O škole

Špeciálny pedagóg

Výchovný poradca

Školský psychológ

Tvorivkovo a Šikovníčkovo 2019/2020

Žirafa je vysoká 6 m, dlhá 3 metre, váži okolo 1 500 kg. Má veľmi dlhý (45 - 50 cm) a silný jazyk sfarbený do fialova. Na hlave má malé rožky ktoré majú 15 cm. Živí sa lístím a trávou. Má dobrý čuch. Behá rýchlosťou až 50 km/h. Tak prečo si ju nevytvoriť. Hruštičkám sa to naozaj podarilo

Popri aktívnom športovaní máme v ŠKD čas aj na tvorenie.

darčekyMilí budúci prváčikovia, takéto darčeky pre Vás pripravili pani vychovávateľky. Potešia Vás v septembri. Tešíme sa na Vás.
V ŠKD sa vyrábali darčeky k MDŽ - fotografie TU
Nech krása a sviežosť nestratí sa s vekom,
za starostlivosť obdariť chcem Ťa kvetom.
Nech stále pohoda vôkol Teba je len,
prajem Ti s láskou v dnešný Deň žien.
Želajú Húseničky a Hrustičky.

Klubáci s nadšením tvorili "Valentínky".

Húseničky sa začali pripravovať na KARNEVAL. Páčia sa vám naše masky?

Vtáča spieva pieseň clivú,
vo februári nevie inú.
Zobáčikom na okno,
klopká prosbu o krmivo.
Venčekom z prírodnín sme naplnili brušká vtáčikom ... a možno sme dali tip aj vám ostatným, ako môžete v zime nakŕmiť hladné vtáčiky.


Urobím si snehuliaka na najbližšom brehu.
Urobím si snehuliaka z bielučkého snehu.
Jedna guľa, druhá guľa, tretiu na vrch dám
a už stojí snehuliačik a už stojí tam.
Tohto roku nám akosi snehová nádielka nepraje. Tak Hruštičky stavali snehuliakov aspoň z papiera.

Spôsobov  ako vlastnoručne vyrobiť ozdoby na vianočný stromček je mnoho. Jedným z nich sú aj sadrové odliatky s vianočným motívom. Potrebujete iba formu, sadru a vodu. Buď ich necháte biele alebo natriete metalickou farbou a papierovou utierkou trochu otriete reliéf. Sú vhodné aj do ikebán alebo ako menovka na darček. Fantázii sa medze nekladú.

"Medový perníček, do srdca chodníček." Medová, sladká spokojnosť žiarila v tvárach našich klubákov, ktorí si pripravili túto sladkú maškrtu. Surové perníky prevzali od nás tety kuchárky, ktorým veľmi pekne ďakujeme za pomoc. O chvíľu sa z jedálne šírila čarovná vôňa medovníkov. Pochúťka bola na svete a čakala na naše brušká.

Firma K - systém v Žiari na Hronom nás požiadala o pomoc. Vyrobiť 200 kusov vianočných pohľadníc na vianočné firemné trhy pre zamestnancov. Výťažok bol v rámci charity zaslaný detskému domovu. Výzva to bola naozaj veľká. A tak sa HÚSENIČKY a HRUŠTIČKY pustili do práce. Fantázia a kreativita detí nemala hraníc. 

Vďaka rodine Hlaváčovej, ktorá darovala školskému  klubu vianočný stromček aj s osvetlením,  si Hruštičky vychutnávajú predvianočné obdobie ako sa patrí. Vyrobili papierové ozdoby, ktoré vyzerajú na stromčeku naozaj úžasne. Niet väčšej radosti ako z vlastnoručne vyrobených ozdôb.
Beáta Čamajová

Vianočné pozdravy patria neoddeliteľne k sviatkom. Hruštičky v klube vyrábali ostošesť. Zároveň napísali aj Ježiškovi. Bolo milé, keď väčšina detí si priala pokoj a zdravie.
Beáta Čamajová

Aj takto netradične vyrobili Húseničky a Hruštičky eko vianočný stromček.

Tohtoročnú výzdobu vianočného stromčeka v jedálni  poňali Húseničky a Hruštičky tradične. Popasovali sa s látkou, ktorú vypĺňali vlizelínom.

Gaštan jedlý patrí k najstarším kultúrnym drevinám sveta. Jeho plody boli v minulosti základnou potravinou s podobným využitím ako dnes zemiaky a tešili sa veľkej obľube. Gaštanová múka bola dostupnejšia ako obilná a pečené či varené gaštany sa bežne využívali ako príloha k mnohým jedlám. Hruštičky vyrábali z nejedlých gaštanov rôzne zvieratká a postavy - snehuliak, vzpierač, slimáky, papagáje atď.
Beáta Čamajová 


Naši prváci si vyskúšali prácu maliarov. Podarili sa im autoportréty?
Starkí naši najmilší
Vám z detského srdiečka vľúdny pozdrav letí,
veľa zdravia, šťastia od všetkých detí.
Nech Vám úsmev zdobí Vašu tvár
a srdiečko hreje naša láska a úcta k Vám.


Betón – stavebný materiál, ktorý sa používa pri stavbe domov, panelákov. No nielen to! Dekorácie z betónu. Príprava je naozaj jednoduchá a výsledok unikátny. Všetko, čo potrebujete, je len suchý betón, voda, silónové pančuchy, motúz, fantázia a chuť si niečo vytvoriť. Húseničky a Hruštičky sa môžu pochváliť krásnymi dekoráciami, ktoré dodajú nášmu ekoparku pozitívny vzhľad aj v tieto upršané dni. Čamajová, Marušková

Jeseň, pani bohatá, farbí listy do zlata. Jesennú nádielku Hrustičky využili tvorbou zaujímavých účesov. Práca ich naozaj zaujala.  


Aj my vieme vyrobiť všeličo z gaštanov. Hlavne, keď máme takého pomocníka, akým bol v jeden októbrový deň ocko Nellky Tonhajzerovej, pán Michal Tonhajzer, ktorý nám predvŕtavaním dier do gaštanov veľmi pomohol. To sa nám potom pracovalo jedna radosť. Veď pozrite ... Ešte raz veľké ďakujeme :)

 

A keďže tu už máme farebnú jeseň, farbami žiari aj náš klub. Prváci a štvrtáci spojili príjemné s užitočným a tak trošku sme sa pohrali s nahrabaným lístím. Naši klubáci ukázali akí sú kreatívni a s nadšením vytvorili jesenné sovičky.

 

Mačka po svojich predkoch zdedila vynikajúci zrak a sluch, k lovu dokonale prispôsobené telo. Ešte prednedávnom bola neodmysliteľnou súčasťou každého vidieckeho domu. Hruštičkám sa táto technika páčila a svedčia o tom aj samotné práce.

 

Každý šťavnatý kúsok jablka zásobuje telo energiou, spoľahlivo uhasí smäd vďaka obsahu ovocných kyselín a dobre zasýti. Veľmi veľa výživných látok sa nachádza už v šupke, preto by sa pri konzumácii jablko nemalo šúpať. Aké látky obsahuje jablko? Vodu, vlákninu, vďaka ktorej má blahodarný účinok na náš metabolizmus, veľa pektínu, ktorý na seba viaže škodliviny z tela a odvádzajú ich von, nenasýtené tuky, vitamín C, minerály: draslík, vápnik, horčík, rad antioxidantov, ktoré znižujú riziko ochorenia na rakovinu, vysoký obsah fruktózy. Hruštičky si samy pokrájali jabĺčka a vyrobili jablkový šalát. Nechýbala škorica, med, ovsené vločky, citrón. A že im naozaj chutilo, vidieť z fotografií.

 

Som ježko, ako dospelý mám až 8 000 pichliačov. Som nočný tvor, ktorý cez deň spí. Nemám rád spoločnosť, radšej sa túlam za potravou sám. Svet vnímam najmä svojím čuchom. Aj uši, keďže väčšina mojich aktivít sa odohráva v noci a vtedy mi zrak veľmi nepomáha, sú pre mňa veľmi dôležité – pomáhajú mi hľadať potravu a avizujú nebezpečenstvo. Aj takéto informácie hľadali Hruštičky v školskom klube z internetu. V rámci brainstormingu sa tejto úlohy zhostili zodpovedne. Na záver si vyrobili ježka.

 

Jeseň je čarovné obdobie plné farieb a ponúka nám veľa možností k tvorivosti. Jesenné chvíle si klubáci spríjemnili zdobením tekvíc a tvorením z gaštanov. 


VÝROBKY 2018/2019

VÝROBKY 2017/2018

VÝROBKY 2016/2017

VÝROBKY 2015/2016

VÝROBKY 2014/2015

VÝROBKY 2013/2014

VÝROBKY 2012/2013

VÝROBKY 2011/2012
VÝROBKY 2010/2011
VÝROBKY 2009/2010

 

Jedáleň

ŠKD

Kontakt

 • Základná škola
 • Ul. Dr. Janského č.2
 • 965 01 Žiar nad Hronom
 • --------------------------------------
 • Telefón: +421 45 673 21 45
 • fax: +421 45 673 21 45
 • e-mail: skolazh@gmail.com
 • --------------------------------------
 • Školská jedáleň:
 • sjzsjan@gmail.com
 • +421 45 672 52 14