v Žiari nad Hronom literárne práce týchto žiakov 2. stupňa: Javorová, Štrbová, Štompfová, Slašťanová, Lukáčová, Uhrovičová, Pančíková, Hasch (7. A), Búci, Bezáková, Kopisová, Stribulová, Hasch, Hrmo (5. A).

12. októbra sa realizovalo školské kolo Olympiády zo SJL. Do školského kola sa zapojilo 7 žiakov 8. a 9. ročníka (1 žiak 8. ročníka a 6 žiakov 9. ročníka). Žiaci pracovali anonymne, pod vylosovaným číslom. Školské kolo pozostávalo z 3 častí (test, transformácia textu a rečnícky prejav) a prebiehalo počas 3 vyučovacích hodín. Žiaci boli vopred oboznámení s pravidlami súťaže. Na druhý deň sme vyhodnotili priebeh Olympiády zo SJL a rozdali žiakom diplomy. Víťazka, Veronika Ukropová, žiačka 9. A triedy, postupuje do obvodného kola. Na 2. Mieste sa umiestnil Martin Žurav, žiak 9. B triedy a udelili sme dve 3. miesta pre zhodný počet bodov, a to Ľubomírovi Gocníkovi z 9. A a Michalovi Nociarovi z 8. C.
Ukážka testu Olympiády zo SJL (*.doc)

14. októbra 2009 sa žiaci 9. a 8. ročníka zúčastnili divadelného predstavenia v Bratislave. Navštívili Novú scénu, kde pod vedením p. uč. Kaníkovej a p. uč. Némethyovej sledovali muzikál Na skle maľované.

Žiaci 9. C triedy sa 20. októbra 2009 pod vedením p. uč. Foltánovej zúčastnili literárnej exkurzie v Tajove.

Žiaci 5. ročníka navštívili v októbri Mestskú knižnicu M. Chrásteka v Žiari nad Hronom, kde prebehli literárne hodiny na tému: Dúha vodu pije - ústna ľudová slovesnosť.

Ústav pro informace ve vzdělávání v Prahe – Národní pedagogická knihovna Komenského v Prahe a Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave vyhlásili k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc česko-slovenský projekt Záložka do knihy spojuje školy. Aj my sme sa zapojili do tohto projektu. Slovenská pedagogická knižnica nám kvôli nízkemu počtu prihlásených škôl v Čechách pridelila partnerskú školu zo Slovenska - Základnú školu, Hlboká cesta 4, v Bratislave - s ktorou sme si vymenili záložky. Záložky tvorili žiaci 5. ročníka na hodinách SJL.  

Jedáleň

ŠKD

Kontakt

  • Základná škola
  • Ul. Dr. Janského č.2
  • 965 01 Žiar nad Hronom
  • --------------------------------------
  • Telefón: +421 45 673 21 45
  • fax: +421 45 673 21 45
  • e-mail: skolazh@gmail.com
  • --------------------------------------
  • Školská jedáleň:
  • sjzsjan@gmail.com
  • +421 45 672 52 14