O škole

Špeciálny pedagóg

Výchovný poradca

Školský psychológ

Novinky

 

Ukončili sme piaty ročník  Letnej jazykovej školy bádania

FOTO TU 

 

Školský rok je úspešne za nami, prajeme všetkým pekné leto, stretneme sa zas v septembri :) FOTO TU :)

  Mali sme návštevu :) - Milan Škriniar u nás na Jednotke
  Oceňovali sme našich najlepších ...
 

Deviataci sa rozlúčili. Prajeme im, aby do svojho budúceho života vykročili tou správnou nohou :) FOTO TU

1.7.2018

Na Záhrade, ktorá učí, sme od jari usilovne pracovali, aby sme si ju pripravili na učenie:) Vysadili sme nové rastlinky, ponatierali drevené sedenia, vyrobili ďalšie - sedenie okolo ohniska, aj paletové pod pergolu, opravili aj vyrobili informačné tabuľky k rastlinkám, zhotovili sme napájadlo pre vtáčiky, aby cez horúčavy neboli smädné, vytvorili smerové ružice, opravili slnečné hodiny, ... ale máme v pláne ešte veľa ďalších úprav:) Pri výrobe sedenia, aj betónového napájadla nám veľmi pomohol náš pán údržbár, za čo mu srdečne ďakujeme :)​

1.7.2018
CLIL v 1.A
Prvouk
Kľúčové slová - water cycle, clouds, water, sun, lake
1.7.2018 ENGLISH STAR je medzinárodná súťaž v anglickom jazyku pre žiakov základných škôl. Jej hlavným poslaním je propagovať a popularizovať anglický jazyk ako vyučovací predmet, ale aj zábavnou formou motivovať žiakov k úspešnému riešeniu písomných testov a skúšok. Súťaž umožní žiakom zábavnou formou porovnávať svoje vedomosti s rovesníkmi z iných škôl a predviesť okoliu svoje schopnosti . Našim prvákom sa to podarilo a v testovaní získali 100% úspešnosť.
1.7.2018 Na pozvanie Pohronského osvetového strediska sa naši klubáci dňa 12.6. 2018 zúčastnili predstavenia tanečníkov z Divadla Štúdia tanca z Banskej Bystrice pod názvom "Nekončiaci tanec".
Zaujímavé a nevšedné predstavenie, po skončení ktorého si naše deti zatancovali v "Malej školičke tanca" nás očarilo a zanechalo v nás tú správnu umeleckú atmosféru.
1.7.2018 Letné všeličo druhákov...
1.7.2018 Maľovať kamienky je zábava. V našej bylinkovej záhradke sa rozliezli takéto symboly šťastia.
1.7.2018

SUPER TATO

Ten náš tato najlepší je, môžu nám ho závidieť.

Život vždy s ním zábavný je, rozveseliť hneď nás vie.

Dnes mu chceme za to veľkú vďaku vyjadriť.

Že je taký super tato, netromfne ho veru nik!

1.7.2018 Prvouka - 1.B: živá a neživá príroda
CLIL: living things and non-living things
slovná zásoba : flower, boy, worm, dog, tree, buterfly, flag, ball, clock, kite, cupcake, cloud
Frázy: Living things need air, water, food, sun. Living things are flower, boy, worm, dog, tree, buterfly.
Faktom, že sme obklopení živou a neživou prírodou, sa presvedčili aj prváci, ktorí na základe svojich vlastných skúseností triedili obrázky a spoločne podľa vlastného uváženia a zistenia, mali vysvetliť svoje rozhodnutie. Spoločným rozumom sa dopracovali k výsledku a zisteniu, čo vlastne živá a neživá príroda je, čo potrebuje a čo do nej patrí. Výsledkom je projekt, ktorý si každý prváčik odprezentoval sám. Nadobudnuté vedomosti si deti zopakovali aj v angličtine metódou CLIL
19.6.2018 Doplnili sme aktivity koordinátorky výchovy k manželstvu a rodičovstvu
19.6.2018

SME VÍŤAZI !!!

Dňa 14.6.2018 sa na Cirkevnej základnej škole odohralo finálové kolo IV. ročníka NEMAK Žiarskej basketbalovej mikroligy. Nastúpili sme v plnej zostave. Chlapci aj dievčatá sa na tento deň neskutočne tešili. Nielen na zápasy - niektorí aj na bagety :) .... pokračovanie článku

19.6.2018

Žiaci 3.A si posledné dva mesiace zdokonaľovali životnú zručnosť spolupráca a tímovosť prostredníctvom hry z portálu Kozmix. Hra s názvom Naše mesto v sebe spája tému finančnej gramotnosti a pedagogické inovácie. Dôraz je kladený na tímovú spoluprácu a zážitkové aktivity. Okrem toho deti dostali pracovný zošit na prácu s rodičmi, v ktorom boli pripravené úlohy z reálneho života zamerané na nákupy a sporenie.

V škole sme tvorili vlastné mesto. Práca začala rozdelením do štyroch sídlisk, vytvorením vlastnej meny a peňazí. Následne deti získavali financie za aktivitu na vyučovaní, pomoc spolužiakom, prejavovanie niektorej získanej životnej zručnosti. Za získané financie si nakupovali domy a tvorili svoje sídlisko. Každá skupina mala vlastnú tímovú kartu, do ktorej zaznamenávali nákupy, zisky, plány a všetky aktivity v skupine. Centrum sme vymysleli a vytvorili spoločne. Na záver sme navštívili spolužiakov z iných tried a odprezentovali sme im náš projekt. Deťom sa práca páčila a preto sa im naše mesto aj podarilo.                                                                                         Mgr. Soňa Bistová

19.6.2018

Sobota 2.6. sa stala Dňom rodiny v 3.A triede. Ochotní rodičia a starí rodičia od rána pripravovali guláš a my ostatní sme zdolali prvú spoločnú úlohu – prejsť pešo zo Žiaru nad Hronom do Lutily na futbalové ihrisko. Tam sme sa občerstvili vlastnými zásobami a zatiaľ ocinovia prešli na stanovištia. Deti sa rozdelili do skupín a prešli všetky stanovištia. Žabacie skoky, medvedie kroksy, lesný futbal, maxipong, výlov kaprov a živá voda boli zábavnou cestou najprv pre deti ale potom aj pre maminy. Samozrejme, že nám čerstvo uvarený guláš chutil, no a chutil nám aj futbalový zápas. Počas polčasu sme sa zabavili na tombole. Deti s maminami zvíťazili nad ocinami a zvíťazil každý, kto prišiel. O rok gulášujeme zas.

 Mgr. Soňa Bistová 

19.6.2018 Číslo 150 – nás doviedlo na Hasičský a záchranný zbor. Sviatok všetkých detí druháci z 2.B a tretiaci z 3.A  strávili na hasičskej stanici. Dozvedeli sme sa o ich práci, videli ich techniku, vyskúšali špeciálne oblečenie a vozenie v ich autách. Potom sme sa schladili na zmrzline a na záver vykúpali v pene. Veríme, že nebudeme musieť použiť  ich číslo a ak áno, už vieme, ako to spraviť. 
14.6.2018

Dňa 31.05. triedy 8.B , 8.C a 4.B spoznali jedinečné miesto vo Valaskej Belej- Sklenný sen, kde sa ešte zachováva tradičné sklárske remeslo. Deti mohli na vlastné oči vidieť, ako vznikajú originálne sklenené výrobky. Spoznali, ako sa vyrába sklo, ako sa dá tvarovať, naťahovať a fúkať. Videli pri práci sklára, ktorý modeloval rôzne sklenené výrobky, dekorácie a ukázal deťom staré tradičné postupy výroby skla. Prácu so sklom si mohli aj vyskúšať.

Aj takýmto krásnym spôsobom sa dá zachovať tradícia sklárskeho umenia.

14.6.2018 4. B. trieda sa zúčastnila exkurzie do závodu SNP- spoločnosť- Tubapack, kde sa žiaci oboznámili s najnovšími technológiami výroby túb. Deti sa dozvedeli, že v súčasnosti sa táto spoločnosť radí medzi najväčších výrobcov túb v Strednej Európe. Bolo to veľmi zaujímavé.
10.6.2018
Dňa 27.4. sme sa na pozvanie CVČ zúčastnili motivačného čítania s Mgr. art. Michaelou Čillíkovou. Knižka niesla názov "Pupo a Fazuľka".
Pupo a Fazuľka sú úplne obyčajní škôlkari. Pupo nosí okuliare, má guľaté bruško a často sa bojí. Fazuľka je zase malá, hanblivá a rada trucuje. A predsa sú obaja skvelé deti! Ich príbehy ukážu, ako sa popasovať s každodennými problémami, ako získať zdravé sebavedomie a ako sa tešiť z toho, že sme rôzni – veď práve vďaka tomu je každý z nás skvelý a jedinečný.
10.6.2018
V pondelok 14.5.2018 privítali žiaci II.A na "Besiedke ku dňu matiek" svoje mamičky, staré mamy, tety...​
Svoje veľké ĎAKUJEM za ich úprimnú, každodennú lásku, starostlivosť, pohladenia, objatia a podporu im deti vyjadrili pesničkami, básničkami, tancami a tiež vlastnoručne vyrobeným darčekom.
Spoločne strávené chvíle boli srdečným a príjemným zážitkom pre všetkých.
8.6.2018 Mamička je naše slniečko, ktoré nás každé ráno s úsmevom zobúdza. Je vždy tam, kde ju naviac potrebujeme, pofúka naše boľačky, teší sa z našich úspechov. Vždy je v našich srdiečkach, máme ju radi každý deň v roku a túto májovú nedeľu ju chceme s láskou vystískať a potešiť darčekmi, ktoré sme pre ňu vyrobili.
8.6.2018 10. máj - Svetový deň pohybu
Tešili sme sa na krásne slnečné popoludnie, aby sme si tento deň pripomenuli pohybom. Chlapci obľúbeným futbalom, dievčatá krúžením s obručami. Zmerali sme si sily a šikovnosť skákaním vo vreci. V klube sa snažíme viesť deti k pohybu a keď nám to počasie dovolí, trávime denne ,čo najviac času na čerstvom vzduchu pri pohybových hrách a šantení na obľúbených preliezkach.
4.6.2018 Mať sviatok je príjemné a aj náš spoločný MDD bol plný rôznych zábavných a športových aktivít. Naši klubáci si mohli vyskúšať svoju obratnosť, rýchlosť a zmysel pre zábavu. Kedže víťazmi boli všetky deti, okrem pekných zážitkov získali aj malú odmenu.
4.6.2018 Na MDD bolo aj u nás veselo ....
4.6.2018

Špania Dolina patrí medzi krásne zákutia Slovenska a žiakom 2.B a 3.A bolo dopriate v nej stráviť školu v prírode. Za päť dní sme stihli vidieť múzeum čipkárstva, medi, cisársku štôlňu, prešli sme banský chodník, objavili šachtu Ludovika, Králický vodopád, ľudovú školu prof. Mistríka. Ubytovanie na Klopačke nás potešilo výbornými jedlami, príjemným prostredím  a servírovaním v prírode. Zasúťažili sme si s Wachumba animátorkami a o naše zdravie sa starala pani zdravotníčka.

Máme na čo spomínať!                      Soňa Bistová

4.6.2018 Enviro aktivity druhákov...FOTO TU
4.6.2018 Pozrite si májové čarovanie z odpadu, ktorým sme vyčarovali nádherné kvety.
4.6.2018 O prvé miesto sa bojovalo do poslednej minúty
Dňa 30.5.2018 sa v našej telocvični konalo už tretie kolo  basketbalovej mikroligy. Keďže sme svojich súperov poznali mali sme trochu obavy ako dopadneme, lebo šiesti  naši  basketbalisti nehrali.  Pripravovali sa  na majstrovstvá Slovenska mladších mini.
4.6.2018 Beseda s poľovníkom :)
4.6.2018 Živá a neživá príroda - 1.A
19.5.2018 11.mája 2018 našu Záhradu ktorá učí navštívil Túlavý autobus,  teda školské tímy učiteľov a žiakov  škôl z celého Slovenska pod vedením koordinátoriek projektu Andrejky Uherkovej a Ivanky Poláčkovej zo Živice - centra pre environmentálnu výchovu.
19.5.2018 Naši minibasketbalisti opäť prví!!!
10.5..2018 sa v telocvični, na IV. ZŠ,  konalo druhé kolo  štvrtého ročníka basketbalovej mikroligy medzi žiarskymi základnými školami.
Zostava družstva bola trochu zmenená - z dievčat zostalo len jedno - ale doplnili sme ďalšími chlapcami, ktorí chceli skúsiť tento šport. Najťažší zápas sme opäť odohrali s cirkevnou školou - kde nám výrazne pomohli trestné hody - takže sme nakoniec vyhrali o tri body
Našu školu reprezentovali: 
M.Huraj, A.Huraj, M.Golebiowski, J.Tapfer, N.Žiaková, T.Michalov, M.Kukučka, D.Frič, D.Hlaváč, A.Dekýš, T. Gubka, J. Holic, H.Galko, B.Mališ
Za veľkú bojovnosť im patrí veľká pochvala. Už sa tešíme na ďalší turnaj 31.5.2018 na domácej pôde.  
V.Fridrichová
19.5.2018

Za lásku Ti srdce plné lásky dáme......

Vzali sme si ihlu, niť a vložili svoju šikovnosť do srdiečka pre naše najmilovanejšie srdiečko. Všetkým deťom z 3.A sa podarilo trpezlivou prácou vytvoriť srdiečko pre svoju maminu. Predný a obnitkovací steh sa stali našimi priateľmi a tak sme mohli v nedeľu odovzdať  lásku za lásku. Ďakujeme Mgr. Magdaléne Gáfrikovej a Ingrid Fleškovej, ktoré nám v POS pomohli potešiť srdiečka srdiečkami.  

Soňa Bistová

19.5.2018 Žiaci 3.C pokračovali v projekte o zdravom životnom štýle. Ako sa správne stravovať. Tentokrát sme sa zamerali na vitamíny urobili sme ochutnávku niekoľkých druhov ovocia a zeleniny. Svoje poznatky a skúsenosti  si žiaci navzájom vymenili a v skupinách vypracovali zadané úlohy. Zároveň si precvičili učivo o slovných druhoch - prídavných menách a  o význame príjmu  vitamínov pre ľud.organizmus. 
19.5.2018 Na hodine geometrie v 3.C sa tretiaci učili telesá. Vysvetľovali si ako vyzerajú, čo už vedia o kocke. Zábavnejšia časť hodiny boli stavby z kociek. Každý žiak postavil stavbu podľa zadania: z daného počtu kociek, podľa základne...  Deti si kreslili ku stavbám plány a poradie úloh si navzájom vymieňali.
19.5.2018 Tvorivé a zábavné učenie slovenského jazyka v Krajine podstatných a prídavných mien v 3.C
19.5.2018 Zábavné učenie v záhade :)
19.5.2018 3.C sa v apríli zúčastnila plaveckého výcviku. Pod odborným vedením našich telocvikárov sa aj C- čkari naučili základy plávania. Všetkým deťom sa plavecký výcvik veľmi páčil.
19.5.2018 Tvorivé a zábavné učenie slovenského jazyka v Krajine podstatných a prídavných mien v 3.C
 

Výsledky prijímacích skúšok

do triedy pre žiakov so špecifickým intelektovým nadaním s rozšíreným vyučovaním prírodovedných predmetov 

 

SUPER SPRÁVA

Lucka Patschová sa umiestnila na 6. mieste v celoslovenskom kole dejepisnej olympiády.

GRATULUJEME a ĎAKUJEME za mimoriadne úspešnú reprezentáciu školy.

16.5.2018

PK matematiky, fyziky, biológie sa zapojili do aktivít pre žiakov 4. ročníka, ktorí majú záujem v ďalšom školskom roku navštevovať triedu s rozšíreným vyučovaním matematiky a prírodovedných predmetov.

Žiaci II. stupňa si pre nich pripravili premenu jednotiek a meranie objemu pri príprave miešaných nápojov, experiment s kombinatorikou, dámu a šachy, logické hry, počúvanie zvukov zvierat, prácu s mikroskopom, fyzikálne pokusy ... ďakujeme žiakom VI.A a VII.A za spoluprácu :)

15.5.2018

Dňa 11. 5. 2018 sme spolu oslávili Deň matiek, teda deň, kedy sa chceme poďakovať našim mamičkám za všetko, čo pre nás robia. Pestrý program plný krásnych vyznaní, básní, spevu a tanca si pre svoje mamičky pripravili naši prváci.  Snáď sa im podarilo zahriať srdce, pohladiť dušu, trošku pobaviť a vyčariť úsmev na tvári všetkých mamičiek.

A tu sú prvácke vyznania pre maminky :)

10.5.2018 Na pozvanie MsKC sme sa 20.apríla zúčastnili Dňa otvorených dverí MsKC.
10.5.2018 Deň Zeme sa v našom klube niesol v znamení aktivít na ochranu našej krásnej planéty.
10.5.2018
27.4.2018 sa v telocvični na II. ZŠ konal štvrtý ročník basketbalovej mikroligy medzi žiarskymi základnými školami. Naše trojročné snaženie sa nám vrátilo v podobe úspechu - keď sme  s veľkým bodovým rozdielom vyhrali nad II.a IV. ZŠ. Problémy nám robili hráči s Cirkevnej školy, kde mali dvoch veľmi vysokých hráčov a ako tím hrali veľmi dobre. Aj my samozrejme máme rezervy - nepremenili sme veľa trestných hodov. 
Našu školu reprezentovali: M.Huraj, A.Huraj, M.Golebiowski, J.Tapfer, N.Žiaková, N.Kúštiková, A.Hudec, T.Michalov, M.Kukučka, D.Frič, D.Hlaváč, A.Baláž, M. Ivanec,  A.Dekýš
Za výbornú reprezentáciu im patrí veľká pochvala.
V. Fridrichová
10.5.2018 Geometrické tvary v 1.B - foto :)
10.5.2018 V apríli naši prváci navštívili mestskú knižnicu, kde ich privítala pani knihovníčka Kaššová, ktorá si pre nich pripravila zaujímavé aktivity. Po splnení všetkých úloh, rébusov a hádaniek, malých školákov pani knihovníčka pasovala za čitateľov. Spoločným sľubom prváci sľúbili, že budú čítať knižky a nenechajú ich na poličkách odpočívať. Každý prváčik  získal zadarmo čitateľský preukaz a aj malý darček - záložku do knihy. Ďakujeme.
10.5.2018 Ako plynie čas v 1.A ... foto :)
10.5.2018 V týždni pre Zem 22.04.-27.04.2018 sme jeden deň venovali aj EKOSTOPE.
 

Ďakujeme všetkým rodičom našich budúcich prvákov za prejavnú dôveru. Veríme, že ju nesklameme ...

Fotografie zo zápisu nájdete tu ....

6.5.2018 Žiaci kolégia Zelenej školy prizvali aj svojich mladších spolužiakov - zástupcov 1.-3. ročníka a spoločne sa vybrali 27.4.2018 v rámci Dňa Zeme na Centrum zhodnocovania odpadov v Žiari nad Hronom.
6.5.2018 Tak, ako aj po iné roky, aj tento rok sa naši siedmaci zoznámili s procesom čistenia odpadových vôd nielen teoreticky.
4.5.2018 Naša Záhrada, ktorá učí nám pomohla spoločne osláviť Deň Zeme
4.5.2018 Piatkové vyučovanie sa v 3. B nieslo v duchu zdravej výživy.
4.5.2018 V piatok 13.4.2018 si  žiaci tretieho ročníka vyskúšali ľudové remeslo. Pracovné vyučovanie tak zmenilo učebňu výtvarnej výchovy na ateliér mladých umelcov. Pán  Marek Novotňák žiakom priblížil prácu s hlinou, jej vlastnosti a postupy pri práci s takýmto materiálom.Spoločne pod jeho odborným vedením sa kusy hliny začali meniť na umelecké diela a odkrývali tvorivosť našich žiakov.  Na našej Jednotke sa snažíme pretvárať aj pracovné vyučovanie na hodinu, ktorá možno  osloví dušu  niektorého žiaka  a vrátime  remeslá a ľudové tradície do povedomia dnešných detí.
25.4.2018 Slnečné jarné dni sme privítali obľúbeným florbalom. Klubáci sa na turnaj veľmi tešili, vydali zo seba maximum a ukázali svoje zručnosti s hokejkou a loptičkou.
Tešíme sa opäť na super florbalový deň, plný zápasov a športového ducha.
25.4.2018 Pozrite si v našej  fotogalérii jarné sadenie kvietkov...
22.4.2018 V 1.A sa utvrdzovalo aktívne počúvanie.
22.4.2018 Prváci besedovali s p. mestským policajtom ...
22.4.2018

Žiaci 1.stupňa zažili kreatívne dopoludnie s Osmijankom. Herci z nadácie ,,Osmijanko“ si pripravili pútavé a kreatívne vystúpenia, do ktorých vtiahli i svojich divákov.

Prváci a druháci sa zoznámili s knihou Jána Uličianskeho Štyria škriatkovia a víla. Žiaci sa zamysleli, čo by sa stalo, keby sa pomiešali ročné obdobia a v priebehu tvorivej dramatickej hry pod názvom Hudba štyroch ročných období sa prostredníctvom spoločného rituálu pokúsili  obnoviť poriadok v prírode.

Tretiaci sa zoznámili so spisovateľkou Tove Janssonovou a jej sériou knižiek o Muminovcoch. Žiaci sa zoznámili s rodinkou Muminkovcov a na vlastnej koži zažili život v Muminkovskom údolí a vytvorili si vlastný rodostrom.

Toto zaujímavé dopoludnie ukázalo našim žiakom, že aj čítanie kníh môže byť veľkým dobrodružstvom, ktoré v nás zanecháva stopy. 

8.4.2018 anglický jazyk :  1.B
vyučujúci: J. Môciková
téma: Food
frázy: My name is...... I am seven. I like.......
         What do you like?
         Do you like banana? Yes, I do. No, I don´t.
Na hodinách anglického jazyka sa už od prvého ročníka snažíme u detí rozvíjať tvorivosť a komunikačné zručnosti žiaka.  Naši prváci sa už vedia nie len pozdraviť a predstaviť, ale aj porozprávať čo majú radi. Na tému jedlo si žiaci počas vyučovania vyrobili tanier s potravinami. Potraviny roztriedili na ovocie, zeleninu, jedlo a popri tom sa naučili názvy ovocia, zeleniny a jedla v angličtine. Tému jedlo sme ukončili krátkym výstupom, pri ktorom každý prvák mal možnosť odprezentovať sa.
8.4.2018 Štvrtákov navštívil majster výroby fujár a píšťaliek, pán Daniel Homola. Pán Homola je zapísaný v povedomí ľudí ako nielen milovník a interpret ľudového spevu i tanca, ale hlavne ako excelentný ľudový majster vo výrobe fujár a píšťaliek detvianskeho štýlu. Málokto vie, že práve jemu patrí uznané svetové prvenstvo vo výrobe hrčavých fujár. Je to spôsob zdobenia, keď drevo samotné svojou prirodzenosťou zvýrazní krásy a obrysy fujary. Mgr. Urblíková, PaedDr. Neštinová  
8.4.2018 Marec je mesiac knihy. Preto si naši štvrtáci pripravili zaujímavé aktivity v školskej knižnici pre všetky deti prvého stupňa. Vysvetlili im a na prezentácií ukázali, ako vzniká kniha, kto všetko sa podieľa na jej výrobe. Pripravili si rôzne zaujímavosti o knihách, ktorá kniha je najmenšia na svete, najväčšia, najdrahšia... Potom nasledovalo čítanie rozprávok, do ktorého sa zapojili aj ostatné deti. Všetky deti za snahu a aktivitu dostali záložky. V triedach si ich mohli vyfarbiť a vložiť do čítanky, alebo šlabikára. So svojimi pani učiteľkami pokračovali v dotváraní prečítaného príbehu a ilustrovali ho. Riešili zaujímavé pracovné listy.   Mgr. Urblíková, Mgr. Giláňová
8.4.2018
27.3.2018 exkurzia Levice - 7.A a 6.A
Takto sme sa zabávali  a riešili fyzikálne hlavolamy v Atlantis centre, rozprávali sme sa o drogách, skúšali sme si chôdzu opitého človeka ( dostali sme okuliare, ktoré imitovali videnie opitého človeka). Navštívili sme Levický hrad, kde sme videli nádhernú lekáreň a dozvedeli sme sa niečo o tureckých vojnách.
8.4.2018 Jar je v plnom prúde, všetko naokolo sa začína zelenať a sú tu aj sviatky jari. Aj naši klubáci nezaháľali a príchod jari a ich sviatkov preniesli do svojich výtvorov.
8.4.2018 Dňa 27. marca radosť z pohybu a športového súťaženia prejavili deti zo všetkých oddelení ŠKD v športových disciplínach, ktoré nám vyčaroval Arabelin prsteň. Tešíme sa na ďalšie športové stretnutie...
8.4.2018 V marci naši klubáci navštívili  výstavy Krajinkovo a Vo vlne je pravda v MsKC.
8.4.2018 Lego je najobľúbenejšou stavebnicou detí. V našich oddeleniach vládne Legománia, skladáme, tvoríme, čarujeme každučký deň...
4.4.2018 Žiaci z 3. A opäť objavovali v našich laboratóriách. Teraz sa zamerali na pokusy s vodou a zistili, že povrchové napätie vody je zázračné. Gumičky, spinky a špendlíky dokázali, že vedia držať pokope. Objavy nás posunuli do vyššej kategórie vedcov a teraz sa už tešíme na tému o človeku.
Soňa Bistová
28.3.2018 Dňa 16. marca sa štvrtáci v priestoroch CVČ stali malými vedcami. Zúčastnili sa zábavného experimentovania, ktoré organizoval mestský školský parlament pod názvom Hókusy - pokusy. Deti zábavnou a pútavou formou odhalili tajomstvá chémie či fyziky - hustota vody, statická elektrina, farebný tanier s lentilkami, ako funguje domáca lávová lampa alebo nafúknuť gumenú rukavicu použitím sódy a octu. Zábavné experimentovanie s parlamenťákmi sa nám veľmi páčilo, boli sme nadšení... Ďakujeme.
28.3.2018 22.3. si tretiaci 3.C pripomenuli Deň vody. Pripravili si nové informácie o vode, s ktorými pracovali počas blokového vyučovanie v matematike, slovenskom jazyku, prírodovedy a výtvarnej výchovy. Pozvali sme aj deti z 1.C a spolu sme sledovali rozprávku Kvapko a Kvapka - cesta vodnej kvapky. Každá skupina  bola so svojou prácou spokojná, lebo podala  najlepší výkon.
  1.B - skupinová práca: čítanie s porozumením Maťko Ťažký - Na základných školách sa veľmi často uplatňujú skupinové práce. A táto pre deti veľmi obľúbená aktivita nechýba ani u našich prvákov, ktorí si zhotovili svoj prvý komiks.
28.3.2018 1.B - skupinová práca zameraná na čítanie s porozumením.
Prváci z rozstrihaných častí poskladali súvislý text, kde si precvičovali čítanie s porozumením. Ak správne zložili rozstrihané časti, vyšiel im súvislý a zmysluplný text, čo znamená, že naši prváci vedia čítať s porozumením:-)
25.3.2018 Vo štvrtok 5. A zažila vysoko efektívne učenie. Spojili sme matematiku s geografiou.
25.3.2018 Žiaci 3. A prijali ponuku Pohronského osvetového strediska a počas tvorivých dielní si každý dokázal vlastnými silami utkať podsedák. Recyklované tkanie na kruhovom ráme preverilo naše motorické schopnosti a ukázalo, že tvorivosť je v našej triede IN. Súčasne sme si precvičili spoluprácu, dôveru a už teraz sa tešíme na jarné dielničky. Ďakujeme Mgr. Magdaléne Gáfrikovej a Ingrid Fleškovej za možnosť nadobudnúť nové zručnosti a za príjemnú atmosféru. Soňa Bistová  
18.3.2018 Žiaci 3.B sa na hodine pracovného vyučovania pustili do náročnej práce. Učili sa základné stehy a ušili si svoju prvú hračku. Ukážka ich namotivovala a na prácu sa veľmi tešili.
18.3.2018

Žiaci krúžku Mladý chemik - ekológ sa hravou formou učia spoznávať vplyvy rôznych látok na prírodu, život. Uvedomujú si škodlivosť kyselín, ale aj zásad na rast rastlín, vplyv rastlín na naše dýchanie, život. Monitorujú čistotu ovzdušia na našom dvore, tiež vplyv pH pôdy na rast rastlín...

Svoju prácu prezentujú žiakom rôznymi spôsobmi - rovesníckym vyučovaním, či ukážkami pokusov na Dni otvorených dverí...

18.3.2018

Vo štvrtok 1.3.2018 sa uskutočnila na našej škole prednáška výchovno-vzdelávacieho programu o dospievaní „Čas premien“. Táto akcia má na našej škole mnohoročnú tradíciu. Prednášky viedla lektorka spoločnosti PROCTER&GAMBLE.

Dievčatá siedmeho ročníka oboznámila s telesnými zmenami v období dospievania. Objasnila im hlavné zásady intímnej hygieny a prevencie gynekologických ochorení. Dievčatá sa v priebehu prednášky mohli na čokoľvek opýtať a na záver dostali propagačné balíčky s hygienickými potrebami.

18.3.2018 Dňa 14.3.2018 reprezentovali žiaci prvého stupňa našu školu v Minibasket show.
Aj napriek tomu, že dievčatá netrénujú basketbal, podali veľmi dobré výsledky. Súťažili sme v hre 3x3 a v rôznych súťažiach, ktoré preverili naše basketbalové zručnosti, a aj kondičku.
Hry 3x3x striedali súťaže v driblingu, v prihrávkach, v streľbe na kôš a aglilitu. Bolo to veľmi náročné aj na pozornosť.
Touto cestou chceme poďakovať za vzornú reprezentáciu školy a povedať veľké ďakujem za 2.miesto.
18.3.2018 Naša škola sa prezentuje okrem iného využívaním informačno-komunikačných technológií aj mimo predmetu informatická výchova. Spestrením hodiny vlastivedy v 3.B bolo využitie vzdelávacích stránok, ktoré zábavnou formou priblížia žiakom preberané učivo alebo blízko súvisia s obsahom vzdelávania daného predmetu. Takáto forma vyučovania je pre nás samozrejmosťou.
18.3.2018 Dňa 28. 02. 2018 sa traja pedagógovia našej školy – p. riad. M. Baláž, p. Hrončeková a p. Tršová Husárová zúčastnili 2. stretnutia vzdelávania - Využitie prírodovedného experimentu v predmetoch biológia, chémia, fyzika a geografia.
18.3.2018 Žiaci 3.B sa na hodine pracovného vyučovania pustili do náročnej práce. Učili sa základné stehy a ušili si svoju prvú hračku. Ukážka ich namotivovala a na prácu sa veľmi tešili. Popri samotnom šití zistili, že práca, ktorá bola pre nich pripravená, len jednoducho vyzerá a pri šití bábiky sa poriadne natrápili. Narábať s ihlou a niťou síce vyzerá veľmi jednoducho, ale zručnosť svojich starých mám si musia osvojiť  trpezlivým prístupom. Nakoniec sa všetkým podarilo svoju prácu dokončiť a boli na ňu právom hrdí. Za  prípravu tejto aktivity patrí poďakovanie našej ochotnej asistentke Alenke Pavolovej a za pomoc deťom aj asistentke  Janke Masarkinovej.
18.3.2018 Doplnili sme úspechy žiakov na Pytagoriáde
13.3.2018

V piatok 9.3. podnikli naši prváci pár zaujímavých akcií.

Najprv sa ocitli v zázračnom 3D priestore, kde  mali pocit, že sú súčasťou deja, a tak podnikli výpravu dovnútra ľudského tela spolu so štvoricou nerozlučných kamarátov, ktorí objavili miestnosť virtuálnej reality a s ním i spôsob, ako sa pozrieť dovnútra ľudského organizmu.....

Ďalším zážitkom pre deti bolo absolvovanie pokusov v učebni fyziky, kde si p. uč. Michal Straňák pre nich pripravil pár zaujímavých pokusov, ktoré deti nielen potešili, ale aj pobavili.  Pokusmi sme zisťovali prítomnosť vzduchu v cukríkoch, alebo ako bez dotyku dostať vajíčko do fľaše..... a či bubliny horia.......... :-)

13.3.2018 V telocvični nám na dva dni vyrástlo sférické kino :)
13.3.2018 Máme aj nadaných výtvarníkov :)

Olympijský oheň v nás (okresné kolo výtvarnej súťaže) 
- Liliana Nárožná (III.A), 1. miesto
- Peter Šurka (III.A), 2. miesto
- Emma Tencerová (III.A), 3. miesto

Od stromu k zošitu (okresné kolo výtvarnej súťaže)
- Nina Živčicová (VI.A), 1. miesto
- Miroslav Kútik (VI.A), 2. miesto
- Margaréta Zuzana Mikulová (V.A), 3. miesto  
13.3.2018 Štvrtáci čítali prvákom ...
"Čítať prvákom je zábava,“ tvrdia žiaci IV. B,C triedy. A tak si vybrali knihu od Márie Ďuríčkovej -DANKA A JANKA - a čítanie sa začalo. Úlohou prvákov bolo aktívne počúvať, lebo na nich čakali otázky týkajúce sa textu a štvrtáci si zdokonalili svoje čitateľské i prezentačné zručnosti. Bolo to veľmi príjemné doobedie, z ktorého mali radosť prváci aj štvrtáci.
13.3.2018 Žiaci ôsmeho ročníka a členovia kolégia zo 6. a 7. ročníka sa zúčastnili filmového festivalu Envirofilm-Ekotopfilm. Festival nie je len o premietaní filmov, ale aj o sprievodných aktivitách, minitestoch na rôzne témy a odpovediach na zvedavé otázky detí :).
11.3.2018

FOTOGRAFIE Z PRVÉHO BÁDATEĽSKÉHO DŇA

FOTOGRAFIE Z DRUHÉHO BÁDATEĽSKÉHO DŇA

VIDEO Z UKÁŽKY VYUČOVANIA ANGLICKÉHO JAZYKA

2.3.2018 Článok o ITakadémii v Mestských novinách ...
23.2.2018 Naši prváci vo štvrtok 15.2. navštívili divadelné predstavenie "Smelý zajko" vo Zvolene. Tak ako bolo v samotnej rozprávke a zajko sa vybral do sveta, aby sa stal "smelým", aj naši prváci išli "do sveta", ale vláčikom. Stali sa z nich "smelí prváci", ktorí cestu vlakom zvládli na jednotku. O tom, že cesta vláčikom bola veselá a dobrodružná sa môžete presvedčiť sami. Z vagóna sa ozýval veselý smiech a spev malých žiačikov. Niektorí si stihli prečítať aj knižku :)
23.2.2018 Finančná gramotnosť, poznávanie hodnoty peňazí, práca s eurami v 1.B na matematike ...
17.2.2018 Kde sa voda sypala a piesok sa lial, konal sa rozprávkový karneval. Všetci klubáci  zažili čarovné februárové popoludnie plné zábavy, tanca, súťaží. Bolo nám veru veselo, veď sme tu mali princezné, víly, rytierov  a kovbojov, tiež zvieratká rôzneho druhu.Spoločné popoludnie nám bolo krátke, lebo jašenia nikdy nie je dosť a z rozprávky odísť sa nám tiež nechcelo... (krátke video :) )
17.2.2018 Sviatok sv. Valentína sa dá osláviť rôzne. V ŠKD už tradične zhotovujeme darčeky pre rodičov a kamarátov. Klubáci usilovne pracovali, veď každý chcel spraviť ten najkrajší darček a potešiť rodičov. Verím, že sa nám to spoločnými silami podarilo.
16.2.2018 Veľkým úspechom pre našu skončilo aj okresné kolo Biologickej a Dejepisnej olympiády:

Biologická olympiáda (okresné kolo)
 - Karolína Lovčičanová (VIII.A), 1. miesto v kategórii C
 - Tereza Veselá (IX.A), 2. miesto v kategórii C
 - Natália Jandíková (IX.A), 3. miesto v kategórii C

Dejepisná olympiáda (okresné kolo)

 - Dominik Tóth (VII.A), 1. miesto v kategórii E

 - Samuel Barcík (IX.A), 2. miesto v kategórii C

 - Lucia Patschová (VIII.B), 2. miesto v kategórii D 

  Naše odborné učebne si vyskúšali aj predškoláci ... FOTO
11.2.2018 Máme obdobie predmetových olympiád. 6.2. sa konalo okresné kolo Geografickej olympiády. A zas žali naši žiaci úspechy:
 - Kristián Lovčičan (V.A), 1. miesto v kategórii G
 - Matúš Rajnoha (V.A), 3. miesto v kategórii G
 - Petra Uhrovičová (VI.A), 1. miesto v kategórii F, jediná úspešná riešiteľka vo svojej kategórii (celkovo 24 zúčastnených žiakov)
 - Vladimír Urblík (VI.A), 2. miesto v kategórii F
 - Samuel Barcík (IX.A), 3. miesto v kategórii E 
GRATULUJEME
11.2.2018

Žiaci Výtvarného krúžku sa zapojili do výtvarnej súťaže Záchranárik 112 a boli v okresnom kole úspešní: Adam Prekopp (IV.B), 2. miesto, Tamara Môcová (III.B), 3. miesto, obaja postupujú do celoslovenského kola súťaže, GRATULUJEME

4.2.2018

Používanie anglického jazyka je v  súčasnosti už samozrejmosťou. Nakoľko sme si toho vedomí aj na Jednotke, snažíme sa našich žiakov cieľavedome podporovať v komunikácii v anglickom jazyku.

Tento školský rok sme sa zapojili do projektu Educate. Je to moderný a neformálny program, ktorý  vedie dvojica zahraničných študentov ... viac TU

4.2.2018 24.1. sa konalo okresné kolo Matematickej olympiády.
V kategórii Z9 nebol úspešný žiadny deviatak v okrese, no Samuel Barcík  (IX.A) patril medzi troch žiakov s najväčším počtom dosiahnutých bodov.
V kategórii Z5 má naša škola jedného úspešného riešiteľa. Kristián Lovčičan (V.A) získal pre našu školu výborné druhé miesto. GRATULUJEME. 
30.1.2018 ​​​​​​​​Deti z 3.C sa učili prírodovedu v našom biologicko-chemickom "labáku". Téma bola všetkým jasná: Hustota a povrchové napätie vody. Samostatne si prečítali cieľ, zobrali si pomôcky a začali skúmať. Svoje výsledky poctivo zapísali do zošita. Pokusy, ktoré urobili, prezentovali ostatným skupinám, čím si výsledky navzájom porovnali a zopakovali.
30.1.2018 V januári medzi nás zavítali pracovníčky z RÚVZ v Žiari nad Hronom, ktoré si pre nás pripravili zaujímavú besedu o prvej pomoci pod názvom - Au, bolí, pomóóc. Vysvetlili sme si ošetrenia drobných poranení, zopakovali dôležité telefónne čísla. Zdôraznili sme si dôležitosť prevencie a bezpečnosti správania sa v zimnom období. Ďakujeme za zaujímavú a poučnú prednášku pre našich klubákov.
28.1.2018 Oddelenie druhákov sa zapojilo do projektu eTwinning - Let's Celebrate Birthday! Spoločne sme si vytvorili narodeninový kalendár.
28.1.2018 Príroda sa nám zahalila do krásnych, bielych šiat a konečne sme sa dočkali snehovej nádielky. Naše popoludnia sme si vychutnali naplno. Naháňali sa, guľovali, tvorili maxi veže, súťažili v stavaní gúľ, tvorili snežné stavby, snehuliakov, maxi snehové stavby... Perinbaba potešila všetky deti, aj my sme sa vyšantili dosýta a užili si dlho očakávaného sniežiku.
28.1.2018 Výhodou delených hodín slovenského jazyka v prvom ročníku je, vďaka nižšiemu počtu žiakov, väčší priestor na rozvíjanie tvorivosti a zlepšovanie čitateľskej gramotnosti. Ponúkame Vám ukážky z takejto hodiny slovenského jazyka a literatúry. Jednou z aktivít bola aj príprava a následne realizácia maľovaného čítania, pri ktorom si naši prváci rozvíjali čitateľské zručnosti. Hravými aktivitami si precvičovali čítanie s porozumením: čítali a priraďovali známe aj menej známe slová k obrázkom, vymýšľali zmysluplné vety zo slov aj obrázkov a následne si sami vymysleli a napísali maľované čítanie.
28.1.2018 Sneh sa postaral o to, aby telesná výchova žiakov 3.B bola zábavnejšia. Radosť všetkých detí ako uvidia prvé snehové vločky sa nedá prehliadnuť a keď sa k tomu pridá dobrý kolektív a zábava, nemôže to skončiť inak ako stavaním snehuliakov a guľovačkou.
27.1.2018

Používanie anglického jazyka je v  súčasnosti už samozrejmosťou. Nakoľko sme si toho vedomí aj na Jednotke, snažíme sa našich žiakov cieľavedome podporovať v komunikácii v anglickom jazyku.

Tento školský rok sme sa zapojili do projektu Educate. Je to moderný a neformálny program, ktorý  vedie dvojica zahraničných študentov ... viac TU

24.1.2018 V minulom týždni prebehli okresné kolá olympiád v anglickom a nemeckom jazyku:
Výsledky:
ANJ:
kategória 1A - 2. miesto Aleš Kúšik - 7. B
kategória 1B - 4. miesto Tereza Veselá - 9. A
NEJ:
kategória 1B - 1. miesto - Lucia Patschová  8. B
GRATULUJEME
5.1.2018 Aktualizovali sme stránku fyziky ...
5.1.2018 Doplnili sme prvé úspechy našich žiakov ...
24.12.2017 Žiaci Jednotky navštívili NR SR ....
24.12.2017 Posledný predvianočný týždeň si žiaci vo vianočných dielňach mohli sami vyrobiť vianočné darček alebo dekorácie .... Ďakujeme p. uč. Andokovej, Hanzelovej a Bónovi.
24.12.2017 Zimné aktivity v ŠKD:

- Vianoce sú už za dverami a určite aj vo vašich domácnostiach sú prípravy v plnom prúde. Rovnako je tomu aj v našom školskom klube detí. Naši druháci zhotovovali svoje vianočné svietniky z prírodnín v rámci ETWINNING projektu. Vyrábali však aj rôzne pohľadnice s vianočným motívom, maľovali čertíkov uhlíkom. To bola veru zábava, vyskúšajte! Takže u nás v klube už môžu Vianoce prísť :-)

- Tvorivý advent prváčikov....Naše popoludnia sa niesli v tvorivej vianočnej atmosfére. Tvorili sme pekné mikulášske čižmičky, vianočné stromčeky, sobíkov, čítali nám naše piatačky...bolo nám jednoducho super.

- Hurá, prichádzajú Vianoce! Pozrite si vianočné všeličo našich tretiakov...

- Vianoce bez medovníkov si ani nevieme predstaviť. Naši druháci využili ponuku MsKC a napiekli, vyzdobili voňavé medovníčky. Čakanie na Vianoce si v klube spestrili tvorením ponožkových snehuliakov, ktorí mali veľký úspech. Ak chcete, inšpirujte sa našim tvorivým snehuliakovom a medovníčkovom druhákov...

- Stavanie snehuliakov patrí odjakživa k veselým zábavkám. Aj my v klube sme podľahli lákaniu prvého snehu a postavili hneď niekoľko snehuliakov. Mali sme z toho veľkú radosť a už sa tešíme na novú snehovú nádielku.

24.12.2017 1.B - aj matematika môže byť zábavná, o tom sa presvedčili  prváci a pomocou dominových kociek, hracích kociek si poradili aj so sčítaním a odčítaním a tvorili "sčítacie a odčítacie rodinky".
24.12.2017

V našej triede 3.A už tretí rok zdokonaľujeme pravidlá spolužitia. V tomto roku sme si pridali tému priateľstvo a po troch mesiacoch sa nám podarilo ju naplno prežiť. V piatok 8.12. sme sa vybrali navštíviť spolužiaka do Dolnej Trnávky. Náš Marek si plní školskú dochádzku individuálnym spôsobom z dôvodu vážnych zdravotných problémov.

24.12.2017 Začiatkom decembra sa 4. C a 4. B oboznámili s ďalšou životnou zručnosťou: dôveryhodnosť. V tomto bloku si prezreli rozprávku Mimi a Líza, hľadali prejavy dôvery u svojich blízkych, v aplikačných úlohách si utvrdili pojem dôveryhodnosti, vyhľadávali jej prejavy v texte, zahrali sa na novinárov, vymýšľali melódie, tvorili báseň – príbeh a vyrobili darček pre človeka, ktorému dôverujú. /Mgr. Urblíková, Paed.Dr. Neštinová /
24.12.2017 Žiaci 3.A sa zúčastnili v dňoch 21.- 24.11. plaveckého výcviku. Po úvodnom spriatelení sa s bazénom sme zvládli splývanie a plavecké štýly prsia a kraul. Najodvážnejší si zaskákali zo štartovacích blokov. Priateľská atmosféra s podtónom súťaživého ducha nás všetkých posunula dopredu. Už sa tešíme, ako to ukážeme svojim najbližším. (video, foto)     Bistová Soňa
 

FOTOGRAFIE Z VIANOČNÉHO KONCERTU NÁJDETE TU :)

VIDEÁ Z VIANOČNÉHO KONCERTU TU ...

VIANOČNÝ KONCERT OKOM A KAMEROU S. RAJNOHU ...

17.12.2017 a 13.12.2017 prebehla na našej škole matematická súťaž Pytagoriáda. Riešiteľov z 1. stupňa nájde tu ...
17.12.2017 piatok 8. decembra zavítala do prvého ročníka príjemná návšteva. Nebola však obyčajná. O svojej zaujímavej, ale zároveň aj náročnej práci prišla deťom porozprávať príslušníčka policajného zboru v Žiari nad Hronom  kpt. Ing. Silvia Filúsová.
17.12.2017 Mikuláš je svätec, ktorý má rád všetky deti a samozrejme deti majú radi jeho, najmä na jeho sviatok. Ani tento rok neobišiel našu školu a navštívil všetky triedy, aby potešil malých aj väčších. Najväčšiu radosť urobil najmä tým najmenším, ktorí nevedeli z neho spustiť oči. A nielen to, ale pripravili si tiež malý darček v podobe piesní a básní. Mikuláš neprišiel sám, ale aj so svojimi pomocníkmi – čertom a anjelom. Tí, ktorí počas roka vystrkujú rožky, dostali od rohatého čerta špeciálny darček – uhlie alebo čiernu machuľu na tvár. Niektorých aj vyšibal pichľavým prútom, aby si uvedomili, že aké sú skutky – taká býva odmena. Dúfajme, že slzičky ľútosti sa premenia na dobré skutky. Anjel mal tiež bohatú nádielku pozdravov, ktoré svedčia o tom, že na seba myslíme a chceme si priať pekné veci.
17.12.2017

6.A sa s p. uč. zapojila do projektu eTwinning.

V rámci projektu budú realizované témy zodpovedajúce výstupom učebnice Project 2 - my life, animals, holidays, food, the world, entertainment.

17.12.2017 V dňoch 28. a 30. 11. 2017  sa uskutočnili stretnutia  so žiakmi 4. B a 4. C triedy. Ústrednou témou bola interakčná hra - Zvieracie príbehy o rodine. 
17.12.2017

V dňoch 28. – 29. novembra 2017 sa uskutočnili prevenčné besedy s p. kpt. Ing. Silviou Filusovou, s príslušníčkou PZ v Žiari nad Hronom pre žiakov 8. a 9. ročníka.

17.12.2017 Na hodine slovenského jazyka si žiaci 1.A a 1.B triedy hravo poradili s rozhádzanými slovami a vytvorili z nich vety.
17.12.2017 CLIL v 1.B
pojmy: triangle, square, rectangle, circle, plus, minus, equals to, numbers from 0 to 7, colours
frázy: What is it? It is circle.
What colour is triangle? Triangle is orange.
How many retangles are there? There are six rectangles.
four plus two equals to six
six minus three equals to three​
17.12.2017

V novembri 2017 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo olympiády v anglickom jazyku.

Žiaci Terézia Veselá a Alex Kúšik  postupujú do okresného kola olympiády v anglickom jazyku, ktoré sa uskutoční 18. januára 2018. Držíme palce!

11.12.2017 Ešte v novembri sme v jeden deň spojili opäť niekoľko hodín do bloku dejepisu, aby sme si hravým a zaujímavým spôsobom zopakovali a prehĺbili vedomosti z Veľkej Moravy. Úlohami sme rozvíjali životné zručnosti - spoluprácu, pravdivosť, najlepší osobný výkon, dôveryhodnosť. Žiaci sa tešili na prácu a boli zvedaví, čo ich čaká. Pracovali s tabletmi, notebookom, atlasmi, slovníkmi a podobne.  
3.12.2017

V našom parku sa vysádzal mestský sad starých odrôd ovocných stromov. Keďže naši štvrtáci sú žiaci zelenej školy, priložili tiež ruku k dielu. Kopali, sadili, hrabali, ale dozvedeli sa aj zaujímavé informácie o ovocných stromčekoch. Dúfame, že stromom sa bude dariť a obyvateľom nášho mesta poskytnú chutné plody.

3.12.2017

Trieda - 4.B

Predmet – Vlastiveda

Téma - Vesmír

Žiaci pracovali v skupinách a v blokoch VLA, SJL,VYV a PVC.

Upevňovali sme životné zručnosti - dôveryhodnosť, spolupráca, najlepší osobný výkon, kreativita, riešenie problémov, nápaditosť, trpezlivosť.

3.12.2017 Svoju šikovnosť, rýchlosť, obratnosť mohli naši klubáci preukázať v utorok 28. novembra v telocvični. Naša celoklubová akcia s názvom "Bavíme sa športom" bola plná pohybových aktivít. Deti rýchlo pochopili, ze šport nie je len drina a odriekanie, ale i zábava a smiech. Veríme, že zábavné pohybové aktivity splnili svoj účel a spoločne sme sa bavili športom a pohybom...
3.12.2017 Jeseň...farebné listy, babie leto, vietor...vietor, ten sme veru potrebovali pri púšťaní šarkanov. Na konci novembra sme využili veterné počasie na šantenie so šarkanmi. Napriek chladnému počasiu bolo o zábavu postarané. Okrem pekne lietajúcich šarkanov sa nám stali aj prípady zamotaných šarkanov
 

rz

 

Prezentácia pre rodičov zo všeplenárnej schôdze RZ

Video k prezentácii

Š

26.11.2017

Naša škola sa zapojila do projektu Finančná sloboda.  

Tento projekt realizuje OVB Allfinanz Slovensko a.s. Pre slovenský finančný trh pripravili stolovú spoločenskú hru na zlepšenie finančnej gramotnosti, kde sa majú žiaci možnosť zábavnou formou zapojiť do výučby finančného vzdelávania.

Je to hra s moderátorom (Radovan Černák - certifikovaný lektor hry Finančná sloboda OVB) pre 6-30 hráčov. Počas hry sa účastník stará o finančné plánovanie fiktívnej rodiny.
Každý dostane do opatery manželský pár vo veku 30 rokov a prechádza s nimi 30 rokov ich života. Uzatvára im finančné produkty, čelí rôznym nástrahám života. Radí im v množstve finančných príležitostí, či a ako ich majú využiť.

Hru si zahrali všetci žiaci 9. ročníka :).

26.11.2017 Hodinu čítania strávili žiaci IV. C triedy netradične – v školskej knižnici. Pracovali v skupinách. Z kníh bájok a povestí si vybrali jednu bájku, ktorú si spoločne prečítali, rozobrali a reprodukovali ponaučenie. Následne tvorili svoje vlastné bájky a jednu spoločnú prezentovali za skupinu. Zo životných zručností si trénovali najmä tvorivosť a najlepší osobný výkon.
26.11.2017 Žiaci IV. C zavŕšili svoje vedomosti o Vesmíre blokovým výstupom - VLA, SJL, VYV. V skupinách si upevňovali životné zručnosti: spoluprácu, iniciatívu, dôveryhodnosť, starostlivosť a najlepší osobný výkon.  
26.11.2017

Naša škola sa už tradične zapojila do 8. ročníka česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy: Tajuplný svet knižných príbehov.

Celkovo sa do projektu prihlásilo 1 134 škôl s počtom 138 248  žiakov, a to z Českej republiky 337 škôl s celkovým počtom 37 073 žiakov a zo Slovenskej republiky 797 škôl s celkovým počtom 101 175 žiakov.

Záložky sme si vymieňali so ZŠ s MŠ Unín.

Žiaci I. stupňa pod vedením svojich pani učiteliek pripravili 230 záložiek. Prváčikovia si so záložkami tiež poradili, usilovne naliepali, strihali, farbili. Tí starší vytvárali komiksy, príbehy a vyfarbovali zložitejšie tvary.

25.11.2017 Hodiny prírodovedy v treťom ročníku vyučujeme v špeciálnej učebni chémie a fyziky. Žiaci si môžu prostredníctvom pokusov a zážitkovým učením objasniť a odôvodniť preberané učivo. Praktická výuka dáva priestor na pochopenie súvislostí z vedných odborov a dejmi v reálnom živote. Naši žiaci sú na chvíľu samotnými vedcami, podporujeme praktické aj bádateľské zručnosti potrebné k získaniu prírodovednej gramotnosti. 
25.11.2017 Na výtvarnej výchove v 1.A si spoločne vyrobili pomôcku na opakovanie slabík.
19.11.2017 CLIL v 1.A
Téma: Numbers
Kľúčové slová: one, two, three, four, five, six, seven, eight, nine, ten, numbers.
19.11.2017

V redakcii magazínu chovatelahospodar.sk pripravili kompletný zoznam stredných škôl zameraných na prírodné odbory na Slovensku pre školský rok 2018/2019. V tomto zozname nájdete štúdijné odbory ako veterinárstvo, lesníctvo, záhradníctvo, vinárstvo, rybárstvo, včelárstvo, životné prostredie a agropodnikanie:

http://www.chovatelahospodar.sk/clanok/zoznam-strednych-skol-zameranych-na-prirodu-261

11.11.2017 Posledné krásne jesenné chvíle sme v klube využili netradične "Jazdou zručnosti na kolobežkách". Všetci sme sa výborne zabavili a s nadšením prešli prekážkové slalomové dráhy. Dôležité bolo, že sme sa výborne zabavili a radovali zo spoločného pobytu vonku. Veľká pochvala patrí klubákom, ktorí si doniesli aj vlastné kolobežky a s radosťou ich požičali kamarátom. Všetci sa tešíme na ďalšie spoločné športové podujatie...
11.11.2017 Žiaci druhých a tretích ročníkov sa v piatok dostali do rozprávkového Divadla na rázcestí v Banskej Bystrici. Čarovné prostredie divadla nás prenieslo do ešte čarovnejších Indiánskych rozprávok. Porovnanie s našimi slovenskými rozprávkami nám ukázalo poznanie, že vo všetkých rozprávkach vyhráva dobro nad zlom. Preto si to posúvame aj do nášho života a po vzore indiánov, chceme viesť svoje kroky len dobrým smerom.                                    S. Bistová
11.11.2017

O Vesmíre sa dá učiť nielen v laviciach, ale aj formou zážitkového učenia. Štvrtáci sa o tom presvedčili v Leviciach vo vedeckom centre – Atlantis.

10.11.2017 Vesmír - space v IV.B (kľúčové slová: star, planet, Milky Way, the earth, the sun, space)
10.11.2017 V októbri štvrtáci navštívili dopravné ihrisko. Zážitky z dopravnej výchovy si 4.B upevnila blokovým a projektovým vyučovaním./SJL, VLA, VYV/.Vyučovalo sa v skupinách. Žiaci použili životné zručnosti kooperatívnosť- spoluprácu, iniciatívu, snahu, riešenie problémov...Vytvorené projekty prezentovali. (foto, video)
10.11.2017 Pre spestrenie vyučovania sme v našej 3.A využili možnosť pracovať s tabletmi. Podarilo sa nám súťažiť vo dvojiciach v počítaní na rýchlosť, precvičili sme si angličtinu a zopakovali tvrdé a mäkké slabiky. Na záver sme v hre našich rodičov - Na obesenca prevetrali naše všeobecné prírodovedné znalosti. Trochu sa zase poučíme a potom opäť skúsime hravou formou ako sme to zvládli.                                                                                                        S. Bistová
10.11.2017 Jeseň sa nesie aj v znamení chorôb. Naši štvrtáci chcú byť však zdraví, preto zbierali vitamín C v šípkach na Šibeničnom vrchu. Pochutnali si na výbornom čajíku a niektorí zobrali šípky aj domov.
10.11.2017

Mám svojich starkých rád je súťaž, v ktorej prostredníctvom literárnych diel deti vyjadrujú lásku a uznanie svojim starým rodičom. V tomto roku z III.A poslali do súťaže šesť príspevkov. Po krátkom napätí sa na nich usmialo šťastie. Náš spolužiak Marek Šulák získal krásne druhé miesto v kategórii próza. Marek sa vzdeláva doma, lebo jeho zdravotný stav mu nedovoľuje navštevovať školu. Spravil nám veľkú radosť a aj touto cestou mu chceme zablahoželať. 

S. Bistová

5.11.2017

Divadelné centrum Martin sa zaoberá produkciou divadelných predstavení pre deti a mládež, taktiež produkciou predstavení v anglickom znení, ktoré sú koncipované ako učebná pomôcka.

Naši žiaci sa zúčastnili dvoch takýchto divadelných predstavení v divadelnej sále MsKC v Žiari nad Hronom.

2.11.2017 Prvé pozvánky na dni otvorených dverí na stredných školách
1.11.2017 Naša tretia ročníková opekačka 3.A a 3.C  dopadla na výbornú. V piatok 20. 10. sme sa svižným krokom presunuli do mestského parku. Po ceste sme sledovali dopravné značenia, situácie vzniknuté na ceste a aj na chodníku. Všimli sme si premeny jesennej prírody a ani sme sa nenazdali a už sme boli v parku. Chlapci nám založili oheň a potom nasledovalo hromadné opekanie. Špekačky, klobásky, chlebíky, slaninky, jablká a rožky plnené syrom len tak poskakovali nad ohníkom. Stihli sme aj športové súboje a stavanie z listov. Už aby bola jar a my opäť vyrazíme.
1.11.2017 Hallowenske čáry máry boli v našich oddeleniach naozaj strašidelné. Búú, Búú. Bojíte sa? Naše strašidlá sa vôbec nebáli, aj keď sa zabávali na halloweenskej zábave. V našich oddeleniach horeli tekvicové strašidlá a na klubákov čakali čáry-máry, zábavné súťažné disciplíny. Bolo nám super...
1.11.2017 Tvorenie z prírodnín má neskutočné možnosti, ktoré si v rámci projektu eTwinning medzi školami vymieňame a tým obohacujeme prácu v detskom kolektíve. Čarom prírodného materiálu rozvíjame kreativitu, fantáziu a spoluprácu u detí. Takéto zaujímavé chvíle sme zažili s prírodným materiálom... 
1.11.2017 Starkí moji najmilší,
Vám z detského srdiečka vľúdny pozdrav s prianím letí,
veľa zdravia, šťastia - to Vám prajú všetky naše deti.
Nech Vám úsmev zdobí tvár a srdiečko hreje
naša úcta a láska k Vám.
1.11.2017 V rámci výchovy k manželstvu a rodičovstvu absolvovali žiačky 9. ročníka prezentáciu spojenú s besedou na tému Fetal - alkoholový syndróm a stretnutia na tému Sexuálne zneužívanie a obchod so ženami a deťmi.
1.11.2017 Čistenie hrobov. Pri príležitosti blížiaceho sa Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých sa niektorí členovia Žiackeho parlamentu zúčastnili čistenia dvoch hrobov padlých hrdinov na miestnom cintoríne, ktoré má naša škola pod patronátom. Najskôr sme ich očistili od buriny a smetí, očistili sme pomníky, upravili celý priestor a nakoniec sme položili nové kvety a kahance.
1.11.2017

Metodický miniseminár vydavateľstva OXFORD UNIVERSITY PRESS pre učiteľov anglického jazyka základných a stredných škôl

Dňa 19.10. 2017 sa na našej škole uskutočnil miniseminár s názvom ´To speak or not to speak´ vydavateľstva Oxford University Press. Spolu s lektorom Mgr. Petrom Hučekom (ELT Consultant) a ďalšími kolegyňami sme diskutovali na rôzne témy. Hlavnou súčasťou semináru však boli aktivity zamerané na rozvoj zručnosti rozprávanie, zlepšovanie výslovnosti a osvojenie sa novej slovnej zásoby. Touto cestou by sme sa chceli ešte raz poďakovať p. Hučekovi, ako aj p. Šrobárovi z Littery a p. Škarbovi z Oxford Bookshop –za cenné informácie a príjemne strávený deň.

1.11.2017 Clil v 1.A
Téma: Geometrické tvary - Shapes
Kľúčové slová: triangle, rectangle, circle, square, colours: bule, yellow, red, green
1.11.2017 V školskom klube sme sa všetci snažili celý týždeň „žiť zdravo“. Celotýždenná aktivita bola zameraná na správnu výživu a vitamíny, ktoré sú  pre deti, ale aj dospelých, dôležité. Každý deň sme si pripravovali stôl plný dobrôt, na ktorom nechýbalo čerstvé ovocie, zelenina, chutné šalátiky. Cieľom bolo pútavým spôsobom priblížiť deťom dôležitosť konzumácie vitamínov. Celý týždeň bol zaujímavý, nevšedný a hlavne plný vitamínov a pohody. To, čo deti jedia, bezprostredne ovplyvňuje ich zdravie a preto je dôležité, aby naše deti žili zdravo.
1.11.2017

Nie tí milujú knihy, ktorí ich nedotknuté  schovávajú v skriniach,

ale tí, ktorí ich majú ustavične v rukách.
                               E. Rotterdamský

 

Milí klubáci viete, že kniha je sprievodcom nášho života, prináša nám radosť, poučenie. Tak milé deti, s radosťou do čítania. Aj naši kamaráti zo 7. oddelenia to vedia a s radosťou navštívili mestskú knižnicu. S úsmevom na tvári nás privítala pani knihovníčka a ochotne nám pomohla pri výbere knižiek. Čas nám plynul veľmi rýchlo. Nechcelo sa nám z knižnice odísť späť do školy a preto sa o mesiac vrátime... 

 

Reportáže v mestskej televízii

 

LEKVÁR NA JEDNOTKE

 

NOVINKY NA JEDNOTKE

 

PRIMÁTOR OTVORIL NOVÝ ŠKOLSKÝ ROK NA JEDNOTKE

23.10.2017 Aj v tomto školskom roku sa v našej triede 3.A pokračuje blokmi VEU. Po získaní coolových žiackych knižiek sa budeme venovať ďalším životným zručnostiam. Začali sme v piatok 13. októbra zručnosťou PRIATEĽSTVO. Predstavili sme si ju z vlastného poznania a potom prepojili s rozprávkou Kubko a Maťko. Po energizéri sme priateľstvo využili v práci vo dvojiciach. Nakoniec nám výberové úlohy ukázali, že divadlo u nás v triede je neustále in. Ale máme aj šikovných matematikov a maliarov. Fotky hovoria o všetkom.
21.10.2017 Malých turistov z 2.B vylákalo pekné jesenné počasie do prírody. Mikrobusom sa doviezli do neďalekej obce Lehôtka pod Brehmi a odtiaľ sa po žltej turistickej značke dostali do cieľa, ktorým bola Szabova skala nad Hliníkom nad Hronom. Tu si utvrdili učivo z prvouky o krajine, našli zopár dubáčikov, pozorovali pavúčie siete babieho leta, pokochali sa farebným lístím, poznávali stromy a tešili sa z pohybu v lese.
21.10.2017
15.10.2017 Klubáci zo 6. oddelenia sa zúčastnili akcie Októberfest, ktorú pripravila Súkromná stredná odborná škola pedagogická v Žiari nad Hronom.  Pre deti boli pripravené rôzne hudobné, pohybové a tvorivé aktivity, ktoré si užili. To nebolo ešte všetko, pozreli sme si dramatizáciu rozprávky ,,O veľkej repe" a na svoje si prišli aj naše jazýčky. Ochutnali sme tekvicové polievky, koláče s jabĺčkami, sušené jabĺčka. Veľmi pekne ďakujeme za pozvanie a krásne prežité poobedie.
15.10.2017 Dňa 12.10. prváci navštívili dopravné ihrisko. Program na dopravnom ihrisku sa skladal z dvoch častí. Prvá teoretická časť, kde si žiaci osvojili pravidlá chodcov a cyklistov a druhá praktická časť, kde si žiaci vyskúšali teóriu v praxi. Deťom sa táto akcia veľmi páčila.
15.10.2017 Na hodine prírodovedy  si žiaci tretieho ročníka vytvorili projekt, ktorý zobrazoval  kolobeh vody v prírode. Ich úlohou bolo  výtvarne spracovať danú tému, doplniť hlavné deje, ktoré si osvojili na hodine prírodovedy a doplniť svoj projekt o pomenovanie a popis v anglickom jazyku- metóda clil je súčasťou hodín prírodovedy. Osvojili si kľúčové slová v cudzom jazyku, objasnili si učivo z prírodovedy a odprezentovali si svoju prácu pred spolužiakmi.
15.10.2017 Milí klubáci, poznáte kľúče k našim srdciam? Každého poteší, keď povieš čarovné slovíčko, pozdravíš, prejavíš vďaku alebo sa ospravedlníš. Druháci si vyskúšali použitie čarovných slovíčok v rôznych situáciách, tak veríme, že na ne nezabudnú v škole, klube aj doma.
15.10.2017 Druháci navštívili Atlantis v Leviciach a cestou sa zastavili na Ranči u Bobiho. Bolo nám super...
9.10.2017 1.A - Učenie s tabletmi je zábava
9.10.2017 1.A - už sa učíme slabiky :)
9.10.2017

V 1.A spoznávajú písmená a číslice

9.10.2017 Žiaci 1. A,B triedy sa zúčastnili akcie Októberfest, ktorú pripravila Súkromná stredná odborná škola pedagogická v Žiari nad Hronom.  Pre deti boli pripravené rôzne hudobné, pohybové a tvorivé aktivity, ktoré si užili. Veľmi pekne ďakujeme.
9.10.2017

Európsky deň jazykov 

Deň 26.09.  každoročne patrí Európskemu dňu jazykov. Tak ako každý rok, aj tento rok sme sa rozhodli si tento deň pripomenúť aj na našej škole. Aktivity k tomuto dňu prebiehali od 26.9. do 29.9. Pre našich žiakov sme si pripravili zaujímavé aktivity, v ktorých sa zoznámili so štátmi Európy, priblížili si ich kultúru a jazyk, ktorým hovoria. Žiaci vyrábali projekty, kreslili vlajky a prezentovali svoje vedomosti o danej krajine.

9.10.2017 1.A - už sa učíme slabiky :)
4.10.2017 Slnečné jesenné popoludnie sme využili na športové aktivity pod názvom „Pripraviť sa, pozor, štart!“ Privítali sme medzi nami našich nových kamarátov, prváčikov. Klubáci si zmerali sily v prenášaní lopty, skákaní s loptou, kolobežkách, prekážkovej dráhe, hode gaštanmi, podávaní lopty padákom... Najväčší úspech malo podávanie lopty mini padákom, pri ktorom si deti vyskúšali vzájomnú spoluprácu.
Veríme, že sme sa športovo naladili, aktívne prežili slnečný deň a čoskoro sa stretneme zas... 
2.10.2017  V stredu (27.9. 2017) sa vyučovanie v 1.A, 1.B  pobralo netradičnou cestou a urobili si gaštanový deň.
2.10.2017 1.B - prvotné poznávanie veľkých tlačených písmen​ :)
2.10.2017

Aj matematika môže byť zábavná.  S číslicami prváci nemajú žiadny problém.​ Pri porovnávaní im pomáhal pažravý krokodíl.

2.10.2017 Plán hodín odučených metódou CLIL na 2. stupni v školskom roku 2017/2018
 

5. ročník LEKVÁRU NA JEDNOTKU máme za sebou . Tento rok sme okrem varenia lekváru, prezentácie škôl, remeselných dielní a zábavných aktivít otvorili aj Záhradu, ktorá učí ... 

Ďakujeme za účasť, vytvorenie super atmosféry a za pomoc pri organizácii

.
Lekvár na 1 očami S. Rajnohu z VIII.A
30.9.2017 Viac ako 70 žiakov sa v piatok zúčastnilo exkurzie do Banskej Bystrice na Noc výskumníkov. Navštívili prezentačné stánky škôl a rôznych organizácii, ktoré sa snažili vedu priblížiť deťom ... A pri niektorých sme ani nedýchali :)
30.9.2017 V rámci týždňa dobrovoľníctva žiaci 9.A strávili jeden deň v Domove dôchodcov v Žiari nad Hronom, menšie deti v Klube dôchodcov v Lutile. Pôvodne mali v pláne upraviť okolie domova, no počasie im to nedovolilo. Pokúsili sa aspoň na pár hodín spríjemniť pobyt obyvateľom domova a stráviť s nimi čas pri rozhovoroch a spoločenských hrách. 
Spoluprácu s Domovom dôchodcov a sociálnych služieb sa pokúsime udržať aj do budúcnosti....
30.9.2017 Nový plán práce v ŠKD
30.9.2017 PONUKA KRÚŽKOV NA ŠK. ROK 2017/2018
30.9.2017

V našej škole sa ani počas prázdnin neoddychovalo.

Tieto dni sme využili na modernizáciu školy a zatraktívnenie priestorov.

30.9.2017 BIELA PASTELKA – ide o verejnú zbierku, ktorá je žiakom našej školy už dobre známa. Každoročne sa v spolupráci s Centrom voľného času  zapájame do tejto zbierky. Aj tento rok členovia žiackeho parlamentu informovali o zbierke deň vopred prostredníctvom školského rozhlasu, aby pripomenuli, že   jej cieľom je finančne podporiť aktivity, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Samotná zbierka sa na našej škole konala v piatok 22. septembra za účasti pracovníka CVČ a členov žiackeho parlamentu. Hoci nejde o veľké finančné príspevky zo strany detí, oveľa cennejší je ich záujem o pomoc tým, ktorí to potrebujú.
  Takto sme otvorili školský rok :) ... pozrite si fotografie
10.9.2017

!!! zmena prevádzky ŠKD !!!

prevádzka počas školského roku začína o 6:00 (nie o 5:45) a končí o 17:00

10.9.2017 Aktuálne plány v predmete anglický jazyk
9.9.2017 Aktuálne plány koordinátora rodinnej výchovy
9.9.2017 Aktuálne informácie k prijímačkám na SŠ a Testovaniu 9, nové konzultačné hodiny výchovného poradcu
9.9.2017

Takto sme otvorili školský rok :) ... pozrite si fotografie

  Fotografie LETNEJ JAZYKOVEJ ŠKOLY
30.6.2017 .... vysvedčenia rozdané, hurá na prázdniny ...
30.6.2017 Rozlúčili sme sa s deviatakmi .... foto
30.6.2017

Oceňovali sme našich najlepších - Žiak na Jednotku vo fotografiách

Bilancujeme šk. rok 2016/2017


- archív 2016 / 2017 -

- archív 2015 / 2016 -

- archív 2014 / 2015 -

- archív 2013 / 2014 -

- archív 2012 / 2013 -

- archív 2011 / 2012 -

- archív 2010 / 2011 -

- archív 2009 / 2010 -


 

Jedáleň

ŠKD

Kontakt

 • Základná škola
 • Ul. Dr. Janského č.2
 • 965 01 Žiar nad Hronom
 • --------------------------------------
 • Telefón: +421 45 673 21 45
 • fax: +421 45 673 21 45
 • e-mail: skolazh@gmail.com
 • --------------------------------------
 • Školská jedáleň:
 • sjzsjan@gmail.com
 • +421 45 672 52 14