O škole

Špeciálny pedagóg

Výchovný poradca

Školský psychológ

Novinky

 

deviataciDeviataci odišli ....

 

Fotografie zo slávnostného odovzdávania vysvedčení nájdete TU...

A odiši ozaj s hrmotom, pozrite si video TU ...

 

koniec rokaPre žiakov sa dnes skončil školský rok a prevzali si vysvedčenia. Všetkým prajeme príjemné prázdniny a pekné leto :). 

 

 

cpppapO Z N A M  

Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie

k 01. júnu 2020

Vážení klienti,

oznamujeme Vám, že Úrad verejného zdravotníctva SR vzhľadom na priaznivú epidemiologickú situáciu umožnil otvoriť naše zariadenie v obmedzenom režime, za dodržania prísnych epidemiologických opatrení.

Celý oznam, rozsah poskytovaných služieb a kontakty nájdete TU

28.6.2020 utulokPiatim psíkom urobili radosť húseničky, keď si ich zobrali z útulku a venčili ich počas dopoludnia. Ostatné psíky dostanú aspoň maškrty, ktoré sme im priniesli a určite ich ešte niekedy navštívime.
26.6.2020 9A9.A posledný krát aj na opekačke ....
fotografie TU 
25.6.2020
den otcovFutbal zahrať, lego zložiť,
či bicykel opraviť,
všetko zvládneš, ocinko môj,
na všetko si odborník.
den otcovChcem Ti dnes poďakovať
a zasa raz zopakovať,
že si pre mňa ten naj ocko,
nezabúdaj nikdy na to!
Krásny "Deň otcov".
25.6.2020 9a9.A sa rozlúčila so svojimi vyučujúcimi a spolužiakmi na sladko. Ďakujeme a prajeme veľa úspechov v ďalšom živote. 
25.6.2020 hokejZačínajúci, zdokonaľujúci sa a perfektní korčuliari z húseničiek si dali kolieskomániu na štadióne. Hokejový zápas a voľné jazdy sólo či dvojice ukázali, že koliesok sa nebojíme.
21.6.2020 chodnikPocitový chodník je súčasťou Záhrady, ktorá učí. Potrebuje pravidelnú údržbu. Hruštičky si vyhrnuli rukávy a vrátili mu pôvodný vzhľad.
21.6.2020 žirafaŽirafa je vysoká 6 m, dlhá 3 metre, váži okolo 1 500 kg. Má veľmi dlhý (45 - 50 cm) a silný jazyk sfarbený do fialova. Na hlave má malé rožky ktoré majú 15 cm. Živí sa lístím a trávou. Má dobrý čuch. Behá rýchlosťou až 50 km/h. Tak prečo si ju nevytvoriť. Hruštičkám sa to naozaj podarilo. 
21.6.2020 zvieratkaŽiaci z 1.B sa oboznámili s témou Živočíchy. Pomocou prezentácií a náučných videí sa dozvedeli zaujímavé informácie o živočíchoch - o životných prejavoch, kde žijú, ako sa pohybujú a akú potravu prijímajú.
18.6.2020 piskvorkyVieš hrať piškvorky? Deväť štvorcov a dva symboly. Vyhráva ten, kto v akomkoľvek smere skôr vytvorí piškvorku. Klubáci využili letné chvíle na školskom dvore aj takto ... Piškvorky sú super zábava, vyskúšajte.
18.6.2020 hrySpoločné chvíle v klube trávime čo najviac na našom školskom dvore, ktorým sa ozýva veselý smiech našich klubákov. Ste zvedaví, ako sa zabávame? Naše obľúbené hry sú škôlky, mínové pole, hra Semafor a úplne top sú vodné hry. Slniečko svieť nám, nech ešte  do konca školského roka zažijeme, čo najviac takýchto spoločných chvíľ.
18.6.2020 malovanie vodouVyskúšali sme si maľovanie vodou po letnom daždi, bola to zábava...
15.6.2020 cheSiedmaci opäť riešili online pokusy z chémie. Tentoraz sa zamerali na Faktory, ktoré ovplyvňujú rýchlosť chemických reakcií. Pri bádaní a experimentovaní im pomohli voda a šumivá tableta, či ocot a sóda bicarbona:) Ukázali ostatným svoje domáce projekty...pokusy, ktorými skúmali vplyv teploty a vplyv veľkosti povrchu tuhého reaktantu na rýchlosť chemickej reakcie, ale uskutočnili aj online pokusy na overenie vplyvu koncentrácie reaktantov na rýchlosť reakcie. Opäť sme sa uistili o tom, že bádanie je zábava :) 
11.6.2020 tvoreniePopri aktívnom športovaní máme v ŠKD čas aj na tvorenie.
Čamajová
11.6.2020 vodaŽiaci z 1.B sa oboznámili s témou Voda. Pomocou prezentácií a náučných videí sa dozvedeli a naučili informácie o vode, s ktorými pracovali počas blokového vyučovania, kde prepojili predmety matematiku, slovenský jazyk a prvouku.  
11.6.2020
dobre nápadyNielen pre tých, čo sú doma ...
aj na tejto stránke nájdete dobré nápady rôzneho druhu (do školy, do domácnosti, na hranie, pre menších aj väčších..), stačí len nahliadnuť, prelistovať https://www.dobre-napady.sk/ .
školský špeciálny pedagóg
6.6.2020
skd pohybSpontánny pohyb je zväčša ten, ktorý dieťa vykonáva v domácom prostredí a spoločne s členmi svojej rodiny. Môže to byť hra na ihrisku, naháňačka na dvore, kopanie do lopty, ale aj spoločné korčuľovanie, bicyklovanie, plávanie či prechádzky po prírode. Cielený pohyb sú aktivity, ktoré sú uskutočňované v našom klube. 
Čamajová 
6.6.2020 Jedlá BalkánuTakto robila domácu úlohu z geografie Zuzka zo 7.B. Témou boli  jedlá Balkánu.
1.6.2020 koronaVraciame sa do školy
Aj keď za prísnych opatrení, naša škola zas ožila detským smiechom ... 
Fotografie nájdete TU
1.6.2020  projektyHúseničky zbierali informácie, triedili si ich a napokon vytvorili projekty o zvieratách. Dodržaním kritérií sa im to takto podarilo: fotografie nájdete TU
1.6.2020 poeziaNedeľná chvíľka poézie z karantény - nájdete na youtube
23.5.2020 sovickyI.B - trénujeme a tešíme a do školy
video od pani učiteľky nájdete TU
23.5.2020

neutralizaciaČervená kapusta opäť nesklamala :)

Aj neutralizáciu sme sa naučili pomocou reakcií látok v domácnosti a červenej kapusty. Žiakov farebné zmeny bavia, hlavne, keď si to môžu sami vyskúšať. Tí, ktorí si nestihli pripraviť vhodné materiály, museli len sledovať pokusy svojich spolužiakov a na základe videného odvodiť závery...

Fotografie TU

20.5.2020 vieme toČo si chcete precvičiť tento týždeň? 
Našla som pre Vás ďalšiu super stránku... https://www.viemeto.org/
Vieme po slovensky, po anglicky, po nemecky
Vieme matiku
Vieme programovať
Stačí len napísať, čo si chceš precvičiť a môžeš začať. 
Pozdravujem Vás, školský špeciálny pedagóg.
20.5.2020 telesaMatematika môže byť aj zábavná.  Presvedčili sa o tom žiaci 1.B triedy. Cez rôzne prezentácie získali nové informácie o geometrických telesách, potom svoje vedomosti overovali a upevňovali a nakoniec si precvičovali svoje zručnosti a predstavivosť pri vytváraní geometrických telies.
18.5.2020 posVšetky tri výherkyne internetovej súťaže tvorivosti Pohronského osvetového strediska sú z našej školy (III.B). Dievčatá, gratulujeme :)
17.5.2020 listyJa napíšem dvom spolužiakom..... Ako sa píše adresa? .... Niečo aj nakreslím.... Čo si vyberiem - list alebo pohľadnicu? .... Napíšem, čo mám nové..... Kde zoberiem známku?...... Odnesiem to do domovej schránky..... Odpíše mi niekto? ..... Takéto problémy riešili húseničky dva týždne. Nakoniec sadli, napísali, rozposlali alebo rozniesli.... no a čakali, čakali...... a DOČKALI SA.  
17.5.2020 citanieV prvom ročníku rozvíjame nielen techniku čítania ale aj čítanie s porozumením. Žiaci by mali správne, plynulo a s porozumením prečítať primeraný text, orientovať sa v deji prečítaného, určiť hlavnú myšlienku, reprodukovať ho, odpovedať na otázky, tvoriť otázky k obsahu a vyjadriť svoje pocity z prečítaného textu. A takto sme čítali s porozumením.  
15.5.2020

basnePodnietenie talentu, kreatívneho myslenia a tvorivosti  je v dnešnej dobe veľmi dôležité. Niekedy je veľmi náročné zaujať žiakov tak, aby na vyučovaní dávali nielen pozor, ale aby boli aj aktívni. Viac ako čítanie básní ich dokáže zaujať vlastná tvorba. Na tému JAR sa pohrali s veršami  tretiaci a vznikli z toho krásne básne, ktoré nájdete TU: https://issuu.com/zsjanzh/docs/basne_3b

14.5.2020 Takýto krásny list nám prišiel do školy. Samko, ďakujeme :)

list list  list
 
14.5.2020 kapustaVšetci žiaci sa veľmi radi stretávajú na online hodinách chémie, pretože skoro na každej predvádzajú nejaké svoje pokusy, učia sa vlastnosti rôznych látok, ich reakcie, ako s nimi pracovať, ako sa pred nimi chrániť.

Ôsmaci zistili, že červená kapusta im perfektne nahradí pH papieriky, jej farebné zmeny pomocou rôznych látok, ktoré našli doma im až vyrazil dych...z fialovej červená, ale aj modrá, zelená, či žltá...záležalo, či to bolo kyslé, alebo naopak, zásadité ... videohovor cez ZOOM sme museli dvakrát predlžovať :)

Pomocou IT akadémie riešili záhadné vlastnosti hydroxidu sodného. Zistili, že hydroxid sodný pohlcuje vlhkosť, ale aj reaguje so vzdušným kyslíkom a postupne sa rozpúšťa vo vzniknutej vode :) 
13.5.2020 timDeviataci sa zahrali pomocou IT akadémie cez Zoom na Pomocný vyšetrovací tím a pomohli vyriešiť záhadu: "Ktoré bolo posledné jedlo obete zločinu nájdenej v kancelárii?" Zopakovali si tak dôkazové reakcie prírodných látok v neznámej vzorke. Mala obeť Raw zeleninový šalát s citrónovou šťavou, alebo Palacinky s džemom a smotanou? To bol problém, ktorý riešili s veľkým záujmom :) 
13.5.2020 1.B v pohybe1.B v pohybe ... video nájdete TU
13.5.2020 den matiekDeň matiek je špeciálny čas povedať našim mamám ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú a vyjadriť im našu vďačnosť za všetko, čo pre nás urobili.
Pre každého človeka je najdôležitejším človekom na svete "MAMA". Mama, ktorá všetko chápe, všetko odpúšťa, vždy nás poľutuje a bude nás stále milovať.

Druhú májovú nedeľu sme vzdali úctu všetkým mamičkám, mamkám, maminám rôznym spôsobom. Žiaci v III.B sa spojili a spoločnými silami zveršovali básničku pre ich milované mamičky a potešili ich srdiečka.
13.5.2020 Pozdravujem všetkých našich žiakov!slovencina
Ak si chceš precvičiť slovenčinu, klikni na túto stránku nájdeš tam gramatiku, literatúru, sloh. Je tam teória aj príklady, testy, pravopis si možno precvičiť v diktátoch. 
https://slovencina.eu/  

vcvAk sa potrebuješ precvičiť v biológii, chémii, fyzike, matematike, táto stránka je zas pre Teba

Ak potrebuješ čosi prekonzultovať so mnou, napíš (aj na bezkriedy..). 
Školský špeciálny pedagóg
7.5.2020 balikAko prežiť koronaizoláciu s pubertiakmi ...
 video si pozriete TU
7.5.2020 tvorivkovoTvorivé chvíľky I.B - video si pozriete TU
5.5.2020  vyzvaHúseničky si precvičili získané životné zručnosti vo výzve na dva týždne. Použili zodpovednosť cielenú na vlastný pokrok, vynaliezavosť pre originálne nápady, odvahu pri prezentácii, úsilie na dodržanie stanoveného termínu a podaril sa aj zmysel pre humor. Ich dielka všetkého druhu a videá hovoria za všetko. 
Videá a fotografie nájdete TU
Audio  nahrávky nájdete TU
5.5.2020  matikainPre malých i veľkých
trénujeme, opakujeme a náhodné chyby všetkým opraví počítač...
Matematika (1.-9. ročník) https://www.matika.in/sk/
Slovenčina (1.-6. ročník) https://www.gramar.in/sk/
Geografia https://www.geograf.in/sk/
Finančná gramotnosť (1. stupeň i 2. stupeň) https://www.zlatka.in/sk/
                          Školský špeciálny pedagóg
5.5.2020
citankaPrváci a druháci,
chceli by ste si niečo zaujímavé prečítať?
Tu nájdete pracovný zošit "Mimočítankové čítanie 2" práve pre Vás: https://kniznica.orbispictus.sk/mimocitankove-citanie-2/#1

Tretiaci, aj Vy si môžete prečítať a odpovedať na otázky a úlohy v pracovnom zošite "Mimočítankové čítanie 3": https://kniznica.orbispictus.sk/mimocitankove-citanie-3/#1

Štvrtáci, pre Vás je pracovný zošit "Mimočítankové čítanie 4", v ktorom nájdete množstvo zaujímavých informácií z prírody, histórie a geografie: https://kniznica.orbispictus.sk/mimocitankove-citanie-4/#1

Príjemné čítanie.
Školský špeciálny pedagóg
5.5.2020 emkaemkaEmka Oriešková z 1.B sa umiestnila na 3. mieste v súťaži Veľkonočná kraslica, ktorú organizovalo Pohronské osvetové stredisko.

Gratulujeme. 
4.5.2020 prirodaŽiaci z 1.B sa oboznámili s témou Živá a neživá príroda. Pomocou prezentácií sa dozvedeli a naučili, čo vlastne živá a neživá príroda je a čo do nej patrí. Potom triedili obrázky a výsledkom je projekt. A veru rozlíšiť zložky živej a neživej prírody pre našich prvákov už nebude žiaden problém.  
1.5.2020 rozpustanieAj siedmaci robia pokusy z chémie pomocou IT akadémie online. Pomocou domácich pokusov si zisťovali, aké tepelné zmeny nastávajú pri rozpúšťaní rôznych látok vo vode. Zistili, že niektoré látky, ako napríklad sóda bicarbóna, alebo šumienka, či šumivý vitamín ochladia nádobu pri rozpúšťaní vo vode, lebo teplo potrebujú na svoje rozpustenie. Iné látky, ako napríklad sóda na pranie, teplo pri rozpúšťaní uvolnia, nádoba sa zohriala. Teplota na teplomeri bola vyššia ako pred rozpúšťaním. Takto sme si utvrdili vedomosti o exotermických a endotermických reakciách a tiež sme sa naučili nakresliť z priebehu reakcií grafy. Snažili sme sa, aby boli také, ako na merači.
Online výuka nás naučí aj lepšie využívať techniku, čím si precvičíme rôzne zručnosti.
1.5.2020 biokatalyzatoryPo uzavretí školy sme s deviatakmi riešili  tiež pomocou IT akadémie Biokatalyzátory, ale už pomocou videokonferencie. Všetkých táto forma výučby zaujala, aj keď pokus s meračom museli len sledovať ako demonštračný. Meracie zariadenia totiž doma nemajú. Ale aspoň si mohli overiť rozklad peroxidu vodíka pomocou zeleniny formou vlastných žiackych pokusov a sledovaním, aké množstvo bubliniek vytváral na zelenine vznikajúci kyslík :)
1.5.2020 bioplastyDeviataci ešte tesne pred uzavretím školy riešili pomocou  IT akadémie problém, či sa dá vyrobiť plast z mlieka. Overovali si tým, že aj ocot a vyššia teplota vplývajú na denaturáciu bielkovín. Zistili, že stačí teplota nad 40°C, pri pridaní octu aj nižšia. Po niekoľkých dňoch nimi vyrobený bioplast bol úplne tvrdý. Dozvedeli sa, že podobné bioplasty sa používajú napr. na výrobu gombíkov :).
1.5.2020 chePodarí sa uhasiť sviečku oxidom uhličitým? ... to bol problém, ktorý riešili siedmaci na online hodine z chémie :) Pomohla im sóda bicarbóna a ocot. Keď si pripravili oxid uhličitý, overili si jeho vlastnosti, aj to, ako keby zázrakom bezfarebný neviditeľný plyn zahasil  horiacu sviečku :) pokus sa všetkým páčil a overili si pri ňom nielen vlastnosti oxidu uhličitého, ale aj o akú chemickú reakciu ide ... keďže sa im fľaša s reakčnou zmesou ochladila, správne usúdili, že ide o endotermickú reakciu :) Tešíme sa na ďalšie stretnutia s chémiou :) 
Lukáš zo 7.B už poslal aj spätnú väzbu formou jeho videa, ako vyrobil domáci hasiaci prístroj :) Šikovný, však?
1.5.2020 zahradaPočas Coronakrízy naše pani asistentky učiteľa pomohli upraviť školskú učebňu v prírode a pripraviť ju tak na výučbu žiakov, keď sa vrátia do školy. Dúfame, že to bude už skoro ...
1.5.2020 vyzva1.B plnila športovú výzvu - video nájdete TU
27.4.2020  vrabčekPrváci, druháci,
vyšlo špeciálne číslo Vrabčeka pre deti, ktoré sú doma. 
Čítajte, hádajte, lúštite, učte sa s Vrabčekom v školičke. Nájdete ho na tomto odkaze.
Školský špeciálny pedagóg
27.4.2020 samkosamkoSamka Mikulčíka zaujala spoločensko - vedná aktivita - dopravný kvíz. Preverila jeho vedomosti z oblasti dopravných značiek, pravidiel cestnej premávky. Výborne Samko. 
27.4.2020 danielkaDanielka sa v rámci aktivít školského klubu zapojila aj s ocinom. Cvik plank, ktorý zapája všetky svalové skupiny vyzerá jednoducho, ale výdrž, to je už niečo iné. Super Danielka. 
27.4.2020 cesnakMathiasko Chylík v rámci prírodovedno - environmentánej výchovy zbieral tak zdravý a v poslednej dobe populárny medvedí cesnak. Jeho účinky sú:
- prečisťuje organizmus
- priaznivo pôsobí na žalúdok a črevný systém,
- znižuje krvný tlak,
- má antibiotické a protizápalové účinky,
- čistí aj zahlienené pľúca, priedušky a zmierňuje dýchacie ťažkosti, - pôsobí proti črevným parazitom
- pôsobí na omladenie organizmu 
24.4. 2020 detickyMilí žiaci prvého stupňa, hráte sa radi dobble?
Na týchto stránkach sú na stiahnutie zadarmo. Hraj sa, trénuj a opakuj si... . 
1. roč. Pohrajme sa s písmenkami:
dobble písmenká (veľká abeceda)
dobble písmenká (malá abeceda)

kartičky s písmenkami
2.roč. Pohrajme sa so slovami s ly:
slová s "ly"
3. a 4.roč. Pohrajme sa s vybranými slovami a násobilkou:
Na stránke nasedeticky.sk nájdeš aj mnoho iných, zaujímavých pracovných listov, hier a nápadov (aj pre mladších i starších súrodencov).

V prípade ťažkostí, otázok môžu žiaci i rodičia kontaktovať školského špeciálneho pedagóga na adrese: zuzana.cicmancova@zsjanzh.edu.sk
škol. špeciálny pedagóg
22.4.2020 den zemeDnes (22. apríl) je Svetový deň Zeme. Húseničky z 1.A obdivujú prírodu a chránia ju. Pozrite sa, aké poklady objavili pre budúce generácie.
21.4.2020 bodyHúseničky nezaháľajú. Okrem písania, čítania a počítania sa orientujú aj v anglickom jazyku. Sami si vytvorili novú slovnú zásobu, prostredníctvom prezentácií a videí sa ju naučili, no a zdokonalili si ju aj prepojením so spevom. Good job!
21.4.2020 saraSarka mala narodeniny, húseničky nezabudli a poslali jej pozdrav. Tešia sa, kedy spolu oslávia. 
17.4.2020 darčekyMilí budúci prváčikovia, takéto darčeky pre Vás pripravili pani vychovávateľky. Potešia Vás v septembri. Tešíme sa na Vás.
17.4.2020 zahradkaNiečo na pohladenie duše. Takto to vyzerá pred ŠKD, pozrite si foto  ...
17.4.2020 1bPrváci nezáhaľajú, trénujú, tvoria, ...pozrite sa TU
17.4.2020

pojmové mapyAby si žiaci pri online učení viac zapamätali  a utriedili si svoje myšlienky, zvolili sme si jeden z najlepších spôsobov, ako to docieliť POJMOVÚ MAPU. Pojmová mapa je kognitívnym nástrojom na vizuálne znázornenie vzťahov medzi myšlienkami, slovami  alebo  symbolmi. Tretiaci si utriedili svoje myšlienky a slová o vtáčikoch a vznikli z nich krásne pojmové mapy.

Judita Môciková

17.4.2020

učeniePrerušenie školského roka trápi nielen nás učiteľov, ale aj našich rodičov. Obdobie, v ktorom sa práve nachádzame prináša mnohé výzvy. Jednou z nich je aj online učenie, prostredníctvom ktorého naďalej podporujeme školské návyky našich žiakov.

Tretiaci sa už tretí týždeň spoločne stretávajú pri online učení. Ocenili to nielen rodičia, ale aj samotné deti, ktoré sa na online učenie veľmi tešia, nie tak na samotný proces učenia, ako na to, že sa môžu navzájom vidieť, porozprávať , zasmiať  a podeliť sa o svoje dojmy. Taktiež majú pravidelný režim, učia sa väčšej samostatnosti,  zodpovednosti a na diaľku si plnia svoje školské povinnosti.  O tom, že učiť sa dá na diaľku, svedčia aj tretiacke práce a videá :-).

Za spoluprácu a asistenciu pri práci ďakujem hlavne rodičom.

(foto TU)

Judita Môciková

16.4.2020 citenieTakto číta I.B, pozrite si video
14.4.2020 dúhaFilipko Kútik sa zapojil do tvorby dúhy, ktorá má symbolizovať súdržnosť počas pandémie.
14.4.2020 vyzvaJarná outdoorová aktivita - jarné upratovanie prírody:)
Pripravili sme pre vás a vaše deti jarnú outdoorovu aktivitu. Pri príjemných jarných prechádzkach sa určite stretávate aj s odpadom, ktorý niekto nezodpovedný vyhodil rovno do prírody. Prosím pomôžte prírode do nového štartu po zimnej prestávke a vyzbierajte aspoň jedno vrece odpadu.
Pravidlá výzvy nájdete TU
14.4.2020

videokonferenciaIT akadémiu z Chémie overujeme aj pomocou videokonferencií

Začali sme s ôsmakmi a skúmali sme čo sa stane, ak do vody budeme fúkať vzduch pomocou slamky. Keďže doma nemáme meracie zariadenia ani pH metre, pomohli sme si výluhmi z červenej kapusty, cvikle, čučoriedok - kto čo zohnal:). Farba indikátorov sa zmenila, najlepšie to bolo viditeľné pri červenej kapuste. Žiakom sa videokonferenčné riešenie danej úlohy páčilo, mohli si navzájom pozrieť, kto ako zvládol daný pokus, prediskutovať si sporné otázky. Tešíme sa na ďalšie učenie pomocou videokonferencie:)

Na záberoch vidíme fázy skúmania aj porovnávania výsledkov :) Fotografie nájdete TU

14.4.2020 veľká nocI.A natáčala Veľkonočné pozdravy:
videá nájdete TU
10.4.2020 nulťáci v pohybeNulťáci v pohybe opakovali čísla, geometrické tvary a grafomotoriku - samozrejme, ešte pred karanténou :)
10.4.2020 3BIII.B prezentuje z domu - videá nájdete tu
10.4.2020 tulipányHúseničky z 1.A sa veru doma nenudia. Pracujú ako včeličky.
5.4.2020 1BAj 1.B sa učí na diaľku
5.4.2020 zahradkaŽiaci 1.B sa zapojili do projektu - Moja malá záhradka.
5.4.2020
Tretiaci ukázali svoje prezentačné zručnosti aj na diaľku.cicavce Samostatne pracovať podľa zadaných kritérií im už nie je cudzie. Učivo o cicavcoch zvládli na jednotku. Poďakovanie patrí aj rodičom, ktorí aj napriek zložitej situácii sú nápomocní a dohliadajú na naše ratolesti.
Ďakujem za spoluprácu všetkým rodičom.  Judita Môciková
 

brozura

Pozrite si aj brožúru so základnými informáciami o škole TU

 

 

jednotka je správna voľba

Jednotka je správna voľba - leták, čo by ste mali o našej škole vedieť TU

      

 

 

linkylinkyV súčasnom období ako i v dôsledku  prebiehajúcej krízy dochádza k zvýšenému výskytu domáceho násilia. Na zvýšené prípady obetí násilných trestných činov upozorňujú nielen odborníci  v rámci Slovenska, ktorí sa s poskytovaním pomoci a krízovej intervencie obetiam násilia stretávajú každý deň na linkách pomoci alebo online chate ale aj samotná Prezidentka SR, ktorá apeluje na súčasnú neľahkú situáciu, ktorá výrazne sťažila obetiam násilia možnosti ako sa osobne domáhať pomoci.

 

V priloženom letáčiku od koordinátora ochrany detí pred násilím nájdete kontakty pomoci pre obete násilia ako aj pre ľudí, ktorí obetiam chcú pomôcť, alebo sa chcú poradiť v neľahkej situácii.

29.3.2020
reklamyStále neviete, do akej školy zapíšete svojho budúceho prváčika? Piataci hľadali, čo je v našej škole to najlepšie. Svoje nápady spracovali do reklamných letákov :). Ako teda vyzerá Jednotka z pohľadu našich žiakov? Pozrite sa sami...
 
27.3.2020 sme domaHúseničky z 1.A sa doma vôbec nenudia, o čom sa môžete presvedčiť TU. Skoro každý deň komunikujú cez sociálne siete s pani učiteľkou a s p. vychovávateľkou.  
 

RÚŠKA SVOJIM ROZDÁVA AJ JEDNOTKArúška

Aj našej škole - Jednotke veľmi záleží na zdraví a ochrane zamestnancov, preto ich nielen dostatočne informujeme o spôsobe prevencie, ale zabezpečili sme pre nich aj ochranné pomôcky – rúška. Pokiaľ rúška boli nedostatkovým tovarom, využili sme ponuku našej pani asistentky Aleny Pavolovej, ktorá prvé rúška ušila. V súčasnosti škola kúpila rúška pre všetkých zamestnancov.

ĎAKUJEME :)

(foto TU)

 

Hviezdoslavov KubínDňa 10. marca 2020 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo súťaže v prednese poézie a pózy Hviezdoslavov Kubín. Aj tento ročník nám ukázal veľký záujem o prednes, hlavne u žiakov prvého stupňa. Odznelo 16 zaujímavých a vtipných ukážok.  Žiaci sa na prednes  zodpovedne pripravovali spolu s pani učiteľkami. Postupujúcim žiakom gratulujeme a prajeme veľa síl do prípravy na ďalšie kolo! Všetkým ostatným ďakujeme za účasť a prajeme neutíchajúci záujem o literatúru.

V prednese poézie sa umiestnili žiaci:
1. miesto Lili Kaščáková 3.B
2. miesto Šimonko Puliš 2.A
3. miesto Sofia Leginusová 3.A
3. miesto Nelly Urblíková 2.B
V prednese prózy sa umiestnili žiaci:
1. miesto Emma Busnyáková 3.B
2. miesto Nelly Tonhajzerová 3.B
3. miesto Nina Šištková 2.B
3. miesto Jakub Macko 3.B 

 Judita Môciková

11.3.2020 dvorVytúžené jarné počasie nás vylákalo na školský dvor, kde sme si vychutnali spoločné chvíle plné hier, skákania, súťaží, tieňového kreslenia kamarátov, zábavy ...
11.3.2020 hliadkaNa školskom dvore rád sa hrám,
o našu bezpečnosť sa tiež postarám.
11.3.2020 animalsŽiaci 1.B sa na hodinách anglického jazyka  oboznámili so slovnou zásobou zvierat žijúcich na farme a v ZOO.  Slovnú zásobu si utvrdzovali pomocou piesní, príbehov a hier. Po osvojení slovnej zásoby, žiaci pracovali v skupinách a vytvárali projekt. Pri tvorbe skupinových projektov sa žiaci učili tvorivo pracovať, plánovať, niesť zodpovednosť, spolupracovať a prezentovať svoju prácu.
11.3.2020 FajnovinkyPrvé číslo školských Fajnoviniek v tomto šk. roku :)
11.3.2020 makke slabikyPrváci sa učili mäkké slabiky a veru už im nebudú robiť problémy.
11.3.2020 konárikyVstalo slnko spoza hory, po nebíčku kráča,
ide budiť včielku, lienku, na konárku vtáča.
A práve tie popadané konáriky v jedno konečne slnečné popoludnie vyzbierali Húseničky a Hruštičky v areáli školy. Pretože bezpečnosť je u nás na prvom mieste.
11.3.2020 rezbárDruhé kolo rezbárskeho remesla. "Aj ja, aj ja," kričali deti. Všetci sa chceli aspoň na chvíľu stať rezbármi. Pozrite sa, ako im to išlo.
         Húseničky a Hruštičky
5.3.2020

rada školyV zmysle zákona NR SR č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a na základe vyhlášky MŠ SR č. 291/2004 Z.z. riaditeľ školy vyhlásil voľby do Rady školy pri Základnej škole, Ul. Dr. Janského č. 2 v Žiari nad Hronom na deň 05.03.2020. Voľby do rady školy sa uskutočnili v jeden deň pre pedagogických zamestnancov, nepedagogických zamestnancov a zástupcov rodičov.

Výsledky volieb nájdete TU.

funkcia Rady školy 

9.3.2020 mdzNech krása a sviežosť nestratí sa s vekom,
za starostlivosť obdariť chcem Ťa kvetom.
Nech stále pohoda vôkol Teba je len,
prajem Ti s láskou v dnešný Deň žien.

Želajú Húseničky a Hrustičky.

V ŠKD sa vyrábali darčeky k MDŽ - fotografie TU
4.3.2020
divadloNaši prváci navštívili divadelné predstavenie "Pom Pomove rozprávky" vo Zvolene.
Kto je Pom Pom? Občas vyzerá ako brmbolec, občas ako parochňa a občas ako klbko vlny. Dievčatku Babuli stihne cestou do školy predstaviť Artúra Buchtu, Gumovacieho pavúka aj Hodinovú Skočpružinu, ktorá sa záhadne stratí z vežových hodín. Celé mesto preto žije v popletenom čase, až kým sa Pom Pom s Babuľou nepodujmú nájsť riešenie.
Deti boli vtiahnuté do sveta fantázie a zažili autentický divadelný zážitok plný hravosti, ktorý ocenili veľkým potleskom.
M. Giláňová, S. Bistová
4.3.2020 Tráviaca a vylučovacia sústavatelo
20. 2. 2020 si tretiaci znovu vyskúšali vysoko efektívne učenie. Počas celého dňa sa učili a spoznávali tráviacu a vylučovaciu sústavu. Prepojili sme slovenský jazyk s literatúrou, prírodovedou a výtvarnou výchovou. Zamerali sme sa na rozvoj prezentačných a sociálnych zručností. Deti si touto formou učenia rozvíjali zmysluplné učenie, tvorivosť a rešpektovať názory svojich spolužiakov.
Žiaci si samostatne prečítali odborný text z palubného denníka, v ktorom si zaznačovali informácie ktoré: vedeli, nevedeli, boli pre ne zaujímavé. Pre lepšie a obrazné pochopenie učiva si žiaci pozreli rozprávku Bol raz jeden život, ktorá ich previedla tráviacou a vylučovacou sústavou. Na základe rozprávky, ale aj prečítaného textu deti po častiach prerozprávali nadobudnuté informácie.
Diskutovali a navzájom si dopĺňali informácie k téme. Na interaktívnej tabuli spoločne priradili časti tráviacej a vylučovacej sústavy, čím sa ich naučili naspamäť. Na základe losovania sa rozdelili do skupín a začala práca v skupinkách. Ako pomôcku pri tvorbe projektov si v skupinkách ešte raz zapísali v správnom poradí jednotlivé časti danej sústavy, vymaľovali a dokresľovali tráviacu a vylučovaciu sústavu v malých postavičkách, rozdeľovali pomiešané makety sústav na vylučovaciu a tráviacu. Každá skupinka dostala nastrihané informácie k jednotlivým vnútorným orgánom a na základe prečítaného textu mali správne priraďovať úlohy alebo význam jednotlivých častí sústav. Touto formou si precvičovali čítanie s porozumením a spoluprácu v skupinách.
Ďalšia fáza bola tvorba projektu, ktorý nadväzoval na predchádzajúcu aktivitu. Navzájom si odkontrolovali priradené informácie k jednotlivým sústavám a vytvorili projekt a zároveň modely jednotlivých sústav. Na záver žiaci pracovali s tabletmi, na ktorých hľadali nové a zaujímavé informácie, o ktorých sa nedočítali v texte. Výsledkom snaženia detí sú krásne projekty a krátka ukážka prezentácie.
 

hodnotenieRiaditeľ   Základnej školy na Ul. Dr. Janského č.2 v  Žiari nad Hronom oznamuje, že v zmysle Usmernenia MŠVVaŠ zo dňa 20. apríla 2020 k hodnoteniu žiakov základných škôl v čase mimoriadnej situácie, spôsobenej prerušením vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020 vydáva nasledovné usmernenie k hodnoteniu žiakov v školskom roku 2019/2020. (nájdete TU)

 

Usmernenie vo formáte *.pdf

25.2.2020

kameneNa našej škole vďaka výzve "V ZŠ úspešnejší, podporenej na základe Operačného programu Ľudské zdroje spolufinancovaného z ESF a EFRR pôsobia dve pedagogické asistentky. Okrem pravidelného systematického písania domácich úloh, kontroly poznámok, vysvetľovania a preskúšania preberaného učiva kladú pedagogickí asistenti dôraz na rozvoj jemnej motoriky a estetického cítenia žiakov so ŠVVP a zo SZP.

Žiaci radi navštevujú našu školskú záhradu a pocitový chodník. Rozhodli sme sa, že si tieto miesta vyzdobíme veselými maľovanými kameňmi. Pod šikovnými rukami detí sa sivé kamene postupne menili na pestré motýle, chrobáčiky, rôzne druhy ovocia, zeleniny a detské tváričky. Veríme, že takto vyzdobený chodník a skalka na našom školskom dvore sa budú páčiť nielen našim žiakom a učiteľom, ale aj ostatným návštevníkom našej školy.

24.2.2020 bezpecny dvorHúseničky a Hruštičky vyrobili na podporu hliadkovej činnosti plagáty. Sú nainštalované na ihrisku s umelým trávnikom. 
24.2.2020
karnevalUž sa Fašiang kráti,
už sa nenavráti,
už dievčence plačú,
že sa nevyskáču.

Každoročne sa lúčime s týmto obdobím Fašiangovým karnevalom. Naša jedáleň sa premení na veľkú rozprávku, plnú filmových a rozprávkových postavičiek. Je to deň plný zábavy a súťaženia. Lúčime sa so zimou, tešíme sa na jar a budúci karneval.
24.2.2020 tangramyTangramy na matematickej logike zaujali žiakov 6.A aj 7.B triedy. Pomocou vlastnoručne vyrobených tangramov sa snažili poskladať štvorec, obdĺžnik, písmená abecedy, ale aj zvieratká :) Štvorec, ale hlavne obdĺžnik, robili dosť veľký problém, ale nakoniec ich skoro všetci zvládli. Nemali totiž žiadne pomôcky vo forme tieňových figúr. Precvičili si tak predstavivosť, aj geometrické zručnosti skladania obrazcov.
24.2.2020

Divadlo prišlo za nami...

V MsKC  v Žiari nad Hronom hosťovalo Divadlo Andreja Bagara z Nitry a žiakom II. stupňa predviedli herci  edu-hru HOAX, ktorá sa venuje téme mediálnej výchovy a extrémizmu. Hra zobrazuje príbeh dvoch mladých chalanov,  Adama a Sama, ktorí trávia veľa času na sociálnych sieťach, pričom sa zapletú do výziev extrémistickej skupiny. Ich príbeh sa odohráva na pozadí prednášky o hoaxoch podporujúcich extrémizmus na sociálnych sieťach, ktorú prišiel na školu robiť odborník na dezinformačné médiá. Cieľom hry je ukázať mladým divákom, ako vznikajú hoaxy a falošné správy na internete, ako jednoducho sa dá manipulovať s informáciou aj s obrazom a ako sa mladí ľudia nevedia orientovať v správach na internete, čo často prispieva práve k šíreniu a propagovaniu extrémizmu. Inscenáciou chceme cez konkrétne príklady  konfrontovať mladých ľudí s faktmi a podporiť tak ich kritické myslenie.

Napriek dôležitosti témy je inscenácia odľahčená tínedžerským štýlom prejavu, je plná situačného humoru, dynamických hereckých akcií, využíva live video a live music.

24.2.2020

Vychovávame kultúrneho diváka...

divadloV Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene sme mali možnosť  žiaci II. stupňa vidieť komédiu o večnom boji študentov a kantorov – Škola základ života. Žiaci boli nadšení.

Táto slávna česká komédia prináša humorné príhody z nostalgických školských čias, ktoré sú prepojené originálnymi piesňami a kultovými výrokmi. Príbeh študentov neslávne známej sexty a ich pedagógov uviedlo DJGT na slovenskej divadelnej scéne ako prvé. Dej sa odohráva v období prvej Československej republiky, tesne pred vypuknutím 2. svetovej vojny. Osobnosti a historické pomery sa z pôvodného českého prostredia presunuli na Slovensko. Retro komédia ukazuje, že v školskom systéme budú isté typy a situácie vždy prítomné. Nie vždy sú však len na smiech, niekedy môže maličkosť ovplyvniť celý osud človeka.

24.2.2020 tajovUčíme sa prakticky...Jednou z priorít Predmetovej komisie slovenského jazyka je aj organizovanie literárnych exkurzií a divadelných predstavení. Siedmaci v tomto školskom roku absolvovali literárnu exkurziu do Tajova, kde sme absolvovali prehliadku pamätného domu Jozefa Gregora Tajovského spojenú s odborným výkladom o živote a diele slovenského realistického autora. tajovExpozícia v malebnej rodnej drevenici spisovateľa je venovaná histórii a významným osobnostiam obce Tajov s dôrazom na literárne kontexty Jozefa Gregora Tajovského a jeho manželky, spisovateľky a prekladateľky Hany Gregorovej. Vo vstupnom priestore Pamätného domu sa nachádza malá expozícia venovaná ďalšiemu slávnemu tajovskému rodákovi, vynálezcovi, maliarovi, kňazovi Jozefovi Murgašovi a expozícia tematicky zameraná na slávnu hutnícku minulosť obce Tajov s ukážkou odievania a remeselnej zručnosti obyvateľov.
24.2.2020 Olympiáda zo SJL - je jednou z foriem dobrovoľnej záujmovej činnosti žiakov základných a stredných škôl, je organizovaná ako postupová súťaž a je vyhlasovaná každoročne. Jej cieľom je prehĺbiť, rozširovať a upevňovať komunikačné zručnosti žiakov základných a stredných škôl v slovenskom jazyku, rozširovať záujem žiakov o sebavzdelávanie a samostatnú tvorivú činnosť a zvýšiť záujem o slovenský jazyk a literatúru. V tomto školskom roku reprezentoval našu školu v okresnom kole tejto súťaže žiak IX. A triedy Dominik Tóth.
19.2.2020 skolkyDnes sme si dopoludnie so škôlkármi zopakovali. Na návštevu prišli predškoláci z MŠ Sládkovičova 1. 
19.2.2020

ValentínV piatok 14. 2 prebehlo na našej škole odovzdávanie cien žiakom, ktorí sa zapojili do Veľkej Valentínskej súťaže. Súťaž organizovali Ateliér v spolupráci so Žiackym parlamentom. Dôraz sme kládli najmä na pojmy lásky a priateľstva, ako dôležitých hodnôt pre každého človeka. Žiaci sa okrem pomoci učiteľom, skrášľovania priestorov školy, upratovania a pod. zapojili aj do výtvarnej tvorby. Vytvorili množstvo zaujímavých prác.
Zozbierali sme aj hračky, deky a krmivo pre psíkov, ktoré odovzdáme Žiarskemu útulku.

Ďakujeme pani učiteľkám  a ostatným zamestnancom školy za trpezlivosť s deťmi, p. učiteľke K. Andokovej​, M. Pružinovej a  A. Pavolová​ za chutné Valentínske buchty a všetkým členom Žiackeho parlamentu za pomoc pri organizácii :)

(Fotografie TU)

19.2.2020 skolkaV utorok si v našej JEDNOTKE predškoláci z Materskej školy na Ul. Dr. Janského č. 8 "Veselý domček" , Ul. Rázusova 6 "Sedmokrásky" a Ul. Rudenkova "Včielka" vyskúšali vlastné pohybové zručnosti vo veľkej telocvični, popasovali sa s robotickými autíčkami a logickými úlohami na tabletoch a tvorili v kreatívnych dielničkách.
18.2.2020 hryNaše spoločné chvíle v klube trávime pri týchto obľúbených logických hrách...
18.2.2020 valentinkyKlubáci s nadšením tvorili "Valentínky".
18.2.2020

kniznicaNa našej škole vďaka výzve "V ZŠ úspešnejší, podporenej na základe Operačného programu Ľudské zdroje spolufinancovaného z ESF a EFRR pôsobia dve pedagogické asistentky.  Vzhľadom k tomu, že žiaci celkove majú problémy s čítaním a hlavne s čítaním s porozumením, sme sa v skupine žiakov so ŠVVP a zo SZP venovali čítaniu rozprávok a kníh pre deti. V škole sme navštívili školskú knižnicu, kde si žiaci vybrali knižku, ktorá ich najviac zaujala: Taška Janka Hraška od Jána Turana. Postupne sme ju celú prečítali. O prečítanom texte sme sa spoločne rozprávali, vysvetľovali si neznáme pojmy, odpovedali na otázky. Okrem čítania s porozumením sme sa zamerali aj na rozširovanie slovnej zásoby, precvičovanie pamäte a časovú postupnosť. Na koniec sme k prečítanej knižke nakreslili aj ilustrácie. Tieto „Besiedky s čítaním“ mali u žiakov so ŠVVP a zo SZP veľký úspech a určite ich v blízkej budúcnosti zopakujeme.

18.2.2020 dni v týždniŽiaci v 1.B si na hodinách prvouky osvojili dni v týždni, pojmy včera, dnes, zajtra, predvčerom a pozajtra. Využili sme rôzne hry, piesne, aktivity a vyrobili sme si aj pomôcku.  
18.2.2020 stenaŠkola v prírode skončila, ale  Hruštičky sú aj tak stále v aktívnom pohybe. Čamajová Beáta
18.2.2020 Aktualizovali sme aktivity koordinátora VMR.
18.2.2020 ekotopfilmNaša škola na Junior festivale Ekotopfilm
3.februára 2020 sme sa už tradične zúčastnili na Junior festivale EKOTOPFILM - ENVIROFILM s témou Zmeníme planétu alebo seba? ... viď https://www.ekotopfilm.sk/o-junior-festivale/ Ide o pútavú environmentálnu výchovu, kde sú žiakom pomocou zaujímavých animovaných ale aj hraných filmov sprostredkované problémy dnešného sveta, našej prírody, planéty. Premietanie filmov bolo doplnené aj pútavou besedou o motýľoch, čo žiakov tiež veľmi zaujalo. Podujatie sa páčilo a chytilo za srdiečko nielen najmladších, ale aj starších žiakov našej školy.
Foto z našej návštevy 
 

Vdopravnaážení rodičia a priatelia školy,

dovoľujeme si Vás oboznámiť s plánovanou aktivitou – hliadkovacou činnosťou žiakov našej školy, ktorú začneme realizovať od 04.02.2020 v areáli školy – školský dvor. Hliadkovacia činnosť bude zameraná na nedovolený vstup motorových vozidiel do areálu školy.

Viac informácií nájdete TU. 

13.2.2020 včelárJanka a Tibor Lubuškí vyštudovali Poľnohospodársku univerzitu v Nitre, kde mali možnosť „pričuchnúť" aj k včelárstvu. „Bol to jeden z našich predmetov, no zo začiatku by ma vôbec nenapadlo, že sa tým budem hlbšie zaoberať," hovorí Janka. „Ja som mal včely ešte pred vysokou školou, ale bol to len taký pokus," pridal sa jej manžel. Včelárstvo ho vždy priťahovalo, no nevedel si predstaviť, že by ho robil sám. „Je to časovo náročné, bez manželky by som do toho nešiel."
Prvý roj dostali ako svadobný dar od svojho suseda Ladislava Máčaja. „Doteraz nám veľmi pomáha a odovzdáva dlhoročné skúsenosti," spomenú svojho tútora. 
Teta Janka oboznámila štvrtákov v ŠvP so životom včiel a na záver sme si mohli zakúpiť včelárske produkty. Ďakujeme.
13.2.2020
logikaStrategické hry na Matematickej logike
V piatom a šiestom ročníku venujeme jednu hodinu v týždni Matematickej logike. Žiaci si na nej rozvíjajú svoje matematické zručnosti pomocou rôznych logických hier a stratégií, tiež riešením logických úloh typu Hejného matematiky. Najnovšie ich zaujala hra, v ktorej mali poukladať 32 čísel na hracie pole tak, aby každé nasledujúce stálo na mieste, na ktoré by skočil kôň na šachovnici. Že to nieje veľmi jednoduchá vec zistili po chvíli, keď skončili pri 15, alebo 17. Ale našli sa aj jednotlivci, či dvojice, ktoré zvládli 29 (v 5.C triede), či 30 (v 6.A triede). Gratulujeme.:)
13.2.2020
Bádanie na chémii pomocou IT akadémie 
skleníkový efektSkleníkový efekt si overovali na modeloch pomocou počítačom podporovaného experimentu a IT akadémie žiaci 7.A triedy. Naučili sa zaznamenávať priebeh pokusu, vyhodnotiť ho pomocou grafu, takže si precvičili aj matematickú gramotnosť. Študovali, čo všetko ovplyvňuje skleníkový efekt, zamýšľali sa aj nad jeho dôsledkami na našu Zem, takže si rozvíjali aj environmentálne zručnosti.
13.2.2020 sodík a draslíkŽiaci 8.A triedy si overili vlastnosti sodíka a draslíka, napr.zmeny farby plameňa pomocou ich zlúčenín nielen prakticky, plameňovými skúškami, ale aj pomocou aplikácie na tablete. Tam  si navodili aj ďalšie reakcie týchto kovov, napríklad s vodou, kyselinami a pod., ktoré sami realizovať nemôžu. Aplikácia ich zaujala, bola príjemným spestrením vyučovania. Riešením rôznych úloh v pracovnom liste IT akadémie si precvičili aj čitateľskú, či matematickú gramotnosť.
13.2.2020

hodinyFľaše, piesok, kuskus, korálky, cukor a lepiaca páska nám umožnili vyrobiť si vlastné presýpacie hodiny. Dokonca aj minutáž sa nám podarila od pol minúty do 10 – tich minút. Teraz „časujeme“ rôzne aktivity. Spoznali sme aj kyvadlo. Každý si ho vyrobil a objavovanie u nás pokračuje.                                                  

Húseničky a S. Bistová

12.2.2020 maskyHúseničky sa začali pripravovať na KARNEVAL. Páčia sa vám naše masky?
12.2.2020 RepišteV škole v prírode sa super máme, 
napriek poveternostným podmienkam sa nevzdávame,
po obede prázdne taniere máme,
a všetky životné zručnosti veselo rozvíjame.
... IV.B na Repišti :)

foto deň 1.
foto deň 2.
foto deň 3. (Výlet do Hodrušských hlbín - podzemného sveta baníkov - bol spestrením pobytu IV. B v škole v prírode. Vedeli ste, že dielami bane Starovšechsvätých fáral v roku 1751 cisár František Štefan Lotrinský, manžel Márie Terézie? A svadobný závoj anglickej kráľovnej Alžbety II. vyrobili zručné hodrušské čipkárky? 
12.2.2020 vo fyzikeNulťáci sa učia v učebni fyziky. Pán učiteľ im vysvetľoval čo dokáže vzduch a oheň.

12.2.2020

footCLIL

trieda: 3.B

téma: Zdravá výživa

Naďalej pokračujeme už pre tretiakov obľúbenou metódou CLIL. Tento raz sme nadviazali na slovnú zásobu "food", ktorú deti už ovládajú z predchádzajúcich ročníkov. Potraviny delili na zdravú a nezdravú výživu. Vysvetlili sme si princíp potravinovej pyramídy a pojmy stavebných látok v potravinách.

Judita Môciková

Healthy eating: healthy food, junk  food

Food pyramid: fruits (ovocie), vegetables(zelenina), protein (bielkoviny), grains (vlákniny), dairy (mliečne výrobky).

Fruits: apple, orange, plum, watermelon.

Vegetables: pepper, carrot, broccoli, tomato

Protein: all foods made from meat, seafood and beans.

Grains: bread, pasta, rice.

Dairy: foods made from milk: cheese, milk, yogurt.

9.2.2020
venčekVtáča spieva pieseň clivú,
vo februári nevie inú.
Zobáčikom na okno,
klopká prosbu o krmivo.
Venčekom z prírodnín sme naplnili brušká vtáčikom ... a možno sme dali tip aj vám ostatným, ako môžete v zime nakŕmiť hladné vtáčiky.
9.2.2020 všetkovedko28.11.2019 sa žiaci 1.stupňa zúčastnili veľkého súboja o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími Všetkovedka. Žiaci si precvičili nie len čítanie s porozumením a vedomosti zo všetkých predmetov, ale aj logické myslenie. Úlohy riešili viac pre zábavu, ako  pre povinnosť.
Výsledky nájdete TU
9.2.2020 chrbatikyŽiakov 1.B triedy navštívila Mgr. Bronislava Ondríková a pripravila si pre nich zábavné a hravé cvičenia pre zdravé nôžky a chrbátik. Cvičenia sú vhodné ako prevencia plochých nôh, podpora zdravého vývoja chodidiel a správneho držania tela. Cvičenie bolo vedené zábavnou formou a deti mali veľkú radosť z cvičenia.
2.2.2020 tezbár"Milé deti, toto je môj ocko - rezbár," takto predstavil Vilko svojho ocina. Ten si pripravil kus hrušky a návrh. Prekopíroval ho a s kozou nôžkou vyrezal obrysy.
Huseničky a hruštičky kreslili návrhy a kopírovali. Nabudúce budú pracovať s dlátkom a reliéf bude hotový. Tešíme sa na ďalšie stretnutie.
2.2.2020 basketDňa 28.1.2020 sa konalo v hale ZUS Arény  okresné kolo v basketbale žiakov. Naši siedmaci a piataci v konfrontácii s deviatakmi získali druhé miesto. Školu reprezentovali: Jakub Barcík, Adam Herich, Peter Šimovič, Timotej Kršiak, Jakub Ján Chrobák, Ján Kováč, Marek Golebiowski, Lukáš Matejka, Jakub Tapfer, Adrián Dekýš, Huraj Max, Huraj Alex. Blahoželáme
30.1.2020 vzduchSiedmaci zase zistili, že aj vzduch má hmotnosť, keďže nafúknutý balón bol ťažší ako vyfúknutý. Najviac ich však pobavilo "prelievanie vzduchu" pod vodou, či horenie sviečky pod hladinou vody. Tieto zaujímavé aktivity riešili v rámci overovania metodík IT akadémie. Vždy sa tešia na ďalšie nové aktivity :)
30.1.2020 škrobDeviataci si pomocou IT akadémie overovali prítomnosť škrobu v rôznych látkach. Zistili, že sa nachádza aj v pudingu, liekoch, či lepidle.
29.1.2020

časAko by sme odmerali čas? No, prváci si skvelo poradili. Vyskúšali sme tlieskanie, počítanie, písanie čiarok a potom prišli objavy. Ako prvé boli presýpacie hodiny. Fľaše, piesok, kuskus, korálky, cukor a lepiaca páska nám pomohli. Spoznali sme aj kyvadlo. Každý si ho vyrobil sám a objavovanie u nás pokračuje. Húseničky a S. Bistová

29.1.2020 clil vzduchCLIL na hodinách chémie sme využili aj v 7.ročníku pri preberaní učiva o znečistení vzduchu - smogu, ozónovej diere, skleníkovom efekte, či kyslých dažďoch. Učivo sme preberali pomocou aplikácií na nete v anglickom jazyku, rôznych interaktívnych doplňovačiek, krížoviek, či priraďovacích cvičení na interaktívnej tabuli, počítačoch, aj v pracovných listoch. 
29.1.2020 plamenove skuskyKeďže si ôsmaci spomenuli na farebné ohňostroje, ktoré sledovali počas Silvestra, zaujali ich farebné zmeny plameňa kahana, keď do neho vložili kovový drôtik so vzorkou soli rôznych kovov. Osvojili si postupy, ktoré sú potrebné pri dokazovaní kovu vo vzorke pomocou plameňovej skúšky. Najviac ich zaujala farba plameňa, keď do neho vložili vzorku meďnatého katiónu. Zopakovali si aj angličtinu, keďže niektoré pojmy, hlavne postup plameňovej skúšky mali zadaný v anglickom jazyku:)
29.1.2020 vodikV januári sa ôsmaci snažili dokázať vodík, ktorý si pripravili reakciou kovu s kyselinou. Použili zinok a kyselinu chlorovodíkovú, ale aj horčík a kyselinu sírovú. Zistili, že horčík reagoval omnoho rýchlejšie, ale množstvo vodíka bolo približne rovnaké, keďže zvukový efekt bol podobný:), tiež orosenie skúmavky ich prekvapilo v oboch prípadoch. Takto sa naučili dokázať vodík šteknutím :)
29.1.2020 snehuliaciZábavná matematika má miesto aj v našom klube. Prváci si cvičia sčitovanie aj odčitovanie do 10 a štvrtáci násobilku.
29.1.2020 ladĽadové prekvapenia - do kelímka s vodou klubáci povkladali rôzne prírodniny a nechali do ďalšieho dňa vonku stuhnúť. Zábavný pokus s ľadom sa nám veľmi páčil...
29.1.2020 sniezikPadá sniežik, biely sniežik. Hup, prváci, stavať snehuliakov. To bolo radosti.
26.1.2020 nulťáci v akciiNulťáci si rozvíjali matematické predstavy. Riešili domino, geometrické tvary a farby v pohybe.  
26.1.2020 Usnehuliacirobím si snehuliaka na najbližšom brehu.
Urobím si snehuliaka z bielučkého snehu.
Jedna guľa, druhá guľa, tretiu na vrch dám
a už stojí snehuliačik a už stojí tam.
Tohto roku nám akosi snehová nádielka nepraje. Tak Hruštičky stavali snehuliakov aspoň z papiera.
26.1.2020 au bolíVšetci naši klubáci sa zúčastnili besedy prvej pomoci s p. Malatincovou a jej kolegyňou z RÚVZ. Pútavo a odborne nás oboznámili s podaním prvej pomoci a spoločne sme si zopakovali všetko, čo o poskytnutí prvej pomoci vieme.
26.1.2020 V októbri Hruštičky a Húseničky rozpoznávali bylinky z eko čajíčkovanieparku hmatom, čuchom, zrakom. Teraz si vyskúšali vedomosti formou brainstormingu. Formou interaktívnej tabule mali rozpoznať jednotlivé druhy. Popri tom popíjali bylinký čaj.
19.1.2020 Aktualizovali sme sme úspechy našich žiakov
19.1.2020 bylinkový čajJanuárové popoludnia v klube sa niesli vo voňavom duchu horúceho čaju a spoločne bylinkami bojujeme proti chrípke.
19.1.2020 stena śkdZískavame ďalšie skúsenosti na lezeckej stene, ktorá je pre našich klubákov veľkým obohatením a možno z niektorých raz vyrastú lezci.
19.1.2020 puzzleSúťaž v skladaní puzzle deti nielen pobavila, ale zároveň si pri skladaní obrázkov vyskúšali vzájomnú spoluprácu, trpezlivosť aj logické myslenie. Zábavné popoludnie pod názvom "PUZZLIÁDA" sa našim klubákom páčila a skladáme v klube aj naďalej.
15.1.2020

CLIL, 3.B

Téma: Zima a jej premeny, znaky zimy

Frázy:

Months of winter are: December, January, February

Symbol of winter: It´s cold.  It´s snowy. I make a snowman. I can ski and skate. We are wearing winter hat, gloves, scarf, coat, boots..... 

     V našej škole sa snažíme podporovať metódu CLIL nielen v jednom predmete, ale slovnú zásobu začleňujeme aj do iných predmetov . Výhodou metódy CLIL je zlepšenie komunikačných schopností u detí. Tretiaci sa touto metódou  učili na vlastivede tému Vianoce a zima. Pomocou kalendára prírody a vlastným pozorovaním pomenovali a zisťovali znaky zimy, zmeny v zime, zimné aktivity. Spoznávali vianočné zvyky vo Veľkej Británii. Zisťovali rozdiely vo vianočných tradíciách na Slovensku a vo Veľkej Británii. (video)

Judita Môciková

15.1.2020 čitateľská gramotnosťŽiaci 1.B triedy na hodine slovenského jazyka rozvíjali čítanie s porozumením. Ich úlohou bolo prečítať vety a priradiť ich k správnemu obrázku.
15.1.2020 čitateľský oriešokPrváci sa zapojili čo súťaže - Čitateľský oriešok.
Žiaci si spoločne s p. učiteľkami prečítali príbehy, odpovedali na kontrolné otázky, ktoré preverili ich mieru porozumenia prečítaného textu a potom samostatne nakreslili  dva prečítané príbehy do jedného výkresu. V úlohách si žiaci precvičili čítanie s porozumením, logické myslenie a vo výtvarnej časti rozvíjali svoju predstavivosť a obrazotvornosť.
12.1.2020 Nulťáci a prváci spolu na TEVPrváci na TEV cvičili a posilňovali spoločne s nulťákmi.
12.1.2020 Nulťáci modelovali písmenkáDeti z 0.A spoznávali abecedu. Modelovali už naučené písmená.
12.1.2020 Vianočná jogaVianočná joga
Predvianočný čas si opäť tretiaci spríjemnili cvičením jogy pod odborným vedením lektorky Ivky Píschovej. Tentoraz boli cvičenia zamerané na nácvik relaxácie a vnímanie dychu. Jogová aktivita pozostávala z jednotlivých dychových cvičení, z jogových pozícií a relaxačných polôh. Kombináciou dychových cvičení s cieleným pohybom sa deti postupne zdokonaľujú v rôznych oblastiach, ako napríklad v jemnej motorike. Precvičovali si koordináciu a výdrž, ale aj pozornosť a spoluprácu. Aj takýmto spôsobom učíme našich žiakov k životným zručnostiam.
Judita Môciková 
12.1.2020 Tvrdosť vodySúvisí tvrdosť vody s jej skupenstvom?...to bol problém, ktorému sa venovali siedmaci na chémii pri skúmaní vlastností rôznych druhov vôd. Zistili, že obyčajné mydlo im pomôže zistiť, či ide o tvrdú alebo mäkkú vodu. Skúmali, ako a prečo je potrebné tvrdosť vody poznať, tiež ako sa dá tvrdosť vody znížiť. Na konci bádania už všetci vedeli správnu odpoveď na problém v úvode :)

kolobeh vody clilKolobeh vody aj v angličtine :)
...siedmaci poznajú kolobeh vody už z prvého stupňa, preto sme si ho "spestrili aj o anglické pojmy",precvičili sme si tak staronové pojmy týkajúce sa počasia, ale doplnili sme ich o pojmy súvisiace s kolobehom vody v prírode a druhmi vôd riešením krížoviek, osemsmeroviek, či interaktívnych hier.
20.12.2019

fyzikaPrváci boli pozrieť blesky vo fyzikálnej učebni, prelievajúce sa plyny a zistili, ako sa zachrániť v zadymenej miestnosti.

20.12.2019 zmyslyPrváci v 1.B sa venovali tematickému celku Zmysly. Žiaci sa svoje zmysly naučili nielen vymenovať, ale spoznali aj ich význam. Naučili sa, že všetky zmysly sú dôležité, že sa musia o ne starať a snažiť sa predchádzať úrazom. Potom svoje nadobudnuté vedomosti, využili v skupinovej práci. Počas vytvárania projektov sa učili spolupracovať v skupinách.  
20.12.2019 odliatkySpôsobov  ako vlastnoručne vyrobiť ozdoby na vianočný stromček je mnoho. Jedným z nich sú aj sadrové odliatky s vianočným motívom. Potrebujete iba formu, sadru a vodu. Buď ich necháte biele alebo natriete metalickou farbou a papierovou utierkou trochu otriete reliéf. Sú vhodné aj do ikebán alebo ako menovka na darček. Fantázii sa medze nekladú.
20.12.2019 BesiedkaVIANOCE – slovo, ktoré pozná hádam každý človek. Patria k najkrajším sviatkom v roku. Na chvíľu spomalíme a sme si trochu bližší. Najväčšou radosťou je urobiť radosť tomu druhému. Ako to už býva zvykom, aj tento rok si Hruštičky pripravili darčeky pre svojich spolužiakov, ktorých si v tajnom losovaní vybrali. Hrami a tancom sme sa rozlúčili so starým rokom.
18.12.2019 medovníky"Medový perníček, do srdca chodníček." Medová, sladká spokojnosť žiarila v tvárach našich klubákov, ktorí si pripravili túto sladkú maškrtu. Surové perníky prevzali od nás tety kuchárky, ktorým veľmi pekne ďakujeme za pomoc. O chvíľu sa z jedálne šírila čarovná vôňa medovníkov. Pochúťka bola na svete a čakala na naše brušká.
18.12.2019  vtáčie búdkyPo renovácií vtáčich búdok  (nový náter ) Húseničky a Hruštičky nainštalovali vtáčie búdky do eko parku.  Aj takto sa staráme o prírodu.
18.12.2019 pohľadniceFirma K - systém v Žiari na Hronom nás požiadala o pomoc. Vyrobiť 200 kusov vianočných pohľadníc na vianočné firemné trhy pre zamestnancov. Výťažok bol v rámci charity zaslaný detskému domovu. Výzva to bola naozaj veľká. A tak sa HÚSENIČKY a HRUŠTIČKY pustili do práce. Fantázia a kreativita detí nemala hraníc. 
12.12.2019 minerálkyV decembri sa siedmaci venujú bádaniu o vode. Pomocou IT akadémie si precvičili čitateľskú gramotnosť, ale aj experimentálne zručnosti týkajúce sa zloženiu minerálnych a pramenitých vôd.

kyslíkŽiaci ôsmeho ročníka si pomohli aplikáciou na tablete pri vyhľadávaní informácií o kyslíku. Ale aj tak ich najviac pobavil ich vlastný žiacky experiment, keď si pripravili a dokazovali kyslík pomocou tlejúcej špajdle. Niektorým sa podarilo opätovne rozhorieť špajdľu v banke s pripraveným kyslíkom aj 30-krát:)
11.12.2019

minibasketshowDňa 3.12.2019 sa žiaci našej školy zúčastnili v ZUS Aréne Minibasketshow.  Súťažili sme v prihrávkach, driblingovej štafete, streľbe a v agilite.  Medzi jednotlivými súťažiami bola zaradená hra 3x3. V skupine sme dostali veľmi zdatných súperov – aj celkového víťaza z Banskej Bystrice. Skončili sme na poslednom mieste, aj keď sme niektoré disciplíny vyhrali, ale v konečnom  spočítaní bodov nám to veľmi nepomohlo. Na margo toho treba povedať, že sme mali v družstve zo 14 pretekárov len štyroch basketbalistov, ktorí hrávajú súťaže. Ostatní žiaci len začínajú s basketbalom.

Školu reprezentovali: Hlaváč Dávid, Michal Kukučka, Matej Páleník, Timotej Michalov, Mesik Michal, Boris Kicko, Šimon Puliš, Henrich Galko, Matúš Baláž, Kristián Krátky, Jakub Košta , Emma Uhrinová, Natália Michalová, Tomáš Chrobák

V.Fridrichová

11.12.2019 Keď už Mikuláš zavítal aj do našej školy, spestrili sme si tento deň Mikulášskou diskotékou. Mamičky detí sa postarali o občerstvenie a spoločne sme si zašantili pri súťažiach a tanci.
11.12.2019 Predvečer Mikuláša sme spoločne na námestí Matice slovenskej privítali Mikuláša a zúčastnili sa na predstavení Mrázik v Dome kultúry. Bolo to magické popoludnie, ktoré nám pripomenulo, že Vianoce sa blížia.
11.12.2019 Čertoviny v klube sa niesli v znamení dobrej nálady, súťaží, tancovania a hlavne ČERTOV...
11.12.2019 Vďaka rodine Hlaváčovej, ktorá darovala školskému  klubu vianočný stromček aj s osvetlením,  si Hruštičky vychutnávajú predvianočné obdobie ako sa patrí. Vyrobili papierové ozdoby, ktoré vyzerajú na stromčeku naozaj úžasne. Niet väčšej radosti ako z vlastnoručne vyrobených ozdôb.
Beáta Čamajová
11.12.2019 Kde sa vzal, tu sa vzal, prvý sneh nám napadal. Na ruky sme rukavice dali, snehuliaka postavili. Všetci sme sa radovali, na snehu sa zabávali ...
11.12.2019

rybkaDňa 10.12.2019 k nám zavítalo Divadlo Etudy z Prešova. Herci si pre žiakov prvého stupňa pripravili rozprávku O zlatej rybke. Tvorcovia sa zamerali na poučenie, ktoré poukazuje na silu skromnosti a dobrosrdečnosti napriek pokušeniam, ktoré prináša nielen stretnutie sa so zlatou rybkou, ale častokrát aj sám život. Nechýbali aj vtipné dialógy a krásne pesničky.

Dúfame, že Divadlo Etudy sa k nám čoskoro vráti s ďalšou rozprávkou.

Mgr. M. Giláňová

                                                                               

9.12.2019 pozdravyVianočné pozdravy patria neoddeliteľne k sviatkom. Hruštičky v klube vyrábali ostošesť. Zároveň napísali aj Ježiškovi. Bolo milé, keď väčšina detí si priala pokoj a zdravie.
Beáta Čamajová
9.12.2019 pokusyPrváci navštívili učebňu fyziky, kde si p. uč. Michal Straňák  pre nich pripravil zaujímavé pokusy. Žiaci sa nielen zabavili, ale sa aj dozvedeli  zaujímavé informácie. Deťom sa strávená hodina v učebni veľmi páčila a už teraz sa tešia na ďalšie hókusy - pókusy. Ďakujeme :)
9.12.2019 snehuliaciAj v nultom ročníku sa tešia na zimu a sneh - kreslili  a vyrábali snehuliakov
9.12.2019 volejbalV obvodnom kole vo volejbale sa naše dievčatá umiestnili na krásnom druhom mieste. Gratulujeme.
9.12.2019

všetkovedkoDobojované:-)

28.11.  2019 si žiaci prvého stupňa zmerali sily vo veľkom súboji Všetkovedka o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími. Súťaž je príjemná, otázky nie sú zamerané jednostranne. Sú veľmi rozmanité, z rôznych oblastí, preverujú všeobecný prehľad vedomostí a poznatkov u žiakov. Sú zamerané aj na čítanie s porozumením, pri ktorom museli žiaci pozorne čítať, aby vedeli vybrať správnu odpoveď.  Súťaž je u žiakov veľmi obľúbená a vždy sa tešia, aké otázky sú pre nich pripravené.

J. Môciková

 

školaPri príležitosti 60. vročia vzniku školy sa 28.11.2019 konal

slávnostný program žiakov ZŠ.

 

Ďakujeme všetkým hosťom a divákom za návštevu, kolegom za výborne odvedenú prácu a rodičom za spoluprácu ....

 

Videá z programu si môžete pozrieť aj na youtube.com

Fotografie nájdete na facebookovskom účte mestého fotografa (ďakujeme za spoluprácu :)

9.12.2019 snehuliaciTakto sa Hruštičky tešili z prvého snehu.....
 

MikulášČlenovia  žiackeho parlamentu pozvali Mikuláša aj do našej školy .... fotografie TU

 

 

3.12.2019 rúškaHúseničky si vyskúšali na vlastnej koži čaro rúšky na tvári a tým umožnili spolužiačke prežiť jeden deň bez nej. Životná zručnosť starostlivosť o iných nám ukázala, že úprimný záujem o spolužiakov nám pomáha zefektívniť vyučovanie. Všetci sme si pred vstupom do triedy založili na tvár rúšku a počas jej nosenia sme zistili, že je náročné plnohodnotne fungovať celé vyučovanie.
2.12.2019 retro školaVo štvrtok doobeda, v deň slávnostného koncertu pri príležitosti 60. výročia vzniku školy, boli pre žiakov pripravené tvorivé dielne na tému retro-škola a život v minulosti. Deti si vyskúšali písať brkom, na písacom stroji, skákali gumu, cvičili spartakiádu, zdobili medovníky, natierali chlieb s masťou, ochutnávali klobásu, slaninu, a domáci chlieb, vyrábali náramky, učili sa starať o bábätko, vyrábali prútené metly, vyrezávali krčiažky, .... Okrem našich vyučujúcich, aktivity pripravili aj pozvaní remeselníci a študenti SSOŠ pedagogická EBG, ktorým touto cestou ďakujeme :). 
2.12.2019

bádanietrieda: 3.B

téma: Zistiť akú hustotu majú látky a kde všade sa nachádza vzduch.

Tretiaci sa na hodinách prírodovedy venujú bádateľským zručnostiam ako sú pozorovanie, meranie, vyjadrenie predpokladu, narábanie s pomôckami a nakoniec zhodnotia svoje zistenia. Je to učenie založené na zážitku a skúsenosti. Deti aktívne prijímajú informácie, vyjadrujú svoje vlastné názory, podporujú pozitívne hodnotenie seba a iných. A v neposlednom rade sa učia pracovať v skupinách a podporujú medziľudské vzťahy. 

J. Môciková 

2.12.2019 stromček v jedálniTohtoročnú výzdobu vianočného stromčeka v jedálni  poňali Húseničky a Hruštičky tradične. Popasovali sa s látkou, ktorú vypĺňali vlizelínom. 
2.12.2019 ekostromčekAj takto netradične vyrobili Húseničky a Hruštičky eko vianočný stromček.
2.12.2019

stenaV rámci hodín telesnej výchovy si žiaci 2.A a 2.B vyskúšali lezenie po horolezeckej stene. Niektorí sa dokázali vyšplhať dosť vysoko. Ich svaly dostali poriadne zabrať. Zistili, že to nie je až také jednoduché. Aj napriek tomu sa tešia na ďalší tréning.

Mgr. M. Urblíková, PaedDr. S. Neštinová

2.12.2019

včielkaDruháci navštívili CVČ, kde sa zúčastnili besedy na tému Život včielky.

Mgr. M. Urblíková, PaedDr. S. Neštinová

2.12.2019

knižnicaDruháci navštívili mestskú knižnicu M. Chrásteka. P. knihovníčka Kaššová im predstavila primeranou a hravou formou knihu od J. Cígera Hronského – Tri múdre kozliatka. Deti čítali, hádali, tvorili, súťažili.

Mgr. M. Urblíková, PaedDr. S. Neštinová

  retro školaVo štvrtok doobeda, v deň slávnostného koncertu pri príležitosti 60. výročia vzniku školy, boli pre žiakov pripravené tvorivé dielne na tému retro-škola a život v minulosti. Deti si vyskúšali písať brkom, na písacom stroji, skákali gumu, cvičili spartakiádu, zdobili medovníky, natierali chlieb s masťou, ochutnávali klobásu, slaninu, a domáci chlieb, vyrábali náramky, učili sa starať o bábätko, vyrábali prútené metly, vyrezávali krčiažky, .... Okrem našich vyučujúcich, aktivity pripravili aj pozvaní remeselníci a študenti SSOŠ pedagogická EBG, ktorým touto cestou ďakujeme :). 
25.11.2019

laboratoriaV rámci spolupráce medzi našou ZŠ a materskými školami k nám vo štvrtok 21.11. zavítali šikovní a zvedaví predškoláci z MŠ Dr. Janského 8 a z MŠ  Rudenkova  aj  s p. učiteľkami. Vyskúšali si, aký je to pocit, naučiť sa niečo nové vo veľkej škole.

Po úvodnom privítaní putovali do laboratórií, kde skúmali, kúzlili a objavovali, na horolezeckú  stenu a tiež na tvorivé dielničky.

Škôlkari sa nedali zahanbiť a poradili si so všetkými  úlohami.

Dúfame, že si deti odniesli zo školy nielen maškrtu a vlastnoručne vytvorený výrobok, ale aj dobrý pocit, že aj oni raz budú veľkí školáci.

24.11.2019

školkáriŠikovní a zvedaví predškoláci z Materskej školy na Ul. Rázusova 6 "Sedmokrásky"  a A. Kmeťa 17 "Úsmev" zavítali na našu JEDNOTKU 22.11.2019. Vyskúšali si naučiť sa niečo nové vo veľkej škole.

Po prívitaní putovali do laboratórií, kde skúmali, kútlili a objavovali. Taktiež si overili vlastné pohybové zručnosti na horolezeckej stene a v tvorivých dielničkách boli veľmi kreatívni.

Poradili si so všetkými úlohami.

Dúfame, že získané skúsenosti a zážitky boli pre nich veľmi užitočné.

24.11.2019

rodina a priateľstvoV novembri 2019  sa uskutočnili stretnutia  so žiakmi 4. ročníka. Ústrednou témou bola interakčná hra - Zvieracie príbehy o rodine a Priateľstvo.

Cieľom bolo oboznámenie sa  s rozdelením rolí v rodine, pestovanie vzťahu medzi rodičmi a deťmi, rozvoj emocionality. Deti sa dozvedeli viac o živote  troch zvierat - veveričky, kukučky a sýkorky, a hlavne, ako sa tieto zvieratká starajú svoje mláďatká. S deťmi sme diskutovali, ako sú rozdelené roly v ich rodine (kto, čo robí, kto sa o čo stará), či by chceli mať raz svoje deti a ako by sa o ne starali. Druhou témou bolo priateľstvo. Žiaci vyplňovali pracovný list Balón priateľstva. Do balóna mali napísať všetko, čo priateľstvo utužuje, drží nad vodou a do závaží mali napísať, čo priateľstvo ničí.
24.11.2019
Výsledky zo školského kola olympiády v anglickom jazyku

V novembri 2019 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo olympiády v anglickom jazyku.

 

Kategória 1A (ročník 5. – 7.) 

1. miesto  - Kristián Lovčičan - 7. A

2. miesto – Samuel Sklenka – 7. A

3. miesto  - Adam Herich – 7. A

Kategória 1B (ročník 8. – 9.) 

1. miesto  - Iveta Hoang – 9. A

2. miesto – Aleš Kúšik -   9. B

3. miesto  - Zuzana Nela Kolorédyová – 9. A

 

Srdečne gratulujeme!

Žiaci Kristián Lovčičan a Iveta Hoang  postupujú do okresného kola olympiády v anglickom jazyku, ktoré sa uskutoční 15. januára 2020. Držíme palce!

24.11.2019 stenaStenolezectvo je spojené s pocitom sebaprekonávania. Precvičí všetky svaly a telo sa v krátkom čase dostane do vynikajúcej kondície. Aj takto sa dá stráviť popoludnie v školskom klube detí. Húseničky a Hruštičky prekonávali samých seba.
24.11.2019 chromatografiaSiedmaci opäť bádali:) Zamýšľali sa nad zložením farebných fixiek. Pomocou chromatografie zisťovali , či majú všetky čierne fixky rovnaké zloženie. Zistili, že pomocou stopy na fromatograme sa dá určiť, ktorou fixkou bol napísaný daný text. 
Overili si aj, či odparená voda z farebnej vody môže byť tiež farebná? Zistili, že nie nadarmo sa vraví, že odparovanie je oddeľovacia metóda zložiek zmesí a teda odparená voda je bezfarebná.
24.11.2019
soleniePrečo cestári v zime posýpajú cesty soľou?... zaujalo siedmakov a pomocou počítačom podporovaného experimentovania skúmali teplotu topenia ľadu pri pridávaní soli. Zistili, že keď posypali ľad soľou, jeho teplota klesla a popritom sa ešte aj rozpustil...
Hľadali odpovede na podobné situácie z praxe, čo by sa stalo, keby chceli nechať zamrznúť v mraziaku slanú vodu? Zamrzla by skôr alebo neskôr ako pitná voda?
24.11.2019
názvy prvkovŽiaci ôsmeho ročníka sa pobavili s aktivitami IT akadémie - bádali o Názvoch a značkách prvkov. Hravou formou sa zoznámili s periodickou tabuľkou, didaktickými hrami si osvojili názvoslovie prvkov, ich vlastnosti a zloženie. 
O prvkoch, pôvode ich názvov a značiek vytvorili aj veľmi zaujímavé projekty.
24.11.2019 včelyV utorok 19.11. sa tretiaci zúčastnili veľmi zaujímavého workshopu v CVČ na tému Včely a včelárstvo. Pútavou prednáškou ich sprevádzala lektorka Ing. Janka Lubušká, ktorá sa stará o svoju včeliu farmu „Včelia robotnica“ v Sklených Tepliciach. Tretiaci si zábavnou formou obnovili svoje vedomosti o včelách a dozvedeli sa veľa nového a zaujímavého zo života včiel. Mohli si vyskúšať ochranné oblečenie, spoznali a skúmali včelie plásty a veľa iného.
A neodišli naprázdno...... mohli si zakúpiť výrobky z medu, z propolisu a z vosku. Zasa sme o niečo múdrejší :-)
24.11.2019
Žiaci na hodine slovenského jazyka rozvíjali čítanie s porozumením.  Museli prečítať, pochopiť význam slova a priradiť k správnemu obrázku.
21.11.2019

laboratoriaV rámci spolupráce medzi našou ZŠ a materskými školami k nám vo štvrtok 21.11. zavítali šikovní a zvedaví predškoláci z MŠ Dr. Janského 8 a z MŠ  Rudenkova  aj  s p. učiteľkami. Vyskúšali si, aký je to pocit, naučiť sa niečo nové vo veľkej škole.

Po úvodnom privítaní putovali do laboratórií, kde skúmali, kúzlili a objavovali, na horolezeckú  stenu a tiež na tvorivé dielničky.

Škôlkari sa nedali zahanbiť a poradili si so všetkými  úlohami.

Dúfame, že si deti odniesli zo školy nielen maškrtu a vlastnoručne vytvorený výrobok, ale aj dobrý pocit, že aj oni raz budú veľkí školáci.

19.11.2019

mikroskop2. B. trieda skončila tému Rastliny zážitkovým učením. Žiaci si vyskúšali prácu s mikroskopom. Pozorovali časti rastliny.

PaedDr. Soňa Neštinová

19.11.2019 smart wall paint laviceV 2.B sa deti učia aj pomocou lavíc, ktoré sú známe chytrým náterom Smart Wall Paint. Deti na ne kreslia, píšu, počítajú, bez obavy, že sa pomýlia. Učenie s týmito lavicami je zábava. PaedDr. Soňa Neštinová
19.11.2019

finančná gramotsnoťŽiaci z 2.B. si zábavnou formou vyskúšali svoju finančnú gramotnosť. Kupovali, predávali, jednali. Domov si tak odniesli nové hračky, ktoré sa im podarilo kúpiť. Z vyučovania mali pekný zážitok.                

PaedDr. Neštinová Soňa 

17.11.2019

Hhodina deťomODINA DEŤOM na JEDNOTKE.

Táto verejná zbierka zameraná na pomoc deťom a mladým ľuďom zo všetkých regiónov Slovenska, ktorí sa ocitli v rôznych ťažkých životných situáciách, sa koná už 21. rok. Členovia žiackeho parlamentu informovali o zbierke školským rozhlasom a dňa 14. novembra 2019 uskutočnili zbierku v jednotlivých triedach našej školy. Vďaka štedrosti a ochote pomôcť sa nám podarilo vyzbierať do pokladničky úžasných 90,09 €. Všetkým darcom ďakujeme a tešíme sa, že aj my môžeme pomôcť dobrej veci.  

17.11.2019 Nové aktivity v ŠKD
Hry a radosti v školskom klube u prvákov ...

Gaštan spadol, gaštan spadol, na zelenú trávičku,
hopsa - rasa, hopsa - rasa, už je v mojom košíčku.
Jedno novembrové popoludnie sme strávili tvorením z gaštanov, hrami, kvízmi. Aj takto netradične sa dá zabaviť.

 

Šarkan, prosím leť! Boli sme obdarení krásnym vetrom v ten správny čas a naše šarkany lietali. Vybehali sme sa, nasmiali, bolo nám super...

14.11.2019
My Family
Na základe vopred dohodnutých kritérií, si tretiaci počas vyučovania pripravili projekt o svojej rodine. V projekte mali využiť nielen aktívnu, ale aj novú slovnú zásobu o rodine. Vo vetách mali používať sloveso "to be" vo všetkých tvaroch. Svoje projekty si odprezentovali medzi sebou, pri ktorých rozvíjali svoje komunikačné zručnosti v cudzom jazyku. Tretiaci hovorili o sebe a svojej rodine, predstavili jednotlivých členov rodiny a vyjadrili aj svoje pocity.

Judita Môciková

14.11.2019 Novinky v ŠKD:
Gaštan jedlý patrí k najstarším kultúrnym drevinám sveta. Jeho plody boli v minulosti základnou potravinou s podobným využitím ako dnes zemiaky a tešili sa veľkej obľube. Gaštanová múka bola dostupnejšia ako obilná a pečené či varené gaštany sa bežne využívali ako príloha k mnohým jedlám. Hruštičky vyrábali z nejedlých gaštanov rôzne zvieratká a postavy - snehuliak, vzpierač, slimáky, papagáje atď.
Beáta Čamajová 

Naši prváci si vyskúšali prácu maliarov. Podarili sa im autoportréty?
Starkí naši najmilší
Vám z detského srdiečka vľúdny pozdrav letí,
veľa zdravia, šťastia od všetkých detí.
Nech Vám úsmev zdobí Vašu tvár
a srdiečko hreje naša láska a úcta k Vám.
13.11.2019
Tretiaci na hodinách anglického jazyka rôznymi cvičeniami, aktivitami či už v skupinkách, alebo vo dvojiciach precvičovali pre nich nový gramatický jav sloveso "to be". Cieľom bolo naučiť sa používať sloveso vo všetkých tvaroch kladných a záporných viet. Žiaci sa už vedia predstaviť a na základe počutého vedia predstaviť aj svojho spolužiaka.

Judita Môciková

11.11.2019 tvaryŽiaci v nultom ročníku sa učia nové pojmy - geometrické tvary. Spoločne postavili mestečko a zopakovali si farby.
11.11.2019 knižniceDňa 28.10.2019 sa v našej školskej knižnici uskutočnilo podujatie pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc. Vďaka žiakom z 3.A literárne postavy z detských rozprávkových kníh na chvíľu ožili a v tento deň privítali v školskej knižnici žiakov našej školy, aby im prečítali úryvky zo svojich príbehov. Budkáčik prišiel so svojim bračekom prasiatkom Dubkáčikom, Danka zobrala svoju sestričku Janku, Psíček nezabudol na svoju mačičku, prihopkal aj Smelý zajko a naši žiaci si v školskej knižnici v tento deň vypočuli aj Rozprávky starej matere. Malým návštevníkom sa netradičné podujatie veľmi páčilo a už teraz sa tešia na stretnutie s ďalšími hrdinami detských rozprávkových kníh.
(Fotografie TU, video TU)
8.11.2019

naťahovanieNaši tretiaci začali dnešný deň nezvyčajne.Skôr než sa začali učiť, si poriadne ponaťahovali kĺby a kosti, čím si zlepšili pružnosť a ohybnosť. Zábavnými cvikmi a správnym dýchaním si upokojili myseľ a koncentráciu, ktorú potrebovali počas celého dňa. Naučili sa skrotiť myšlienky, zahnať nervozitu a objavili v sebe aj trpezlivosť a pokoj.

Za to všetko ďakujeme Ivke P.

8.11.2019 matematikaŽiaci 1.B triedy si na hodine matematiky zábavnou formou opakovali porovnávanie čísel, sčitovanie a odčitovanie do 6 a geometrické tvary. (Fotografie TU)
7.11.2019 Betón – stavebný materiál, ktorý sa používa pri stavbe domov, panelákov. No nielen to! Dekorácie z betónu. Príprava je naozaj jednoduchá a výsledok unikátny. Všetko, čo potrebujete, je len suchý betón, voda, silónové pančuchy, motúz, fantázia a chuť si niečo vytvoriť. Húseničky a Hruštičky sa môžu pochváliť krásnymi dekoráciami, ktoré dodajú nášmu ekoparku pozitívny vzhľad aj v tieto upršané dni.
Čamajová, Marta Marušková​
4.11.2019 Každý rok si v školskom klube uctievame starých rodičov vlastnoručne výrobnými darčekmi, pozdravmi. Tohto roku si Húseničky a Hruštičky pozvali staré mamy.  Pani Abrahámová  prečítala  najobľúbenejšiu rozprávku  a zaspomínala si s deťmi na svoje detstvo, hry a úsmevné historky. Pani Ľ. Boldišová predstavila celej triede svoje dve vnúčatka - Adamka a Lauriku. Priniesla aj hračky a prvé oblečenie. Za krásne popoludnie im touto cestou ďakujeme. 
4.11.2019 Halloweenske harašenie zažili Hruštičky posledné popoludnie pred jesennými prázdninami. Nechýbali sútaže, občerstvenie a just dance. 
3.11.2019 O repePrvý, druhý, tretí.... a ako sa to píše? Dozvedeli sme sa u nás, Húseničiek, za pomoci starkej, ktorá nám predstavila rozprávku O repe. Čítala, spievala, hrala a my sme počúvali, spievali a všetci hrali. Životné zručnosti aktívne počúvanie, spolupráca a úcta nás voviedli do rozprávky. Ani sme si nevšimli a už z toho bolo čítanie, písanie, počítanie, strihanie, lepenie, kreslenie  spojené so spontánnou radosťou. Veď sa pozrite!  Starká, ĎAKUJEME! Soňa Bistová
1.1.2019 Jeseň, pani bohatá, farbí listy do zlata. Jesennú nádielku Hrustičky využili tvorbou zaujímavých účesov. Práca ich naozaj zaujala.  
1.1.2019

Veľká MoravaNa hodine dejepisu v siedmom ročníku sme opakovali a prehlbovali vedomosti z Veľkej Moravy. Úlohami sme rozvíjali životné zručnosti - spoluprácu, pravdivosť, najlepší osobný výkon, dôveryhodnosť. Žiaci sa tešili na prácu a boli zvedaví, čo ich čaká. Pracovali s tabletmi, notebookom, atlasmi učebnicou a pod.

Z úloh spomeniem niektoré:

- každá skupina mala slovanský znak, ktorý museli určiť,

- zaznačenie slovanských hradísk do mapy Slovenska (internet)

- na mape Európy vyznačiť slovanské osídlenie v 5.-9. storočí a napísať, aké štáty sa tam nachádzajú v súčasnosti (boli prekvapení, že aj v Nemecku žijú Slovania – tú veľkosť slovanského osídlenia si na hodinách dejepisu neuvedomili),

- písali svoje mená v hlaholike,

- v bloku sme mali vloženú aj CLIL metódu - museli odpovedať na otázky, čo lovili, zbierali, pestovali a chovali Slovania v tomto období (to si najprv museli nájsť v anglickom jazyku)

Všetky práce budú ešte prezentovať a dáme ich na triednu nástenku.

V.Fridrichová

1.11.2019 p. KrulišováTento rok oslavujeme na našej škole 60. výročie jej založenia. Na hodinu dejepisu k nám prišla pani Krulišová, ktorá bola jednou z prvých žiačok našej školy. Veľmi ju potešilo, že naša trieda 5.C bola v tej triede, do ktorej chodila. Rozprávala nám rôzne zážitky zo školy. Spomínala, že keď prvýkrát prišli do triedy, tak zostali prekvapení, pretože v triede okrem umývadla nebolo nič - ani lavice, ani stoličky. Niekoľko dní museli sedieť na zemi, zošity mali na kolenách. Nebolo to príjemné, ale museli to vydržať. V tých časoch boli pionieri a učiteľov museli oslovovať súdružka učiteľka. Pozerali sme si rôzne  fotky - a našli sme aj fotku triedy pani Krulišovej. Beseda bola zaujímavá. 
Zuzana Tokolyová 5.C
28.10.2019 Aj my vieme vyrobiť všeličo z gaštanov. Hlavne, keď máme takého pomocníka, akým bol v jeden októbrový deň ocko Nellky Tonhajzerovej, pán Michal Tonhajzer, ktorý nám predvŕtavaním dier do gaštanov veľmi pomohol. To sa nám potom pracovalo jedna radosť. Veď pozrite ... Ešte raz veľké ďakujeme :)
28.10.2019 Na pozvanie pani Kováčovej, mamičky Šimona Kováča, sme si jesenné popoludnie spríjemnili účasťou na Októberfeste v priestoroch SSOŠP EBG a SOA DSA. Čakal nás bohatý zaujímavý kultúrny program, spojený s ochutnávkou plodov jesene, maľovaním na tvár, tvorivými dielňami a pohybovými aktivitami. Veľmi sa nám páčilo a už sa tešíme na budúci rok. 
28.10.2019

Jeseň pani bohatá farbí listy do zlata .....

Nastáva čarovné obdobie plné farieb, dozrievajúcich plodov, ale aj zmien počasia. Náš školský dvor sa premenil na farebný koberec. Štebotavé lastovičky v ŠKD – HRUŠTIČKY a HÚSENIČKY – zobrali hrabličky, metličky a pustili sa do hier s listami.  Vrecia sa rýchlo napĺňali...

A keďže tu už máme farebnú jeseň, farbami žiari aj náš klub. Prváci a štvrtáci spojili príjemné s užitočným a tak trošku sme sa pohrali s nahrabaným lístím. Naši klubáci ukázali akí sú kreatívni a s nadšením vytvorili jesenné sovičky.

28.10.2019 nultý ročníkAj žiaci nultého ročníka sa radi spolu učia a hrajú.
25.10.2019

NÁVŠTEVA V DOMOVE SENIOROV pani učiteľka

Keďže naša škola v tomto roku oslavuje 60-te výročie svojho založenia, prešlo už jej bránami nielen veľa žiakov, ale aj veľa učiteľov, ktorí tu viac - či menej rokov pôsobili. Žiacky parlament sa dozvedel o bývalej p. učiteľke, ktorá v tomto roku oslávi 90 rokov. Pani učiteľka Ciglanová Margita momentálne býva v tunajšom domove pre seniorov a tak sa "parlamenťáci" vybrali na návštevu, aby sa s ňou porozprávali, pripomenuli jej mladé roky, keď pôsobila na našej JEDNOTKE a niečo sa dozvedeli z jej spomienok. Pani učiteľka bola milo prekvapená, žiarila pri pohľade na deti. Aj keď nikoho z nich nepoznala, čo je pochopiteľné, veď oni sú už iná generácia žiakov, predsa hľadala nejaké spojivko aspoň cez ich priezviská. Po veľmi milom rozhovore, pri ktorom p. učiteľka nešetrila úsmevom, sa jej žiaci poďakovali, popriali jej veľa zdravia, elánu a radosti do ďalších rokov. Ona im na roz-lúčku zaželala úspešné štúdium a veľa šťastia v živote, aby sa im splnili ich sny.

(Fotografie TU)

 

cintorinÚPRAVA HROBOV NA MIESTNOM CINTORÍNE

Z príležitosti blížiaceho sa Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých sa aj v tomto roku niektorí členovia Žiackeho parlamentu vybrali na miestny cintorín aby upravili hroby padlých hrdinov II. svetovej vojny, ktoré má naša škola pod patronátom. Pridali sa k nim aj žiačky zo 6.A triedy na podnet svojej pani učiteľky. Najskôr očistili hroby od buriny a smetí, očistili pomníky, vytriedili staré kvety a kahance a napokon naaranžovali nové prinesené kvety, kytice a položili nové kahance . Počas práce sa stihli porozprávať aj o udalostiach, ktoré nám tieto hroby pripomínajú. Krásne jesenné počasie umocnilo príjemný zážitok z dobre vykonanej práce. (Fotografie TU)  

25.10.2019 Detské ihrisko je super, tu ten čas tak rýchlo beží. Vyšantili sme sa, vybehali a zažili kopec srandy.

21. októbra sme si v ŠKD pripomenuli "Deň jablka". Bol to vydarený, veselý deň, plný jablkových aktivít a vitamínov.

Mačka po svojich predkoch zdedila vynikajúci zrak a sluch, k lovu dokonale prispôsobené telo. Ešte prednedávnom bola neodmysliteľnou súčasťou každého vidieckeho domu. Hruštičkám sa táto technika páčila a svedčia o tom aj samotné práce.
25.10.2019 písmenkáNa hodinách slovenského jazyka a výtvarnej výchove sme sa v 1.B hrali s písmenkami. Priraďovali sme prvú hlásku k obrázku, skladali puzzle, tvorili písmenkovú rodinku.
20.10.2019 meteostanicaVďaka internetu a meteorológom je dnes veľmi ľahké zistiť, čo si obliecť, čo plánovať alebo radšej neplánovať. Žiaci siedmeho ročníka ale využili možnosť navštíviť 18. októbra meteostanicu v ZH, aby sa tak priblížili k samotnej práci meteorológa. Mali možnosť nahliadnuť od meteorologickej búdky s prístrojmi ako teplomer, vlhkomer, či pochopiť všetky pravidlá a podmienky pre vytvorenie vlastnej meteostanice. Predpoveď počasia a synomptická mapa je súčasťou vyučovania v siedmom ročníku. Preto veríme, že žiaci touto exkurziou odštartovali cestu k svojej vlastnej predpovedi počasia a "nejaké krivé čiary na mape" sa stanú súčasťou ich každodenného života.
20.10.2019 nôžkyŽiakov 1.B triedy navštívila Mgr. Bronislava Ondríková a pripravila si pre nich zábavné a hravé cvičenia pre zdravé nôžky.  Cvičenia sú vhodné ako prevencia plochých nôh, podpora zdravého vývoja chodidiel a správneho držania tela. Deti si precvičovali nôžky na nerovnom teréne a rôznych rehabilitačných pomôckach.  Cvičenie bolo vedené zábavnou formou a deti mali z neho veľkú radosť. Ďakujeme a už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie.
M. Giláňová
20.10.2019

Skávaiedmaci opäť bádali. Na chémii skúšali extrahovať a filrovať  kávu. Tak, ako je to v automatoch. Skúmali, prečo po rozpustnej káve nezostane na filtri nič a pri zrnkovej áno, tiež prečo sa káva zalieva horúcou vodou, nie studenou :) 

Po filtrácii sa zamerali na farebné zmesi a ich oddeľovanie. Zistili, že zahriatím ľubovoľne sfarbených zmesí, džúsu, koly, či mlieka sa vždy odparí len čistá voda. Zamýšľali sa aj nad tým, ako by si pomohli na opustenom ostrove s prípravou pitnej vody, keď majú k dispozícii len morskú slanú vodu. Tento problém ich naozaj zaujal a nakreslili, či opísali zaujímavé riešenia :)
Aj deviataci bádali. Skúmali horenie alkánov, konkrétne parafínu v sviečke. Merali úbytok hmotnosti sviečky v závislosti od času. Svoje merania si zapisovali do tabuliek, zhotovili graf závislosti. Zistili, že čo sa zdalo ako veľmi jednoduchá záležitosť im narobilo starosti, nakoľko správne výsledky boli ovplyvnené ich "ne"presnosťou merania:)

20.10.2019
 Krásne jesenné počasie využili štvrtáci na spoznávanie prírody a zaujímavostí Kremnických vrchov. Navštívili rozhľadňu na Krahulskom štíte a Stred Európy na Kremnických Baniach.
20.10.2019 V utorok, 15. októbra 2019 sa všetci klubáci stretli na športovom popoludní v jazde zručnosti na kolobežkách. Strávili sme spolu príjemné slnečné chvíle, počas ktorých sme si precvičili svoje zručnosti v plnej paráde. Hravou formou sme si overili naše vedomosti o dopravnej tematike a na záver nás všetkých čakala sladká odmena.
20.10.2019 Nové aktivity ŠKD:

V rámci prírodovedno - environmentálnej oblasti výchovy hádali Hruštičky  jednotlivé druhy bylín zo školského ekoparku. So zaviazanými očami - čuchom a hmatom rozpoznávali mätu, medovku, levanduľu, yzop, pažitku, šalviu. Najväčší problém im robil pamajorán. Deťom sa aktivita veľmi páčila.  

V rámci prírodovedno-environmentálnej výchovy sa HRUŠTIČKY a HÚSENIČKY rozhodli upraviť náš vŕbový tunel. Deti sa s chuťou dali do vytrhávania buriny. Práca im išla ako po masle. Uplatnili si  základy manuálnych zručností pre praktický život a  schopnosť  efektívne kooperovať.  

Krásne a slnečné dni nám dovolili vychutnať si naplno hry so švihadlami.


Hruštičky sú zvedavé. Ak sa spýtajú: "Ako boli vyrobené moje cereálie?", môžete im povedať, že cereálie pochádzajú z obilia. V jeden septembrový deň zažili zaujímavé aktivity o obilí v priebehu celého popoludnia. Prečítali si rozprávku Kuriatko v obilí, zahrali sa pohybovú hru Jačmeň, pšenica. Cez interaktívnu tabuľu rozpoznávali jednotlivé druhy obilia. V rámci záujmovej činnosti tvorili klasy.

Som ježko, ako dospelý mám až 8 000 pichliačov. Som nočný tvor, ktorý cez deň spí. Nemám rád spoločnosť, radšej sa túlam za potravou sám. Svet vnímam najmä svojím čuchom. Aj uši, keďže väčšina mojich aktivít sa odohráva v noci a vtedy mi zrak veľmi nepomáha, sú pre mňa veľmi dôležité – pomáhajú mi hľadať potravu a avizujú nebezpečenstvo. Aj takéto informácie hľadali Hruštičky v školskom klube z internetu. V rámci brainstormingu sa tejto úlohy zhostili zodpovedne. Na záver si vyrobili ježka.


Každý šťavnatý kúsok jablka zásobuje telo energiou, spoľahlivo uhasí smäd vďaka obsahu ovocných kyselín a dobre zasýti. Veľmi veľa výživných látok sa nachádza už v šupke, preto by sa pri konzumácii jablko nemalo šúpať. Aké látky obsahuje jablko? Vodu, vlákninu, vďaka ktorej má blahodarný účinok na náš metabolizmus, veľa pektínu, ktorý na seba viaže škodliviny z tela a odvádzajú ich von, nenasýtené tuky, vitamín C, minerály: draslík, vápnik, horčík, rad antioxidantov, ktoré znižujú riziko ochorenia na rakovinu, vysoký obsah fruktózy. Hruštičky si samy pokrájali jabĺčka a vyrobili jablkový šalát. Nechýbala škorica, med, ovsené vločky, citrón. A že im naozaj chutilo, vidieť z fotografií.
20.10.2019

darčekyOktóber je už tradične mesiacom úcty k starším. A preto prváci  pre starých rodičov zhotovili  zaujímavé darčeky. Veľmi sa zo svojich výtvorov tešili, a tiež aj na to ako  obdarujú svojich starých rodičov. 

18.10.2019 stará mamaOktóber je mesiacom úcty k starším a my sme si do 1.A pozvali jednu z našich starých mamičiek, ktorá nás voviedla do rozprávky O Jankovi Hraškovi. Jej prednes zaujal všetky očká, ušká i srdiečka húseničiek . Naviac nám priblížila autora zbierky rozprávok, vysvetlila pojmy spisovateľ a ilustrátor. A ako správna stará mama, nám uspokojila naše maškrtné jazýčky. My sme si precvičili počúvanie, rozprávanie, počítanie s hráškami, tvorenie obrázkovej osnovy, spievanie a tanec s Jankom.
Veľké ĎAKUJEME posielame starkej Neshodovej a tešíme sa na ďalšiu návštevu iných starých rodičov u nás. Soňa Bistová
15.10.2019 4 seasonsVyučovacia hodina vedená pomocou metódy CLIL zahŕňa používanie dvoch jazykov a to materinského jazyka, ktorý je dominantný a cudzieho jazyka. Hlavné informácie sú podávané v materinskom jazyku a niektoré vyučovacie aktivity prebiehajú v cudzom jazyku. Na hodine vlastivedy sme si vysvetlili zmeny v prírode na jeseň, ale aj v iných ročných obdobiach, kde žiaci používali vlastné pozorovania a skúsenosti. V anglickom jazyku si v skupinách vytvorili projekt, kde získali skúsenosti v tímovej práci a ich poznatky reálne využili.
ročník: 3.B
učiteľ: Judita Môciková
Vlastiveda: Changes in nature 
frázy: viď video
(Fotografie TU, video TU)
15.10.2019 plastelínaKocky, valce, gule a kvádre nám pomohli vytvoriť v 1.A  postavičky, zvieratká a veci okolo nás. Pozrite sa.
14.10.2019 opekačkaČo je lepšie, ako slnečná októbrová "opekačka" so spolužiakmi?  Tretiaci nemuseli chodiť ďaleko. Posledné teplé dni  využili a opekali si v areáli školy.
14.10.2019 cykleTretiaci si svoje bádateľské zručnosti opäť vyskúšali na hodine prírodovedy. Na 4 vyučovacích hodinách zisťovali a bádali kam zmizne voda a či vôbec voda zmizne. Na úvod hodiny si žiaci pozreli Paxiho príbeh o vode na planéte Zem. Na tabuľu napísali slová, ktoré súviseli s kolobehom a oboznámili sa s pojmami aj v anglickom jazyku. Spoločne poskladali mapu kolobehu vody a priraďovali pojmy podľa správnosti, pričom opisovali javy a procesy  v snahe čo najnázornejšie vystihnúť  podstatu a zachytiť získané informácie. Celý kolobeh vody si prerozprávali pomocou názornej ukážky. V druhej fáze žiaci pracovali jednotlivo  s odborným textom a pracovným listom, ktorý si vymaľovali a správne priradili pojmy: vyparovanie, kondenzácia, zrážky, akumulácia. Hľadali nové informácie z odborného textu, ktoré ešte nevedeli a zaujali ich. Nadobudnuté vedomosti si žiaci overovali tromi pokusmi: vytvorili situáciu podobnú tej, pri ktorej vzniká hmla a dážď, zisťovali, čo sa deje v oblakoch počas vodného cyklu a zisťovali  si, ako funguje kolobeh vody v prírode. Výsledkom ich bádania bolo zistenie, že voda v prírode nemizne, ale  neustále cirkuluje.......a zhotovenie vlastného kolobehu vody.
14.10.2019 Žiaci 1.B triedy si vypočuli rozprávku O medovníkovom domčeku a potom sa mohli pustiť do plnenia rôznych úloh - odpovedali na otázky, maľovali podľa inštrukcií, zoradili dej rozprávky, skladali puzzle a aj porovnávali.
13.10.2019
CLIL v l.B
Pojmy: triangle, square, rectangle, circle, numbers from 0 to 5, colours.
Frázy: What is it? It is circle. What colour is triangle? Triangle is green. The triangle has three sides
(foto TU)
9.10.2019 1. októbra sme sa zúčastnili na akcii severskej krajiny "Nórsky deň". Deti strávili popoludnie, kde bližšie spoznali túto severskú krajinu a život jej obyvateľov. V kvíze o Nórsku sa dozvedeli veľa nového a potom sa už vyšantili pri kúzelníkovi, virtuálnej realite, kreslení a vystrihovaní a pochutnali si na špecialitách z nórskej kuchyne. Bolo to popoludnie plné nórskych zážitkov a informácií o tejto krajine.
9.10.2019
Gaštany, lístie, čerstvý vzduch, zábava, súťaže, preliezky, pohoda, detská radosť ... to všetko na nás čakalo v parku.
9.10.2019 Jeseň je čarovné obdobie plné farieb a ponúka nám veľa možností k tvorivosti. Jesenné chvíle si klubáci spríjemnili zdobením tekvíc a tvorením z gaštanov. 
9.10.2019 Septembrové všeličo našich prváčikov ...
9.10.2019 Slnečné septembrové popoludnie sme v našom klube využili na privítanie našich nových kamarátovKlubáci športovali jedna radosť a veríme, že sme sa športovo naladili a našli veľa nových super kamarátov. Milí prváci, tešíme sa, že ste medzi nami!!!
9.10.2019 Klubáci zobrali do ruky kriedy a kreslili na chodník svojho kamaráta.
4.10.2019

šípkyNa konci septembra sa druháci vybrali na Šibeničný vrch na šípky. V blokovom vyučovaní sme využili slnečné a teplé počasie. Z nazbieraných šípok sme si uvarili liečivý čaj a pripravili limonádu. Deti si doplnili svoje vedomosti z internetu. Na hodinách čítali, prepisovali text, ktorý dotvorili ilustráciou z vychádzky.   

Mgr. M. Urblíková, PaedDr. S. Neštinová

4.10.2019

ciapockaAktívne počúvanie a spolupráca nám v 1.A pomohli vytvoriť filmy z rozprávky O Červenej čiapočke. Využili sme všetky typy inteligencií. Po dramatizácii rozprávky sme si preverili matematické a logické schopnosti v pracovnom liste, zoradili sme dej rozprávky, naše manuálne činnosti nám preverilo strihanie a vyfarbovanie. Nakoniec sa chlapci premenili na vlkov a dievčatá na Červené čiapočky.  Už sa tešíme na rozprávky so starými mamami v mesiaci októbri.    

Bistová Soňa

4.10.2019

ihriskoVšetci prváci sa vybrali spoznávať naše ihriská. Vyskúšali si obratnosť, výdrž, koordináciu a svoju pevnú vôľu na jednotlivých stanovištiach. Presun po chodníkoch a komunikáciách nám tiež nerobí problém, tak sa už teraz tešíme na ďalšie ihriská.                                                M.Giláňová a S.Bistová

1.10.2019 chémiaPrvé siedmacke pokusy na chémii sa vždy týkajú pozorovaniu vlastností látok, rozpúšťaniu. Učíme sa pracovať v laboratóriu, s laboratórnymi pomôckami, pracujeme s bezpečnými látkami, ktoré majú aj v domácnostiach. Žiaci hľadajú spoločné aj rozdielne vlastnosti, učia sa ich pomenovať.

Žiaci  ôsmeho ročníka bádali aj o veľkosti častíc, zisťovali rozdiel veľkosti častíc rôznych zmesí pomocou filtrácie cez papierový filter, aj celofán.
1.10.2019

VEUVEU v VI.A na tému matematika v dejepise

Po rozlúštení zašifrovaných rokov a priradení historických udalostí sa šiestaci zahrali na tkáčov z mladšej doby kamennej pod vedením p. uč. Andokovej a Fridrichovej.

30.9.2019
chémiaV septembri sme na chémii začali opäť bádať s IT akadémiou
V siedmom ročníku sme objavovali vlastnosti látok používaných v domácnosti, v ôsmom ročníku sme sa zahrali na voňavkárov a pomocou destilácie oddeľovali vonné zložky levandule z našej školskej záhrady, badyánu, či klinčekov. Deviataci si zas zopakovali názvoslovie pomocou didaktických hier na počítači.
Všetkým sa aktivity páčili, zaujali ich nové formy, nápady. Bádanie všetkých baví.:)
27.9.2019

matematika v 1.BZábavná matematika v 1.B

Žiaci si na hodine matematiky vyskúšali prácu v skupinách, pri ktorej sa oboznámili so životnou zručnosťou - spolupráca. Museli prejsť  stanovišťami, kde spoločne plnili zaujímavé úlohy. Rôzne aktivity ich priviedli k tomu, že spolupráca je dôležitá. (fotografie tu)
25.9.2019 biela pastelkaBIELA PASTELKA – je  verejná zbierka, ktorá je zameraná na pomoc nevidiacim a slabozrakým. Naša škola sa každoročne  v spolupráci s Centrom voľného času  zapája do tejto zbierky. Aj tento rok členovia žiackeho parlamentu informovali o zbierke deň vopred prostredníctvom školského rozhlasu, aby pripomenuli, že jej cieľom je finančne podporiť aktivity, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Zbierka sa  konala v piatok 20. septembra za účasti pracovníčky CVČ a členov žiackeho parlamentu, ktorí navštívili jednotlivé triedy. Za príspevky odmenili darcov symbolickou bielou pastelkou, prípadne letáčikom. Aj nepatrné príspevky  zo strany detí, sú  dôkazom toho, že majú záujem o pomoc tým, ktorí to potrebujú. (fotografie tu)
20.9.2019

deň dobrovoľníctvaTýždeň dobrovoľníctva na JEDNOTKE.

V dňoch 16. až 20. septembra 2019 prebiehal Týždeň DOBROVOĽNÍCTVA. Na našej škole sme mali vyhradený deň 19. september 2019. Členovia žiackeho parlamentu a kolégia zelenej školy v počte 39 účastníkov pomáhali v našej záhrade a na školskom dvore. Vybrúsili, očistili a ponatierali lavičky a niektoré záhradné prvky. Ošetrili ich pred nepriaznivým jesenným a zimným počasím a zároveň im dali krajší vzhľad.

Žiaci pracovali s veľkou chuťou a zanietením a z vykonanej práce mali veľkú radosť. (fotografie tu)

10.9.2019 - aktualizovali sme členov Rady školy
- aktualizovali sme informácie výchovného poradcu
2.9.2019

otvorenie Začali sme nový školský rok :) 

Fotografie z otvorenia nájdete TU- archív 2018 / 2019 -

- archív 2017 / 2018 -

- archív 2016 / 2017 -

- archív 2015 / 2016 -

- archív 2014 / 2015 -

- archív 2013 / 2014 -

- archív 2012 / 2013 -

- archív 2011 / 2012 -

- archív 2010 / 2011 -

- archív 2009 / 2010 -


 

Jedáleň

ŠKD

Kontakt

 • Základná škola
 • Ul. Dr. Janského č.2
 • 965 01 Žiar nad Hronom
 • --------------------------------------
 • Telefón: +421 45 673 21 45
 • fax: +421 45 673 21 45
 • e-mail: skolazh@gmail.com
 • --------------------------------------
 • Školská jedáleň:
 • sjzsjan@gmail.com
 • +421 45 672 52 14